banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mäsožravé rastliny – lapače bytového hmyzu

 

Na prvý pohľad sú to celkom obyčajné rastliny. No zdanie klame. Na rozdiel od bežných izbových rastlín dokážu chytiť a následne stráviť menšie živočíchy, hlavne lietajúci a lezúci hmyz. Využívajú na to pasce, ktoré sú rôznej farby, tvaru aj sfarbenia. Rastú takmer na celom svete a my si predstavíme niektoré druhy, ktoré sa dajú pestovať v našich domácich podmienkach.

Základné rady pri pestovaní mäsožravých rastlín:

Pestujú sa v čistej rašeline alebo substráte, zloženom z rašeliny, piesku a dreveného uhlia. Dbáme na pravidelné zalievanie – dažďovou vodou, prípadne prevarenou, odstátou či destilovanou. Vyberáme im v byte slnečné stanovište. V zimných mesiacoch (s úbytkom svetla) ich zalievame oveľa menej. Nehnojíme! Väčšina mäsožravých rastlín rastie na pôdach chudobných na živiny. Pasce kvetov zbytočne nedráždime, ani neprikrmujeme mŕtvym hmyzom – rastliny to vysiľuje. Netrpia „hladom“ – pretože ako všetky rastliny, si úplne vystačia s fotosyntézou.

Saracénia (Sarracenia) Nenáročná mäsožravka, vhodná aj pre úplného začiatočníka. Pochádza z USA a dosahuje výšku aj jedného metra. Kvitne krásnymi kvetmi. Potrebuje maximálne slnečné osvetlenie a môžeme ju pestovať aj na balkóne. V zime jej nevadí ani teplota okolo 0°C, dokonca krátkodobo vydržia aj -8°C. Saracéniám sa hovorí aj pytliacke jamy. Korisť lákajú vôňou a sfarbením.

 

Mäsožravé rastliny – lapače bytového hmyzu

Cez maličké priezory vo vrchnej časti pasce preniká svetlo a tak korisť nemá z pasce strach. Vnútornú stranu pokrývajú klzké šupinky a tie sú tak klzké, že hmyz, ktorému nerobí problém liezť po skle jednoducho po nich nevylezie a klesne nadol. Tam sa nachádzajú tráviace žľazy, ktoré pomocou enzymatických olejov hmyz rozložia. Veľké saracénie sú schopné okrem hmyzu „skonzumovať“ napr. aj malú žabu.
 

3.jpgMucholapka podivná (Dionaea muscipula)

Je to jedna z jedna z najzaujímavejších, najatraktívnejších a najpozoruhodnejších mäsožravých rastlín. Pochádza zo Severnej aj Južnej Karolíny. Na lapanie hmyzu využíva dômyselné lapacie zariadenia – a to lapače na koncoch listov, ktoré sú pri podráždení schopné pohybu.

Ani v dnešných časoch nie je známe, ako rastlina dokáže tak rýchlo zareagovať. Pri podráždení vnútorných chĺpkov sa zovrú k sebe a korisť nepustia. To všetko trvá asi pol sekundy. Po zovretí zistí receptormi, či je korisť vhodná na konzumáciu. Ak áno, napustí ju tráviacimi šťavami. Ak nie, uvoľní zovretie pasce. Pestuje sa podobne, ako Saracénia, no v zime by nemala byť vystavená teplotám pod 10°C.

 

 


1.jpgRosičky (Drosera)

Drosera patri k najpočetnejším rodom medzi mäsožravými rastlinami. Vyskytuje sa takmer na celom svete. Aj na Slovensku poznáme voľno rastúcu Rosičku okrúhlolistú.

Lapacími orgánmi rosičiek sú listy pokryté zvláštnymi žliazkami (tzv. tentakule), ich hlavičky vylučujú v podobe drobných kvapiek lepivý sliz (ktorý sa vo svetle leskne ako kvapka rosy, z čoho vznikol názov týchto rastlín). Ich korisťou je zväčša iba drobný hmyz. Väčšina druhov drosera patrí k nenáročným rastlinám. Privábený hmyz sa po zosadnutí prilepí a nastáva pomalý proces trávenia.

Nepenthes (Krčiažnik)

Tieto mäsožravé rastliny patria k najväčším svojho druhu. Vyskytujú sa v tropických dažďových pralesoch a vo vlhkých oblastiach Madagaskaru, Indonézie, Filipín, Malajzie a podobne.

 

Mäsožravé rastliny – lapače bytového hmyzu

Ich výskyt nie je podmienený nadmorskou výškou, pretože sa im dobre darí v nížinách, ale aj vo vysokohorských oblastiach nad 1000 m.n.m. Sú to vlastne liany, ťahajúce sa do korún stromov za svetlom aj niekoľko metrov. V domácich podmienkach sa pestujú v závesných kvetináčoch. Krčahy (pasce) vyrastajú na konci listu a dosahujú veľkosť pár cm, až niekoľko desiatok cm (30 – 50) Ich korisťou nie je len hmyz a mravce, ale pri veľkých krčahoch dokonca malé hlodavce. Korisť lákajú vôňou nektáru v krčahoch. Tá pri pokuse dostať sa k nemu padá dovnútra a späť sa už nedostane, pretože steny krčahu sú extrémne hladké. Korisť sa tak topí v tráviacej tekutine.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Domáce hnojivá

Ochrana rastlín

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: en.wikipedia.org, nurulhedayat.blogspot.com, downloadnioz.blogsky.com, insects.505days.ru


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772694

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka