banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Paprade


Papraď je druh rastliny s podzemkom, z ktorého vyrastajú dlhé poplazy. Má jasnozelené listy, jednoducho alebo dvojito perovito zložené. Niektoré dorastajú aj do dĺžky cez jeden meter. Na spodnej strane majú kôpky výtrusníc.

Paprad

Pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky.
V byte má najradšej polotieň, neznáša priame slnko. Dá to najavo farbou lístkov, ktoré okamžite vyblednú. Takisto neznáša prievan a prudké zmeny teploty napr. pri vetraní. Má veľmi rada vlhký vzduch. Neznáša ale vlhčenie zhora. Lístky vtedy zvyknú zahnívať. V príliš suchom prostredí býva často napádaná puklicou.

V lete jej vyhovujú teploty 20-25 °C. Polievame ju pravidelne tak, aby jej korene boli stále vlhké. Nadbytok, ale aj nedostatok vody jej škodí. Na polievanie by sa mala používať vlažná, najlepšie dažďová vody bez obsahu vápnika. V lete by sa mala prihnojovať každé 2 týždne roztokom organického hnojiva taktiež bez obsahu vápnika. Prezimuje pri teplote 15-18°C. Keby teplota v byte klesla pod 12°C, mohla by táto teplota rastlinu poškodiť, pretože je veľmi citlivá na prechladnutie. Preto sa držíme zásady, čím nižšia teplota, tým menej rastlinu polievame.

Papraď presádzame na každý rok, staršie stačí presadiť raz za 2-3 roky vždy však iba na jar. Pri presádzaní odstránime odumreté a poškodené korene. Nový črepník nesmie byť príliš veľký, iba taký aby sa de rastlina pekne vmestila.

Rozmnožujeme ju na jar pri presádzaní – delením trsov alebo rastlinkami, ktoré vyrastajú na dlhých poplazoch, ak sa dotýkajú zeme. Takéto rastlinky treba nasadiť po 3 kusoch do črepníkov s priemerom 8 cm, až neskôr ich, podľa potreby presadíme do väčších. Ako zeminu používame zmes rašeliny listovky a piesku- vždy v pomere 2:1:1/2.

Mnohé naše čitateľky už písali, že majú dobre skúsenosti s polievaním paprade roztokom vody a kyslého mlieka.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Kvitnúce izbové rastliny

Izbové rastliny so zvláštnymi listami

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: tsvetem.ru,


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772325

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka