Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Mraziť byliny? ... áno, s rozumom

 

Mrazené bylinkyJesenný čas je časom konzervovania ovocia, zeleniny ale tiež byliniek. Ak chceme zachovať ich vlastnosti  a predĺžiť čas ich využitia, musíme byť veľmi opatrní pri výbere spôsobu, akým tieto bylinky uskladníme. Poznáme množstvo variácií, ako na to: sušenie, výroba tinktúr, olejov, mastičiek, bylinkový med aj soľ. My sa dnes budeme venovať ich zamrazovaniu.

Konzervácia zelených byliniek formou mrazenia získava na popularite nielen pre svoju jednoduchosť, ale aj preto, že si tak oveľa lepšie zachovávajú  svoju arómu a farbu.

Prečo mraziť? Všeobecne sa bylinky (okrem iného) rozdeľujú na olejovité a vodnaté. Pre vodnaté bylinky je typické, že neschnú príliš dobre, majú svoju prchavú arómu a rýchlo zatuchnú. A práve vtedy pomôže ich zamrazenie. Medzi vodnaté bylinky patrí napr. bazalka, trebuľka, pažítka, petržlenová vňať. Mraziť môžeme tiež zelerovú vňať či kôpor a množstvo iného, všetko závisí od nás a samozrejme od miesta, ktoré máme v mraziaku.

Typickým príkladom nutnosti nahradiť sušenie mrazením je bazalka, ktorá pri sušení tmavne až hnedne a jej aróma znateľne stráca na sile. Aj napr. kôpor je lepší mrazený ako sušený, podobné je to aj v prípade pažítky a zelerovej vňate, pretože pri sušení často nepekne zožltnú, alebo u petržlenovej vňate, ktorá sa na sušenie všeobecne príliš neodporúča.

Prísť na ten správny know-how pri zmrazovaní však vôbec nie je jednoduché. Každý, kto s ním má skúsenosti vám bude radiť niečo iné. Ak však chcete mať úspech, mrazte výlučne čerstvo natrhané bylinky, a nikdy ich predtým neblanšírujte. Je to zbytočné. Odborníci majú tiež výhrady k baleniu byliniek do mikroténových vrecúšok a následnému zmrazovaniu. Z časti majú pravdu. Množstvo bylín sa vtedy zmení na akúsi „polokašu“, ktorá sa po zamrznutí navyše poláme. Sú však bylinky, ktorým mrazenie vo vrecúšku nevadí. Dokonca sa dajú do nich uložiť už nasekané. Na to, ktoré sú to však musíte prísť sami systémom pokus – omyl, pretože to, čo sa iným podarí, nemusí vyjsť vám.

 

Ako sa teda mrazia bylinky najlepšie?

Čerstvé bylinky je potrebné umyť a osušiť. Potom ich poukladáme v celku na seba do škatuliek (kontajnerov)  na mrazenie. V nich zmrznú jednotlivé kúsky oddelene a vy si môžete z nich kedykoľvek podľa potreby vybrať. Po rozmrazení sú ako čerstvé a pekne voňajú.

Existuje však ešte jeden účinný spôsob zmrazovania, ktorý sa týka nasekaných byliniek, používaných pri varení rôznych jedál. Keďže v zimných mesiacoch sa chladené nápoje vyrábajú len sporadicky, môžeme využiť zásobníky na výrobu ľadu na  zamrazovanie bylinných zmesí: Čerstvo natrhané bylinky najprv premyjeme v chladnej vode, nasekáme nadrobno či ľahko pomixujeme a lyžičkou nadávkujeme do jednotlivých oddielov formy, potom zalejeme vodou tak, aby boli bylinky úplne ponorené a dáme zamraziť. Po 1-2 dňoch bylinkové kocky vyberieme z formy a uložíme späť do mrazničky v plastovom kontajneri s označením dátumu zberu a druhu bylinky.

Mrazené bylinky majú v kuchyni široké uplatnenie. Môžeme ich upotrebiť všade tam, kde normálne pridávame korenie sušené, teda do polievok, omáčok, na mäso a ryby pod. Bylinky mrazené bez vody možno navyše použiť napr. do nátierok a na grilované mäsá, ktorým dodajú arómu čerstvo odtrhnutých bylín.

Pri varení mrazené bylinky pridávame do pokrmu najlepšie až na konci tepelnej úpravy, zachovajú si tak najviac dojmu čerstvosti, farbu a arómu. To platí najmä u koreniny ako bazalka, petržlenová vňať alebo pažítka.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Bylinky pre chuť a zdravie

Liečivá sila horčice

Ďalšie zaujímavé články, návody a recepty na tému Bylinky a koreniny

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: kitchendesigns.com

(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
01.jpg

Ako si prichystať omladzovací „Kleopatrin kúpeľ“ z droždia


Bohatý komplex účinných zložiek obsiahnutých v droždí sa nemusí aplikovať len na tvár ako maska, ale aj ako celkový kúpeľ tela. Aby sme boli presnejší: Kvasnicový kúpeľ hydratuje pokožku a revitalizuje aj problémovú kožu.


 
obr.gif

Murovanie oblúkov podľa šablóny


Znalosť technológie murovania oblúka bola predtým bežnou súčasťou murárskeho remesla, pretože sa také ozdobné architektonické prvky v ľudovom staviteľstve v minulosti používali oveľa častejšie.


 
obr.jpg

Francúzsky odtok


Spôsobov, ako bojovať proti nechcenej vode na pozemku je viac. Jedným z nich je takzvaný francúzsky odtok.


 
02.jpg

Chcete si uvoľniť oči a zlepšiť zrak? Skúste očné cviky


Už je to raz tak. Ľudský zrak je v ostatných rokoch mnohonásobne viac namáhaný než tomu bolo u našich predkov. Možno už tušíte, že je tomu tak vďaka moderným technológiám a životnému aj pracovnému štýlu. Čo vás však možno prekvapí, príčinou únavy..


 

Domáca hovädzia roštenka

Roštenky naklepte len zľahka naklepte prstami, nie tĺčikom. Osoľte a o ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 21.3.2018

meniny má: Blahoslav

podrobný kalendár

23353398

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Blahoslav | Streda 21.3.2018 |
ÚvodÚvodná stránka