Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Mýty a pravda o hubách

 

Mýty a pravda o hubáchRastú skutočne len pri prechode mesačnej fázy do splnu? Slimák žerie len jedlé? Poďme si ujasniť, ktoré tradované hubárske tajomstvá sú obyčajnými poverami, a ktoré skutočne platia.

Ak uvidíš muchotrávku, hľadaj ďalej. Vyplatí sa!

Hríby všeobecne rastú takmer vo všetkých lesoch, ale neznesú monokultúry – napríklad jelše, javory alebo agáty. Medzi jednotlivými druhmi húb navzájom a medzi stromami sa vytvorili veľmi zvláštne vzťahy. Volajú sa mykorhízne. To znamená, že huby žijú v symbióze s koreňmi stromov, navzájom si odovzdávajú živiny a vlahu. Je zaujímavé, že niektoré huby rastú výhradne v podzemí na koreňoch väčšiny rastlín a majú podobu akýchsi mikroskopických vlákien, teda vytvárajú v pôde akúsi sieť týchto vlákien. Ale čo je dôležité - dokážu sa prepojiť s koreňmi najrôznejších rastlín a v krátkom čase niekoľkonásobne zväčšia ich koreňový systém. Len pre predstavu, na jednom strome môže byť až niekoľko  kilometrov (!) takých vlákien. Vráťme sa však k jedlým hubám. Nie je pravda, že hríby borovicové rastú len pod borovicou – nájdete ich aj pod smrekmi či bukmi. Trebárs muchotrávka červená a hríb smrekový rastú blízko seba, pretože potrebujú rovnaké podmienky k rastu. Začína to stromami a končí vlhkosťou, Ich podhubia zemi sú  prepletené. Takže ak vidíte muchotrávku červenú, zbystrite pozornosť. Smrekovec je nablízku.

Ak pozrieš na hubu, prestane rásť

Podhubie, ktoré sa skrýva pod ihličím a hlinou, je pozoruhodný organizmus.  Je to vláknité telo huby, ktoré siaha napríklad až do metrovej hĺbky. Huby, ktoré zbierame, sú len plodnice. Je to podobné ako s jabloňou a jablkami. Podhubie si môžete neúmyselne zavliecť aj do bytu, v záhradnom substráte, keď presádzate kvety. A potom vás môže v kvetináči prekvapiť, že vám tam jedného rána vyrastú drobné huby. V súvislosti s podhubím najskôr vzišla povera, že keď sa na hríb pozriete, prestane rásť. V skutočnosti prestane rásť, keď okolo nej našľapujete a poškodíte tým citlivé podhubie, čím hubu pripravíte o výživu. Ale to sa nestáva často a väčšinou tie huby aj napriek tomu vyrastú.

Najlepšie rastú pri splne

Seriózna vedecká štúdia k tomu neexistuje, ale niektorí hubári si o tom viedli vlastné súkromné záznamy aj niekoľko desaťročí a ono sa preukázalo, že to platí. Huby totiž potrebujú k rastu svetlo. Snáď s jedinou výnimkou, a to sú šampiňóny. "

Mýty a pravda o hubáchHuby rastú v kruhu

Rastú! Aj keď len niektoré druhy. Vyplýva to z toho, že podhubie rastie v kruhoch, pruhoch alebo napríklad len v častiach kruhu. Podľa toho sa vytvárajú plodnice. Mycélium sa každým rokom rozrastá. Každý rok to môže byť o 30 až 40 centimetrov, tým sa zväčšuje obvod tohto kruhu. A na základe toho možno aj stanoviť, ako je mycélium staré. Výskumy ukázali, že podhubie môže na jednom stanovisku vytrvať desiatky rokov, ale napríklad v stepných alebo prérijných podmienkach to môže byť aj niekoľko storočí. Kruh, v ktorom možno potom nájsť huby, môže mať aj niekoľko sto metrov v priemere. Podľa starých povier sa týmto kruhom hovorilo čarodejné. Ľudia si mysleli, že cez noc v lese tancujú víly alebo čarodejnice. A tam, kde ušliapali zem, vyrástli huby. Ale to sme už opäť pri poverách.

Čo zje slimák, zje aj človek

Smrteľne nebezpečná povera hovorí, že keď je huba červivá a ohryzená od ulitníkov, je zaručene jedlá. Nie je to pravda, ulitníky majú jednoduchší zažívací systém a žerú aj jedovaté huby. Snáď okrem hríbu žlčového (horčiak), ten ani slimáky nežerú. No ľudia si ho aj tak mýlia s príbuznými jedlými hríbmi. A považujú ho za jedlý aj preto, že má v klobúčiku špongiové póry. Okrem toho, že nie je ohryzený, spoznáte ho aj tak, že na rozdiel od ostatných hríbov majú staršie plodnice ružovkastý výtrusný prach a od neho majú ružové póry naspodku klobúka.

Jednou z najlepších húb je... muchotrávka

V ľuďoch je zakorenené, že všetky muchotrávky sú jedovaté. Taká muchotrávka červenkastá (ľudovo známa ako ružovka, godola, baglica, svákovka, gomba, tarčena ) je však vynikajúcou lahôdkou. A vieme ju  rozpoznať úplne perfektne - tým, že na rozdiel od rôznych podobných muchotrávok na nej nájdeme vždy niečo ružového. Aj jej sčervivenie je ružové. Takisto keď odlúpnete pokožku na vrchnej strane klobúku, je zvyčajne ružový. Jedna z najlepších húb vôbec, ktorá u nás existuje! Muchotrávka červenkastá rastie od júna do novembra v listnatých aj v ihličnatých lesoch a býva veľmi hojná. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule. Je to naozaj vynikajúca jedlá huba, ktorá sa dá pripravovať na rozličné spôsoby. Na sušenie nie je vhodná, lebo veľmi zosychá a ľahko sa potom drví na prach. Veľmi ľahko ju okrem ružovej farby môžeme poznať podľa  mohutného prsteňa, ktorý je na vrchnej strane nápadne ryhovaný.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zaradili ste do svojho jedálnička sušené paradajky? Robíte veľmi dobre

Tropické ovocie

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Ovocie a zelenina

 

7.9.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: znaj.ua, liveinternet.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
kvet.jpg

Ako pestovať antúriu?


Má exotický vzhľad, tvrdé zelené listy a farbu bielu alebo červenú, zaleží od druhu. „Acropolis“ kvitne počas celého roka (biele kvety), podobne ako „Carre“ (červené kvety) a „SUNSHINE“ len v lete.
Potrebuje svetlé miesta bez popoludňajšieho...


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Rotačné komínové hlavice


Bez ohľadu na smer, silu a druh pohybu vetra turbína rotuje a vo vývode nástavca vytvára podtlak, čo vedie k zvýšeniu ťahu komína a predovšetkým zamedzeniu spätného ťahu.


 
obr.jpg

Nezabúdajte na jesennú údržbu okien!


Jesenné umývanie okien je dobrou príležitosťou vyčistiť odvodňovacie otvory v dolnej časti rámu od prachu aj zvyškov hmyzu, ktorý sa tu rád usídľuje.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 24.11.2017

meniny má: Emília

podrobný kalendár

22501210

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Emília | Piatok 24.11.2017 |
ÚvodÚvodná stránka