banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí

 

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detíJe všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku. Dnes moderná medicína dokáže väčšine pacientov zabezpečiť život bez obmedzení. Napriek tomu má polovica astmatikov na Slovensku denne ťažkosti. Prečo je tomu tak sa dočítate nižšie. Najprv si však poďme zhrnúť fakty.

Nielen na Slovensku, ale aj vo svete patrí astma k najčastejším chronickým chorobám. A to aj u detí. Konkrétne v našej republike s touto chorobou zápasí približne každé desiate dieťa. Na celom svete postihuje astma cca 300 miliónov ľudí, prevládajú ženy. Na Slovensku na astmu umrie takmer sto ľudí ročne. Len v Európe trpí touto chorobou asi 30 miliónov detí a dospelých pod 45 rokov. Prudký nárast výskytu u detí vo väčšine európskych krajín naznačuje, že na dnešnú geneticky náchylnú populáciu pôsobia faktory súvisiace so životným prostredím. Hoci pri dnešných možnostiach liečby nemusí diagnóza astma predstavovať pre väčšinu pacientov žiadne zásadné obmedzenie v bežnom živote a obávané záchvaty by teoreticky mohli patriť minulosti, nedeje sa tak. V mnohých prípadoch sú bohužiaľ na vine samotní pacienti, u detských astmatikov potom ich rodičia. Kde je chyba? Hlavne v  ľuďoch - pretože zabúdajú na lieky a berú ich až pri záchvate. Tak si však nenávratne oslabujú pľúca.

Príčinou astmy je chronický alergický zápal sliznice dýchacích ciest. Príznaky astmy sú zúženie priedušiek sprevádzané piskotom pri dýchaní či kašľom, najmä pri záťaži. Pacienti sa tiež budia v noci kvôli ťažkostiam s dýchaním a kašľu. Bez liečby mávajú ľudia záchvaty ťažkej dýchavičnosti, ktoré ich môžu aj ohrozovať na živote. Predchádzať im možno preventívnymi liekmi, ktoré pacienti inhalujú raz či dvakrát denne. Musia však predpísanú liečbu striktne dodržovať a nie siahať po nej až vtedy, keď je zle. Ľudia majú tendenciu liečbu ukončovať, je totiž založená na užívaní inhalačných kortikosteroidov. Ide ale len o mikrodávky v inhalačnej forme, ktoré pôsobia len v mieste zápalu, teda v prieduškách. Pozitívny účinok tu výrazne prevyšuje nežiaduce účinky, ktoré sú v tomto prípade minimálne. Ide o liečbu, ktorá pacientom veľmi prospieva. Naozaj sa jej netreba obávať.

Neuveriteľných 50 percent liečených astmatikov podľa lekárov neužíva svoje lieky správne. Po medikácii siahajú až v prípade núdze - najčastejšie keď sa objaví astmatický záchvat, kedy už im dokážu pomôcť len silné úľavové lieky. Práve tieto záchvaty sú nočnou morou každého astmatika i odborníkov. Po každom z nich totiž dochádza k nezvratnému oslabeniu pľúc.

Bežný človek si to nepripúšťa, no lekári dôrazne varujú: Záchvat sa dá prirovnať k infarktu alebo mŕtvici. Aj keď pacient záchvat prekoná, a on ho väčšinou prekoná, jeho pľúca už nikdy nebudú rovnaké ako predtým.

Asi nikoho neprekvapí, že astma a tiež rôzne alergie patria k chorobám, ktoré sú najmä v priemyselne vyspelých krajinách stále častejšie. Za ich zvýšený výskyt pravdepodobne môže znečistenie životného prostredia, zvyšuje sa tiež množstvo alergénov v domácnostiach. Podstatné je, že dnes už si medicína dokáže nielen s alergiami, ale aj s astmou poradiť lepšie ako kedysi. Približne v polovici 90. rokov sa prišlo na to, že spúšťačom astmy bývajú hlavne alergie a podstatou alergie je chronická zápalová reakcia. Liečba sa preto zmenila na dlhodobú a protizápalovú. Pacienti so závažnejšími príznakmi sa liečia mikrodávkami inhalačných kortikosteroidov, a to aj keď žiadne ťažkosti nepociťujú.

Lekári vravia: "Predtým sme hasili požiar, dnes robíme protipožiarne prevenciu. Dlhodobá protizápalová liečba pacientom veľmi pomáha. Úplne razantne zmenila výhľady alergikov a astmatikov. Dnes sa vie, že pri tejto liečbe dochádza k akútnym stavom alebo dýchavičnosti úplne výnimočne.“

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Nápoj na okamžité čistenie dýchacích ciest

Proti kašlu - sirup zo smrekových výhonkov

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Hrdlo, nos a uši

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: en.eyeni.biz
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463507

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka