banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mydlové orechy

 

Mydlové orechy sú plodmi stromov, ktoré rastú v Nepále a Indii a sú jednou z ekologických alternatív pracích prostriedkov. Orechy sú zaujímavé tým, že ich škrupina obsahuje prírodné látky saponíny, ktoré majú podobné účinky ako mydlo a zo škrupín sa začnú uvoľňovať po styku s vodou.

 

Mydlové orechy

 

Mydlové orechy sa môžu používať nielen pri praní v rukách, ale aj pri praní v práčke. Aby škrupiny orechov neprišli do styku s prádlom, plnia sa do látkového vrecúška. Stačí ak sa do neho vloží 4-6 orechov a dobre sa zaviaže. Počet orechov treba pri tvrdej vode zvýšiť. Vrecúško treba vložiť medzi prádlo a práčka sa normálne nastaví na bežný prací program. Prať možno s predpierkou a aj bez nej.

 

Pri vysokých teplotách orechy zmäknú viac a uvoľní sa z nich viac saponínov, preto sa orechy opotrebujú rýchlejšie. Pri praní pri nízkych teplotách sa orechy dajú použiť i niekoľko krát za sebou. Stačí ak sa vrecúško s orechmi vysuší a odloží, potom je možné ho použiť pri ďalšom praní.

 

Prať v orechoch je možné tak farebné ako aj biele prádlo pri teplote od 30 do 90°C a taktiež vlnu a hodváb.

 

Prádlo po vypratí zostáva pekne nadýchané aj bez aviváže. Má však len prirodzenú vôňu. Ak chcete, aby prádlo voňalo, pridajte do prania éterický olej. Orechy sú vhodné na normálne znečistené prádlo. Ak chcete prať prádlo silne zašpinené, pridajte do prania lyžicu soli na škvrny.

 

Pranie v orechoch sa doporučuje najmä v rodinách s alergikmi. Takéto pranie je nielen ekologické, ale aj ekonomické.


Orechy nájdu v domácnosti aj ďalšie využitie. Môžete ich využiť na umývanie okien, kúpeľne, podlahy ale aj ručné umývanie riadu.

 

Príprava saponátu:


V 1 l vody povarte približne 5 prepolených mydlových orechov približne 10 – 15 minút. Ak chcete silnejší výluh, použite menej vody. Pokiaľ chcete, aby výluh- saponát voňal, pridajte do neho niekoľko kvapiek éterického oleja.

 

Výluh môžete použiť aj ako ekologický prostriedok proti škodcom v záhradke, popr. parazitom, ktoré obťažujú vašich domácich miláčikov. Vo výluhu môžete oplachovať ovocie, aby ste ho zbavili pesticídov a ak výluh zmiešate s octom, môžete ho nasadiť aj do boja proti plesniam.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Prací prostriedok bez chémie a iné tipy o praní

Ako si uľahčiť žehlenie

Čítajte aj ďalšie zaujímavé články v sekcii Pranie a sušenie

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: komora-journal.com.ua,


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

27439594

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Tichomír | Štvrtok 22.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka