Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Pestujete fuchsie v kvetináči? Pozor na chyby, ináč vaša rastlina môže uhynúť


Očarili vás fuchsie, ale nie ste si istí, ako ich pestovať? Poradíme vám.
Mnohí chceme krásu tejto rastliny využiť ako dominantu našej terasy či priedomia. Je pravda, že jej nádherné kvety pritiahnu okamžite pozornosť, je však potrebné dodržať hlavné zásady pri ich pestovaní.

Pestujete fuchsie v kvetináči? Pozor na chyby, ináč vaša rastlina môže uhynúť

 

1.    Fuchsie slniečko vydržia, ale neznesú rozpálený kvetináč. Pokiaľ ju niekto pestuje na horúcom južnom balkóne, zálievkou ju môže aj zahubiť - voda naliata do rozpálenej zeminy korene jednoducho uvarí. Prirodzene rastliny zakoreňujú v stabilnej teplote okolo 10° C. V prírode rastú fuchsie pod korunami listnatých stromov, v kyprej lesnej pôde, kde na nich občas zasvietia lúče medzi putujúcim tieňom. Keď fuchsiie pestujeme v kvetináči, musíme na to myslieť.


2.    Izolovanie kvetináča od tepla. Kvetináč je potrebné vložiť do väčšieho a medzipriestor vyplniť izolačnou vrstvou, napríklad štrkom či polystyrénovou drvou. Veľký kvetináč priamo pre rastlinu dobrým riešením nie je, pretože sa časom prehreje rovnako ako malý a pri zálievke vznikne ten istý problém. Keď navyše nie je substrát prerastený koreňmi, ľahko zahníva, huby majú väčší priestor pre rast. Preto pri presádzaní odporúčame kvetináč len o 2 cm väčší. Fuchsii nevadí, ak je celá podzemná časť prerastená koreňmi, ba práve naopak - musia byť ale pravidelne prihnojované.


3.    Zalievanie. Najlepšie sa fuchsie cítia a najkrajšie sú v miernom, vlhkom počasí. Pri teplotách nad 20° C na obranu pred horúčavou uzatvárajú póry a vodupotom vyparujú len minimálne. Ak rastlinu zalejeme v parnom dni, môžeme ju veľmi  ľahko „utopiť. " Podobne ako u ostatných črepníkových kvetín je nevedomé preliatie častým dôvodom úhynu rastlín. K zalievanie využívajte povrchovú vodu, ktorá je podobne ako dažďová ideálna. Tvrdá voda fuchsiám vyžadujúcim mierne kyslé pH nesvedčí.


4.    Predchádzanie chorobám a hubám. Hubám možno predchádzať aj vďaka vhodnej výžive. Oproti bežnej praxi sa odporúča dávať fuchsiám od skorej jari až do jesene rozpustné hnojivo s rovnakým podielom dusíka, fosforu aj draslíka, ktorý ich spevní. To ich robí silnejšími a odolnejšími proti chorobám i škodcom. Nadmiera dusíka nie je dobrá, bez neho by však nerástli ani nemohli prijímať ďalšie prvky. Za sezónu je dobré prihnojovať hnojivom  Kristalon, ktoré obsahuje 19% dusíka, 19% fosforu aj 19% draslíka. Bežné NPK hnojivo použiť nemôžeme, pretože obsahuje vápnik, ktorý fuchsie vo väčšom množstve neznášajú.


5.    Tvarovanie stromčeka. Kvitnúce korunky na kmienku sú veľmi pekné. U rastúcej sadeničky vylamujeme zálistky podobne ako u paradajok, listy však na kmienku ponechávame, než samy spadnú. Na vŕšku korunky necháme 3-4 výhony, časom ich skrátime, aby sa rozvetvil, a postupne začneme tvarovať korunku. Aj z jemnolistej fuchsie ( Fuchsia procumbens ) možno vytvoriť zaujímavý stromček, ak sa jeden alebo aj viac výhonov spoločne vyviaže k opore. Fuchsie možno i štepiť, v korune stromčeka do klinu alebo pod kôru možno zaštepiť rôzne odrody.


6.    Prezimovanie.  Pri prezimovaní je ideálne aby sa teplota pohybovala od 4 do 5° C, fuchsie znesú aj nulu, len nesmie mrznúť. Pred zazimovaním ich o dve tretiny skrátime -  jesenný rez im svedčí z viacerých dôvodov. Fuchsia je rastlina dlhého dňa, v zime sú dni krátke a ani v „zimovisku“  to pre ňu preto nie je ľahké obdobie. Zrezané temné dni od novembra do januára preklenú ľahšie. V tej dobe fuchsiu nehnojíme a zalievame ju len minimálne. Kto má vhodné priestory, ako napríklad svetlú garáž, chodbu a podobne, môže fuchsie zimovať aj pri vyššej teplote, ale viac ako 10° C im už nesvedčí. Aj keď sa rastlina v zime trochu vytiahne, jarný rez všetko spraví. Na jar fuchsie otužujte čo najskôr. Ak máte len niekoľko rastlín, ľahko ich prenesiete na noc, kedy hrozí mrazík, späť do domu. Na čerstvom vzduchu rýchlo a krásne ožijú.


Pestujete fuchsie v kvetináči? Pozor na chyby, ináč vaša rastlina môže uhynúťKRECHTOVANIE


Obľúbenou metódou Holanďanov je krechtovanie. Ako na to? Drevenú bedňu alebo vyradenú chladničku či mrazničku použijeme ako obal. Fuchsie vyberieme z kvetináčov, ošetríme proti plesniam a do debny pokladáme naležato. Korene potom zasypeme jemne prevlhčenou rašelinou. Je možné dať  pri krechtovaní korene jednotlivých sadeníc pred uložením do igelitov, ktoré udržia vlhkosť. Bedňu zakopeme ideálne do skleníka alebo fóliovníka, ktorý nemusí byť vykurovaný, ale určitú ochranu poskytuje. Kým nemrzne, musí byť veko pootvorené. Keď teplota klesne pod nulu, veko zaklapneme a izolujeme vrstvami slamy. Na jar sadenice preložíme do kvetináčov a postupne ich otužujeme. Prácna metóda má výhodu v tom, že sú fuchsie každoročne celé ošetrené a presadené, majú teda nový štart. Ale krásne mnohoročné stromčeky takto zazimovať nemožno. Pozor tiež na to, aby sa do „krechtu“ nedostali hraboše a myši.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Prezimovanie rastlín

Zázrak zvaný aloe

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Kvety

 

7.8.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: flowertimes.ru, pinterest.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
01.jpg

Ako si prichystať omladzovací „Kleopatrin kúpeľ“ z droždia


Bohatý komplex účinných zložiek obsiahnutých v droždí sa nemusí aplikovať len na tvár ako maska, ale aj ako celkový kúpeľ tela. Aby sme boli presnejší: Kvasnicový kúpeľ hydratuje pokožku a revitalizuje aj problémovú kožu.


 
obr.gif

Murovanie oblúkov podľa šablóny


Znalosť technológie murovania oblúka bola predtým bežnou súčasťou murárskeho remesla, pretože sa také ozdobné architektonické prvky v ľudovom staviteľstve v minulosti používali oveľa častejšie.


 
obr.jpg

Francúzsky odtok


Spôsobov, ako bojovať proti nechcenej vode na pozemku je viac. Jedným z nich je takzvaný francúzsky odtok.


 
02.jpg

Chcete si uvoľniť oči a zlepšiť zrak? Skúste očné cviky


Už je to raz tak. Ľudský zrak je v ostatných rokoch mnohonásobne viac namáhaný než tomu bolo u našich predkov. Možno už tušíte, že je tomu tak vďaka moderným technológiám a životnému aj pracovnému štýlu. Čo vás však možno prekvapí, príčinou únavy..


 

Placky z chleba

Do mlieka namočte chlieb, po určitej dobe rukou rozmrvte, aby ste dosi ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 21.3.2018

meniny má: Blahoslav

podrobný kalendár

23353338

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Blahoslav | Streda 21.3.2018 |
ÚvodÚvodná stránka