banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mozaikové chodníky a záhradné dekorácie z farebného kamenia

 

Mnohí majitelia domovov s rozsiahlym pozemkom sa snažia vyzdobiť si ich krásnou zeleňou, zabúdajúc na to, že aj chodníky patria k hlavným estetickým doplnkom okolia domu. Ak hľadáte projekt, radikálne odlišný od toho, čo ste kedy videli, ste zruční a máte výtvarnú predstavivosť, zvoľte si jedinečné mozaikové chodníky a dekorácie, vyrobené pomocou farebných okruhliakov a kameniva. Materiály, potrebné pre stavbu nájdete v prírode, na štrkoviskách, alebo v obchodoch zo záhradnými potrebami. Projekty si môžete vytvoriť sami, alebo vám pomôžeme bohatou fotogalériou k tomuto článku.

 

Mozaikové chodníky

 

Ako na budovanie mozaikových chodníkov? (základný obrázkový postup)

 


Mozaikové chodníky 1. Pripravte si kamene a roztrieďte ich podľa farby. Nikto nie je prorokom, ani matematickým géniom, takže odhadnúť, koľko okruhliakov budete potrebovať vôbec nie je jednoduché. Odporúčame však, aby ste sa nevrhli ihneď na samotnú výstavbu chodníka, ale skúsili skôr menšiu mozaiku. Takže ešte raz – začíname s triedením kameniva podľa farby a veľkosti.

 

 

 

 

 

Mozaikové chodníky 2. Teraz máte možnosť vyskúšať si proces na sucho. Vytvoríte si  šálovanie z 15 - 20 cm vysokej preglejky, ktorú naplníte jemným pieskom. Do piesku vkladajte kamene napríklad špirálovite za sebou tak, ako je to zrejmé z obrázka. Kamene by sa mali aspoň v jednom bode dotýkať. Ak je problém s tým, že v piesku nedržia a padajú, navlhčite základ (piesok) vodou.

 

Skúšajte rôzne spôsoby kladenia kameňov aj rôzne obrazce. Výsledky si odfoťte a vyberte ten najlepší. Potom ho vo forme z preglejky naplnenej pieskom  vytvarujte. Nasleduje ďalší krok – preniesť obrazec na miesto, kde bude dekorovať vašu záhradu, trávnik, chodník – proste okolie domu.

 

Mozaikové chodníky 3. Najprv vykopte jamu potrebných rozmerov. Jama bude slúžiť obrysovo, ako hranica budúcej mozaiky. Kopte do hĺbky podľa veľkosti skál, ktoré použijete. Ak je pôda na vašom pozemku nestabilná, budete musieť dno jamy vyplniť štrkom do výšky aspoň 5 cm a zarovnať do roviny.

 

Priestor pod mozaikou by mal byť vykopaný do hĺbky 18 – 25cm. Dôležité: Berte do úvahy, že mozaika by mala byť po ukončení prác mierne vyššia, ako okolitý pozemok, aby sa na nej nemohla hromadiť voda. Štrk, ktorým vysteliete dno zároveň slúži, ako prirodzená meliorácia proti spodnej vode. Tento podklad zasypte jemným pieskom a vyrovnajte do roviny. Piesok navlhčite opatrne vodou - najlepšie postrekovačom, aby sa rovinnosť nedeformovala.

 

4. Nasledujúce obrázky znázorňujú zakladanie mozaiky do určeného priestoru. Betónovú zmes si môžete kúpiť hotovú v stavebninách. Kamene sa ukladajú tak, aby približne jedna tretina z nich bola pevne osadená v betónovej zmesi. Zatiaľ to robíme na sucho. Predvolený tvar mozaiky, ktorý sme predtým vytvorili vo forme s pieskom prenášame do betónovej zmesi vždy od stredu. Po osadení niekoľkých radov mozaiky (v našom prípade špirály) nastriekame opatrne do medzier medzi kameňmi vodu, aby sme vyvolali chemickú reakciu tvrdnutia zmesi.  Potom pokračujeme kladením ďalších okruhliakov. Pomocou vodováhy a drevenej dosky udržiavame mozaiku v rovine tak, že vyčnievajúce kamene opatrne vtlčieme cez dosku do zmesi.

Potom vysypeme suchou zmesou medzery medzi okruhliakmi a dôkladne zalejeme vodou.  Pomocou špachtle vtláčame betón do medzier a vyhladzujeme, aby bol pohľad na naše dielo estetický. Zvyšky betónu z povrchu okruhliakov čistíme pomocou špachtle, mokrej špongie a handričky. Túto časť môžeme urobiť nakoniec, no v prípade zložitých vzorov sa odporúča urobiť už teraz. Ak robíme jednoduchší vzor,  postupne do zmesi pridávame ďalšie okruhliaky. Stále udržujeme výšku kameňov v rovine. Keď máme všetko hotové, vizuálne skontrolujeme naše dielo, dbáme na čistotu vyčnievajúcich kameňov, zasypeme suchou betónovou zmesou zvyšné medzery a nakoniec opäť dôkladne postriekame rozprašovačom vodou. Znovu všetko vyhladíme (vytvoríme takzvané hladké fugy). Mozaiku prikryjeme PVC fóliou, ktorej konce zaťažíme a necháme schnúť niekoľko dní.

 

Mozaikové chodníky

 

Mozaikové chodníky

 
 

Čistenie okruhliakov od betónovej zmesi

Spôsobom, akým sme si výrobu mozaiky opísali, môžeme farebné skalky ukladať aj na plocho, dokonca nechávať medzi okruhliakmi veľké medzery -  vždy však dbáme hlavne na rovinu, čistotu skál, ktoré budú na vrchnej časti a hladké estetické fugovanie.  Pri okruhliakoch, inštalovaných na plocho musíme tiež rátať so silnejším betónovým podkladom.

 

Mozaikové chodníky

 

Príklady mozaikovania

 

Mozaikové chodníky

10.jpg

 

Mozaikové chodníky Mozaikové chodníky

 

Mozaikové chodníky

 
 

Záhradné chodníky a mozaiky z farebných okruhliakov


Stavba chodníka mozaikovou metódou má svoje pravidlá, aj keď sa v zásade nelíši od postupu, ktorý sme si v predchádzajúcich vetách predstavili. Šírka chodníka by mala byť minimálne 40 cm a pôda pod chodníkom by mala byť prispôsobená tomu, že na nej chodník bude. Teda – spevnená, odvodnená, s hlbším podložím. Predsa len po chodníku budeme chodiť (ako to už zo samotného názvu vyplýva). Takže najprv musíme vykopať „priekopu“ pod chodník, ktorá bude dostatočne široká a tiež hlboká (odporúča sa vždy viac, ako 25 cm a to aj v prípade, že je „hustá“, ílovitá.

Dno bude vysypané hrubším štrkom, na druhú vrstvu sa dajú použiť napríklad rozbité tehly, podrvený betón a podobne.  Mozaikový chodník je podľa mnohých zdrojov prácou pre ozajstného majstra. Myslím si však, že ten, kto zvládne jednoduchú mozaiku z okruhliakov, zvládne aj chodník. Dôležitá rada. Chodník musíte nechať „dozrieť“ (aby dokonale vytvrdol betón) aspoň týždeň. Okraje chodníka (obrubníky) zosilníme väčšími skalami.


Tak, ako v predošlom prípade, aj tu máme pre vás niekoľko fototipov:
 

Mozaikové chodníky Mozaikové chodníky
Mozaikové chodníky e.jpgMohlo by vás tiež zaujať:

Maľovanie na kamene (inšpirácie)

Výroba originálnej farebnej pozvánky

Ďalšie články, rady na tému dekorácie ako inšpirácia

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: ogorod.forblabla.com, internet
(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.jpg

Voľba tmelu pri pokládke dlažby


Veľmi podstatnou pri pokládke nového materiálu je voľba správneho lepiaceho tmelu. Je nutné ho vyberať podľa druhu dlažby, prostredia a podkladu.


 
01.jpg

Vyrobte si nechemické postreky proti voškám


Pokiaľ pri záhradníčení neradi používate chémiu, môžete vyskúšať tradičné recepty na postreky, ktoré sa osvedčili našim babičkám, prípadne ich vzájomne kombinovať.


 
obr.jpg

EKO výhody celulózovej izolácie


Celulózová izolácia tak nielen šetrí energiu, ale pretože je maximálne ekologicky šetrná, pomáha mestám a obciam efektívne riešiť rastúce náklady na likvidáciu odpadu.


 
01.jpg

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morou


Každý z nás chce mať krásny, sýto zelený a zdravý trávnik. Lenže nie vždy sa naše konanie darí tak, ako by sme chceli. Ľudské úsilie často prekazí mach, nepozvaný hosť trávnika, s ktorým nie je boj úplne jednoduchý.


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 20.7.2019

meniny má: Iľja, Eliáš

podrobný kalendár

27092979

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Iľja, Eliáš | Sobota 20.7.2019 |
ÚvodÚvodná stránka