Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Mýty a pravda o hubách

 

Mýty a pravda o hubáchRastú skutočne len pri prechode mesačnej fázy do splnu? Slimák žerie len jedlé? Poďme si ujasniť, ktoré tradované hubárske tajomstvá sú obyčajnými poverami, a ktoré skutočne platia.

Ak uvidíš muchotrávku, hľadaj ďalej. Vyplatí sa!

Hríby všeobecne rastú takmer vo všetkých lesoch, ale neznesú monokultúry – napríklad jelše, javory alebo agáty. Medzi jednotlivými druhmi húb navzájom a medzi stromami sa vytvorili veľmi zvláštne vzťahy. Volajú sa mykorhízne. To znamená, že huby žijú v symbióze s koreňmi stromov, navzájom si odovzdávajú živiny a vlahu. Je zaujímavé, že niektoré huby rastú výhradne v podzemí na koreňoch väčšiny rastlín a majú podobu akýchsi mikroskopických vlákien, teda vytvárajú v pôde akúsi sieť týchto vlákien. Ale čo je dôležité - dokážu sa prepojiť s koreňmi najrôznejších rastlín a v krátkom čase niekoľkonásobne zväčšia ich koreňový systém. Len pre predstavu, na jednom strome môže byť až niekoľko  kilometrov (!) takých vlákien. Vráťme sa však k jedlým hubám. Nie je pravda, že hríby borovicové rastú len pod borovicou – nájdete ich aj pod smrekmi či bukmi. Trebárs muchotrávka červená a hríb smrekový rastú blízko seba, pretože potrebujú rovnaké podmienky k rastu. Začína to stromami a končí vlhkosťou, Ich podhubia zemi sú  prepletené. Takže ak vidíte muchotrávku červenú, zbystrite pozornosť. Smrekovec je nablízku.

Ak pozrieš na hubu, prestane rásť

Podhubie, ktoré sa skrýva pod ihličím a hlinou, je pozoruhodný organizmus.  Je to vláknité telo huby, ktoré siaha napríklad až do metrovej hĺbky. Huby, ktoré zbierame, sú len plodnice. Je to podobné ako s jabloňou a jablkami. Podhubie si môžete neúmyselne zavliecť aj do bytu, v záhradnom substráte, keď presádzate kvety. A potom vás môže v kvetináči prekvapiť, že vám tam jedného rána vyrastú drobné huby. V súvislosti s podhubím najskôr vzišla povera, že keď sa na hríb pozriete, prestane rásť. V skutočnosti prestane rásť, keď okolo nej našľapujete a poškodíte tým citlivé podhubie, čím hubu pripravíte o výživu. Ale to sa nestáva často a väčšinou tie huby aj napriek tomu vyrastú.

Najlepšie rastú pri splne

Seriózna vedecká štúdia k tomu neexistuje, ale niektorí hubári si o tom viedli vlastné súkromné záznamy aj niekoľko desaťročí a ono sa preukázalo, že to platí. Huby totiž potrebujú k rastu svetlo. Snáď s jedinou výnimkou, a to sú šampiňóny. "

Mýty a pravda o hubáchHuby rastú v kruhu

Rastú! Aj keď len niektoré druhy. Vyplýva to z toho, že podhubie rastie v kruhoch, pruhoch alebo napríklad len v častiach kruhu. Podľa toho sa vytvárajú plodnice. Mycélium sa každým rokom rozrastá. Každý rok to môže byť o 30 až 40 centimetrov, tým sa zväčšuje obvod tohto kruhu. A na základe toho možno aj stanoviť, ako je mycélium staré. Výskumy ukázali, že podhubie môže na jednom stanovisku vytrvať desiatky rokov, ale napríklad v stepných alebo prérijných podmienkach to môže byť aj niekoľko storočí. Kruh, v ktorom možno potom nájsť huby, môže mať aj niekoľko sto metrov v priemere. Podľa starých povier sa týmto kruhom hovorilo čarodejné. Ľudia si mysleli, že cez noc v lese tancujú víly alebo čarodejnice. A tam, kde ušliapali zem, vyrástli huby. Ale to sme už opäť pri poverách.

Čo zje slimák, zje aj človek

Smrteľne nebezpečná povera hovorí, že keď je huba červivá a ohryzená od ulitníkov, je zaručene jedlá. Nie je to pravda, ulitníky majú jednoduchší zažívací systém a žerú aj jedovaté huby. Snáď okrem hríbu žlčového (horčiak), ten ani slimáky nežerú. No ľudia si ho aj tak mýlia s príbuznými jedlými hríbmi. A považujú ho za jedlý aj preto, že má v klobúčiku špongiové póry. Okrem toho, že nie je ohryzený, spoznáte ho aj tak, že na rozdiel od ostatných hríbov majú staršie plodnice ružovkastý výtrusný prach a od neho majú ružové póry naspodku klobúka.

Jednou z najlepších húb je... muchotrávka

V ľuďoch je zakorenené, že všetky muchotrávky sú jedovaté. Taká muchotrávka červenkastá (ľudovo známa ako ružovka, godola, baglica, svákovka, gomba, tarčena ) je však vynikajúcou lahôdkou. A vieme ju  rozpoznať úplne perfektne - tým, že na rozdiel od rôznych podobných muchotrávok na nej nájdeme vždy niečo ružového. Aj jej sčervivenie je ružové. Takisto keď odlúpnete pokožku na vrchnej strane klobúku, je zvyčajne ružový. Jedna z najlepších húb vôbec, ktorá u nás existuje! Muchotrávka červenkastá rastie od júna do novembra v listnatých aj v ihličnatých lesoch a býva veľmi hojná. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule. Je to naozaj vynikajúca jedlá huba, ktorá sa dá pripravovať na rozličné spôsoby. Na sušenie nie je vhodná, lebo veľmi zosychá a ľahko sa potom drví na prach. Veľmi ľahko ju okrem ružovej farby môžeme poznať podľa  mohutného prsteňa, ktorý je na vrchnej strane nápadne ryhovaný.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zaradili ste do svojho jedálnička sušené paradajky? Robíte veľmi dobre

Tropické ovocie

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Ovocie a zelenina

 

7.9.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: znaj.ua, liveinternet.ru
Autor: Ivan Nôta


 
obr.jpg

Kurz spracovania vlny

3-dňový kurz spracovania vlny. Naučíte sa v ňom spriadať na kolovrátku, plstiť a zhotoviť ručné výrobky z vlny pre Plstenie vlnykrásu, radosť aj úžitok.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
rovina.jpg

Netušené možnosti využitia pracovných nástrojov


Zruční domáci kutilovia vedia, ako si pomôcť bežným pracovným náradím pri činnosti, ktorá je často krát na míle vzdialená účelu týchto nástrojov. Pre vás ostatných máme niekoľko zaujímavých tipov.


 
obr.jpg

Prečo práve kontajnerové domy?

Stále populárnejším konštrukčným prvkom sa v celosvetovom meradle stávajú prepravné kontajnery. Kovové boxy, ktorých pôvodná funkciou bola ochrana a poskytnutie úložného priestoru pre rozličné materiály a suroviny, sú v stále hojnejšom počte...


 
b.jpg

Pevné kotvenie plota pomocou zemných skrutiek


Predpokladom spoľahlivého oplotenia sú dobre ukotvené stĺpiky, ktoré sa používajú v rôznych typoch v závislosti od druhu plota. Výhodné riešenie je kotvenie záhradných stavieb (vrátane plotových stĺpikov) v zemných skrutkách.


 
01.jpg

Liečivé účinky droždia

Droždie v podstate nie je nič iné, ako zlisované pivné kvasinky s prímesou múky, nemá príliš obľúbenú chuť a používame ho na to, aby nám krásne vykyslo cesto. Droždie však oddávna patrilo k liečiteľskej výbave obyčajných ľudí, ...


 

Placky z chleba

Do mlieka namočte chlieb, po určitej dobe rukou rozmrvte, aby ste dosi ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 22.2.2018

meniny má: Etela

podrobný kalendár

23098103

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Etela | Štvrtok 22.2.2018 |
ÚvodÚvodná stránka