banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ochrana rastlín

 

Ochrana rastlínRadosti a trápenia s rastlinami

Téma správnej starostlivosti o rastliny je stále aktuálna. Izbové rastliny sú zdrojom mnohých radostných chvíľ. Rastliny chceme mať krásne a zdravé či už v interiéry alebo exteriéry. Každá rastlina je iná a má iné potreby. Preto si musíme uvedomiť, že si ju nestačí len kúpiť. Nemenej dôležité je vybrať pre ňu vhodné miesto, nádobu a dodať jej potrebné živiny a vlahu. Napriek všetkej tej starostlivosti sa však niekedy stáva, že rastlina nerastie tak, ako očakávame. Ako môže k týmto javom dôjsť? I keď sa o svoju malú domácu záhradku staráme s najväčšou opaterou a láskou, môžu nás prekvapiť niektorí škodcovia. Vtedy hľadáme rýchlu a spoľahlivú radu. Nasledujúce názorné ukážky Vám priblížia obraz závažných problémov, ktoré môžu postihnúť aj Vaše výstavné exempláre. Rôzne príklady Vám pomôžu problém identifikovať a poradiť si s ním.


Problém môžu spôsobiť:

z hľadiska posudzovania živočíchov ako škodcov rastlín je nutné rozlišovať dva pohľady. V prirodzených spoločenstvách rastlín v prírodných podmienkach je prítomnosť rôznych živočíchov nevyhnutná. Pomáhajú udržovať vyváženosť – tzv. ekosystém – a sú teda jeho súčasťou. Pri pestovaní rastlín v umelých podmienkach však výskyt živočíchov, ktorí spôsobujú poškodzovanie rastlín nie je možné tolerovať.

a) hlavní škodcovia

Najčastejšími hlavnými škodcami napadajúcimi rastliny sú:

LISTOVÉ VOŠKY, ktoré väčšinou sajú na koncoch výhonkov, pukoch a na rubovej strane listov. V závislosti od druhu nemusia byť vždy zelené.
Typickým príznakom (okrem zistenia výskytu samotných vošiek) sú zdeformované vrcholky výhonkov, zvinuté listy a lepkavá medovica.
Ochrana: pri nízkom stupni výskytu je možné vošky napríklad štetcom odstrániť alebo rastlinu osprchovať. Pri väčšom napadnutí je nutné použiť chemické prípravky.

SVILUŠKY - Pavučinky s drobnými „pavúčikmi“ sú typické pre napadnutie sviluškami. Najčastejšie majú žltú farbu, ale existujú aj červené svilušky, takzvané ovocné. Najčastejšie sajú na spodnej strane listov, pri väčšom výskyte aj na vrcholcoch a výhonoch rastlín.
Typickým príznakom sú menšie žltkavé škvrnky, ktoré sa môžu až zlievať do veľkých žltohnedých škvŕn. Často toto ochorenie vedie až k odumieraniu listov a na listoch sa môžu vyskytnúť už zmieňované pavučinky.
Ochrana: obmedzenie je možné dosiahnuť opakovaným postrekom rastlín vodou. Pri väčšej nákaze je vhodné zvoliť chemickú ochranu – olejové preparáty a špeciálne prípravky.

MOLICA – ľudovo nazývaná Biela muška – ide o skupinu škodcov, ktorí bývajú prítomní na kúpených rastlinách.
Typickým príznakom, ktorý svedčí o napadnutí molicou sú veľké žlté škvrny (väčšie ako v prípade napadnutia sviluškami) na listoch a ľahko zvlnené listy. Molica je drobný biely okrídlený hmyz, ktorý saje spolu s larvami na spodkoch listov. Svojim vzhľadom pripomína malé mory.
Ochrana: priebežný odchyt lietajúcich dospelých jedincov na žlté lepiace dosky. Najviac napadnuté listy s larvami je vhodné odtrhnúť. Vyletujúce dospelé jedince možno taktiež lapiť vysávačom prachu. Vhodným postrekom je preparát mastných kyselín alebo pyrethrin.

 

Ochranra rastlínb) bakteriálne choroby

Baktérie môžu napadať rôznym spôsobom a v rôznych formách veľké množstvo rastlín. Merajú menej ako milimeter a rastliny napadajú rýchlo a prakticky nepozorovane. Možnosti ochrany sú obmedzené, v niektorých prípadoch takmer žiadne. Nákaza vznikne väčšinou poranením rastliny. Niektoré baktérie sa dokonca dokážu pretiahnuť prieduchmi v listoch.
Typickým príznakom je vädnutie rastlín, červené pruhy na stonke, škvrnitosť listov a praskanie výhonkov. Pri väčšom výskyte sa vytvára bakteriálny sliz.

Ochrana: pri presadení a ošetrovaní rastlín dbajte na čistotu, nestrihajte rovnakými nožnicami všetky rastliny (dezinfikujte náradie v denaturovanom liehu), pri presadení dbajte na odstránenie starých zvyškov a vysádzajte iba nepoškodené časti rastlín. Pri presádzaní je dobré nádobu riadne vydezinfikovať. Preto sú vhodné plastové nádoby, ktoré sa dajú jednoducho vyčistiť a nezostanú v nich žiadne choroboplodné zárodky. Ďalej dbajte na kvalitu substrátu, do nového nikdy nepridávajte substrát starý a už použitý. Čo môžeme proti baktériám urobiť, ak je už rastlina napadnutá? Zrezať rastlinu má význam, ak sa baktérie nešíria cievnymi zväzkami. Ak je napadnutý iba list, stojí hlbšie zrezanie rastliny za pokus. Inak rastlinu radšej vyhoďte do kontajnera, nikdy nie na kompost!


c) hubové choroby

Hubové choroby sú spočiatku ťažko rozpoznateľné a ich likvidácia je značne obmedzená. Často je lepšie napadnutú rastlinu vyhodiť do kontajnera s biologickým odpadom a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu infekcie.

Typickým príznakom sú škvrny na listoch či stonkách (odumreté pletivo). Biely alebo sivý múčnatý povlak.
Ochrana: prvým a dôležitým krokom je správna starostlivosť a podmienky pestovania. Nie je vhodné umiestniť rastliny blízko k sebe a tým im okolo seba vytvoriť takzvaný nepohyblivý vzduch. Najdôležitejšie je dodržanie zásadných pravidiel pre pestovanie (čistá nádoba a zemina).

Nebezpečenstvo napadnutia hubovými infekciami sa zvyšuje premokrením substrátu. Tomu môžete zabrániť pestovaním rastlín v samozavlažovacích nádobách Plastia. Medzi hladinou a vložkou v kvetináči je zámerne ponechaná vzduchová medzera, ktorá zabraňuje hnitiu koreňového balu. Vložka v kvetináči má v sebe dostatok prestupných otvorov, vďaka ktorým je možné vzlínanie vody ku koreňom, ktoré zároveň umožňujú prevzdušnenie substrátu. Vďaka prepadovým otvorom nedochádza k premokreniu substrátu ani v prípade dažďov a rastliny si pomocou otvoru vo vložke čerpajú vlahu podľa potreby.

Plastové nádoby verzus škodcovia

Škodcovia sú večným problémom a stále aktuálnou témou milovníkov rastlín. V dnešnej dobe sa chce stále viac ľudí tešiť z krehkej krásy svojho pestovateľského umenia či už doma, na balkóne, terase alebo záhrade. Vhodne zvolené a umiestnené rastliny sú naozajstnými šperkmi našich domovov a večnou témou pre ich obdivovateľov. K tomu, aby Vaše zelené poklady prospievali, aby ste zabránili prenosu škodcov a dodržali základné hygienické zásady, Vám môžu pomôcť plastové nádoby Plastia.

4 výhody samozavlažovacích nádob Plastia:

1) po sezóne nebo po presádzaní sa dajú ľahko vydezinfikovať a nedochádza tak k prenosu choroboplodných zárodkov,

2) v samozavlažovacích nádobách Plastia dochádza vďaka vzduchovej medzere medzi hladinou vody a vložkou k dostatočnému prevzdušneniu substrátu. Vhodne umiestnený prepadový otvor obmedzuje premokrenie substrátu a tým následný výskyt chorôb,

 

Ochrana kvetov

 


3) samozavlažovacie nádoby Plastia zaistia aj v dobe krátkodobej neprítomnosti pestovateľa vlahu a výživu rastlín. Kvetina zostane svieža a silná počas celej doby Vašej neprítomnosti,

4) v plastových nádobách sa choroboplodné zárodky (baktérie, hubové choroby) nedržia v takom počte ako v hlinených nádobách.

POUŽITÉ ZDROJE:

Kniha: Ako pestovať izbové rastliny, autor: Jürgen Wolf, vydavateľstvo: Svojtka&Co.
Príjemný život s kvetinami, autor: John Brookes, ISBN 80-07-01092-0
Lekár izbových rastlín, autor? Engelbert Kötter, vydavateľstvo Cesty

 

Foto: chwastowisko.wordpress.com, projektoskop.pl


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772334

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka