Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Pestujete fuchsie v kvetináči? Pozor na chyby, ináč vaša rastlina môže uhynúť


Očarili vás fuchsie, ale nie ste si istí, ako ich pestovať? Poradíme vám.
Mnohí chceme krásu tejto rastliny využiť ako dominantu našej terasy či priedomia. Je pravda, že jej nádherné kvety pritiahnu okamžite pozornosť, je však potrebné dodržať hlavné zásady pri ich pestovaní.

Pestujete fuchsie v kvetináči? Pozor na chyby, ináč vaša rastlina môže uhynúť

 

1.    Fuchsie slniečko vydržia, ale neznesú rozpálený kvetináč. Pokiaľ ju niekto pestuje na horúcom južnom balkóne, zálievkou ju môže aj zahubiť - voda naliata do rozpálenej zeminy korene jednoducho uvarí. Prirodzene rastliny zakoreňujú v stabilnej teplote okolo 10° C. V prírode rastú fuchsie pod korunami listnatých stromov, v kyprej lesnej pôde, kde na nich občas zasvietia lúče medzi putujúcim tieňom. Keď fuchsiie pestujeme v kvetináči, musíme na to myslieť.


2.    Izolovanie kvetináča od tepla. Kvetináč je potrebné vložiť do väčšieho a medzipriestor vyplniť izolačnou vrstvou, napríklad štrkom či polystyrénovou drvou. Veľký kvetináč priamo pre rastlinu dobrým riešením nie je, pretože sa časom prehreje rovnako ako malý a pri zálievke vznikne ten istý problém. Keď navyše nie je substrát prerastený koreňmi, ľahko zahníva, huby majú väčší priestor pre rast. Preto pri presádzaní odporúčame kvetináč len o 2 cm väčší. Fuchsii nevadí, ak je celá podzemná časť prerastená koreňmi, ba práve naopak - musia byť ale pravidelne prihnojované.


3.    Zalievanie. Najlepšie sa fuchsie cítia a najkrajšie sú v miernom, vlhkom počasí. Pri teplotách nad 20° C na obranu pred horúčavou uzatvárajú póry a vodupotom vyparujú len minimálne. Ak rastlinu zalejeme v parnom dni, môžeme ju veľmi  ľahko „utopiť. " Podobne ako u ostatných črepníkových kvetín je nevedomé preliatie častým dôvodom úhynu rastlín. K zalievanie využívajte povrchovú vodu, ktorá je podobne ako dažďová ideálna. Tvrdá voda fuchsiám vyžadujúcim mierne kyslé pH nesvedčí.


4.    Predchádzanie chorobám a hubám. Hubám možno predchádzať aj vďaka vhodnej výžive. Oproti bežnej praxi sa odporúča dávať fuchsiám od skorej jari až do jesene rozpustné hnojivo s rovnakým podielom dusíka, fosforu aj draslíka, ktorý ich spevní. To ich robí silnejšími a odolnejšími proti chorobám i škodcom. Nadmiera dusíka nie je dobrá, bez neho by však nerástli ani nemohli prijímať ďalšie prvky. Za sezónu je dobré prihnojovať hnojivom  Kristalon, ktoré obsahuje 19% dusíka, 19% fosforu aj 19% draslíka. Bežné NPK hnojivo použiť nemôžeme, pretože obsahuje vápnik, ktorý fuchsie vo väčšom množstve neznášajú.


5.    Tvarovanie stromčeka. Kvitnúce korunky na kmienku sú veľmi pekné. U rastúcej sadeničky vylamujeme zálistky podobne ako u paradajok, listy však na kmienku ponechávame, než samy spadnú. Na vŕšku korunky necháme 3-4 výhony, časom ich skrátime, aby sa rozvetvil, a postupne začneme tvarovať korunku. Aj z jemnolistej fuchsie ( Fuchsia procumbens ) možno vytvoriť zaujímavý stromček, ak sa jeden alebo aj viac výhonov spoločne vyviaže k opore. Fuchsie možno i štepiť, v korune stromčeka do klinu alebo pod kôru možno zaštepiť rôzne odrody.


6.    Prezimovanie.  Pri prezimovaní je ideálne aby sa teplota pohybovala od 4 do 5° C, fuchsie znesú aj nulu, len nesmie mrznúť. Pred zazimovaním ich o dve tretiny skrátime -  jesenný rez im svedčí z viacerých dôvodov. Fuchsia je rastlina dlhého dňa, v zime sú dni krátke a ani v „zimovisku“  to pre ňu preto nie je ľahké obdobie. Zrezané temné dni od novembra do januára preklenú ľahšie. V tej dobe fuchsiu nehnojíme a zalievame ju len minimálne. Kto má vhodné priestory, ako napríklad svetlú garáž, chodbu a podobne, môže fuchsie zimovať aj pri vyššej teplote, ale viac ako 10° C im už nesvedčí. Aj keď sa rastlina v zime trochu vytiahne, jarný rez všetko spraví. Na jar fuchsie otužujte čo najskôr. Ak máte len niekoľko rastlín, ľahko ich prenesiete na noc, kedy hrozí mrazík, späť do domu. Na čerstvom vzduchu rýchlo a krásne ožijú.


Pestujete fuchsie v kvetináči? Pozor na chyby, ináč vaša rastlina môže uhynúťKRECHTOVANIE


Obľúbenou metódou Holanďanov je krechtovanie. Ako na to? Drevenú bedňu alebo vyradenú chladničku či mrazničku použijeme ako obal. Fuchsie vyberieme z kvetináčov, ošetríme proti plesniam a do debny pokladáme naležato. Korene potom zasypeme jemne prevlhčenou rašelinou. Je možné dať  pri krechtovaní korene jednotlivých sadeníc pred uložením do igelitov, ktoré udržia vlhkosť. Bedňu zakopeme ideálne do skleníka alebo fóliovníka, ktorý nemusí byť vykurovaný, ale určitú ochranu poskytuje. Kým nemrzne, musí byť veko pootvorené. Keď teplota klesne pod nulu, veko zaklapneme a izolujeme vrstvami slamy. Na jar sadenice preložíme do kvetináčov a postupne ich otužujeme. Prácna metóda má výhodu v tom, že sú fuchsie každoročne celé ošetrené a presadené, majú teda nový štart. Ale krásne mnohoročné stromčeky takto zazimovať nemožno. Pozor tiež na to, aby sa do „krechtu“ nedostali hraboše a myši.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Prezimovanie rastlín

Zázrak zvaný aloe

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: flowertimes.ru, pinterest.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Uvarte si žihľavové pivo. Je to jednoduchšie, ako si myslíte


Aj keď je ideálny čas na varenie tohto piva na jar, kedy sa zbierajú mladé výhonky žihľavy, možno ho pripravovať až do jesene. Základom však bude, že sa zbierajú len vrchné časti rastliny, ktoré nie sú staré.


 
obr.jpg

Páči sa vám kamenný krb?


Ak vám vo vašom dome chýba pekný krb a váš zrak sa stále častejšie rozhliada po peknom prírodnom kameni, prezradíme vám, aké výhody a nevýhody vykurovanie kamenným krbom má.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
obr.jpg

Účinné prírodné lieky na bolesti žalúdka, gastritídu a pálenie záhy


Na gastritídu a pálenie záhy existuje množstvo konvenčných terapií. Väčšina štandardných liekov však spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré chorým ľuďom ďalej strpčujú život. Našťastie veľmi dobre dodnes fungujú rady našich babičiek. Vyskúšajte


 

Výborná nátierka

Maslo vymiešajte s horčicou, pridajte soľ a korenie, salámu, cibuľku a ...

dnes je: 18.7.2018

meniny má: Kamila

podrobný kalendár

24295622

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kamila | Streda 18.7.2018 |
ÚvodÚvodná stránka