banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Netradičné (no veľmi účinné) spôsoby umývania okien

 

okno.jpgUmývali ste už okná pudingom? A prečo nie? Internetovým svetom v súčasnosti hýbu aj netradičné návody na vykonávanie bežných „upratovacích“ činností. Niektoré z tých, ktoré sa týkajú umývania okien sme vyskúšali za vás. Okrem toho, že sú účinné, nestoja veľa peňazí. A naozaj fungujú.


Pudingový prášok


K tomuto pokusu sme pristupovali zrejme s najväčšou nedôverou. V piatich litroch vody (studenej) sme rozpustili jedno klasické vrecúško vanilkového pudingu pre 4 osoby. Dôkladne sme ho zamiešali a pomocou handričky z netkanej textílie, namočenej v tomto roztoku  sme umyli okná spolu s rámami od najväčších nečistôt. Handričku sme preplachovali v nádobe z čistou vodou, nie v tej s pudingom. Potom sme handričku opäť ponorili do pudingového roztoku a tentokrát dôkladne vyžmýkali. Okná sme zotreli do polosucha. A teraz pozor! Najväčší prínos tejto metódy tkvie v tom, že okná po tomto úkone necháte tak ako sú. Netreba nič dolešťovať. Okná dosiahnu vysoký lesk aj bez toho. A bonus navyše – ešte pár dní to v byte bude krásne voňať po vanilke.


Na odolnú špinu s pivom


Umyli ste okná a stále sa vám vidí, že ich vonkajšia časť je ako keby potiahnutá „filmom“ ktorý bráni ich lesku? Vyskúšajte ju umyť pivom. Nerieďte ho, len naneste pol deci na handričku a krúživými pohybmi čistite tabuľu skla. Pivo si nielenže poradí s odolnými mušincami, ale aj so špinou, ktorá iným spôsobom nejde odstrániť. Okno nakoniec umyte ešte raz klasickým spôsobom.


Ocot a noviny – najlacnejšia klasika


Najstaršia metóda umývania sklenených ale i plastových okien s pomocou octu a novín stále nemá konkurenciu, aspoň z hľadiska ceny. V päťlitrovom vedre sme do teplej vody vliali 2 decilitre kvasného liehového octu. Aby voda netiekla všade okolo rámu, niekoľkokrát sme sklá umyli dobre premývanou a vyžmýkanou handričkou. Octovou vodou išli dobre umyť mušince aj mestský prach a poradila si aj s mastnejším filmom na rámoch okien. Leštenie skiel novinovým papierom je síce namáhavejšie, pretože je potrebné na noviny pritlačiť, aby sa plocha leskla, ale leštiaci efekt majú rovnaký ako utierky z mikrovlákna. Podobne ako noviny poslúžia aj letáky, avšak nesmú byť z lesklého papiera.


Silonky miesto švédskej utierky


Staré silonové ponožky alebo pančuchy sa dajú využiť na sto spôsobov a tiež na umývanie okien. Respektíve na ich leštenie. Okno sme umyli vodou so saponátom, potom naň naniesli najlacnejší čistič na okná. Pomerne dosť mokré sklo sme sa snažili následne vyleštiť na ruky navlečenými silonkami. Nech sme sa snažili, ako najlepšie vieme, okno bolo stále mokré a tak sme pokus po piatich minútach vzdali. Prekvapenie však na seba nenechalo dlho čakať. Po pár minútach sklenené tabule vyschli a boli naozaj bez chyby. Ani jediná šmuha.


Kuchynská soľ


Opäť jeden z pokusov, ktorým sme spočiatku neverili. V piatich litroch teplej vody sme rozpustili 5 polievkových lyžíc kuchynskej soli. Nič viac. Okná sme umyli len raz a preleštili handričkou z netkanej textílie. Výsledok? Perfektný lesk!
Sóda bikarbóna a prášok do pečiva


V podstate majú rovnaký účinok, ako puding. Jediným mínusom je, že tak pekne nevoňajú. Pri sóde bikarbóne sme do vody pridali ešte pár kvapiek citrónovej šťavy. Okná sme tak, ako v prípade pudingu utreli len do polosucha a nechali vyschnúť prirodzeným spôsobom. Aj v tomto prípade zostali okná bez šmúh a pekne sa leskli.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Rady do domácnosti

Ako na pripálené hrnce, poškriabané sklíčka či ovocné mušky?

Ďalšie zaujímavé články, rady, tipy a návody na tému Netradičné čistenie

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

27788038

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Zdenka | Pondelok 23.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka