Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Pijete šťavu zo zemiakov? Robíte dobre!

 

Šťava zo zemiakovVďaka svojim účinkom napomáhajú zemiaky najmä pri zvýšenej kyslosti žalúdka, gastritíde, žalúdočných vredoch, žalúdočnej ptóze („spadnutom žalúdku“), žalúdočnej neuróze (podráždení žalúdka) a pri všetkých tráviacich problémoch alebo žalúdočných ťažkostiach všeobecne. Mnohí lekári odporúčajú ako liek surovú zemiakovú šťavu. Je totiž bohatá na zásadité látky a ako taká neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Na pomoc prekyslenému žalúdku stačí niekoľko polievkových lyžíc pred jedlom. Naučíme vás, ako si pripraviť rôzne druhy štiav a nápojov z tejto zeleniny.

 

Zemiaky namiesto diazepamu

Nie, nežartujeme. Zemiaky obsahujú malé množstvo rôznych benzodiazepínov, sedatívnych zložiek, ktoré sa bežne pridávajú do liekov. Jednou z látok, ktoré sa v zemiakoch nachádzajú, je diazepam, účinná látka aj v dobre známom preparáte Valium. Tieto prírodné sedatíva pôsobia aj v žalúdku, ktorý dokážu upokojiť. Zemiaky sú kompletnou potravinou, ktorá poskytuje kvalitné uhľohydráty a bielkoviny. Škrob zo zemiakov je ľahko stráviteľný a nespôsobuje plynatosť. Zemiaky sú dobrým zdrojom vitamínu C. Sú tiež pomerne bohaté na komplex vitamínov B, a to predovšetkým na vitamíny B1 a B6.

 

Úsmevná história zemiakov v Európe

Keď v roku 1534 pristál v Seville Francisco Pizzaro, mal na svojej lodi zvláštny náklad - hľuzy zemiakov z Peru. Časť španielskych „domorodcov“ zajasala. Zistili, že zemiaky je možné celkom jednoducho dopestovať a že – utíšia hlad. Prvé zemiakové políčka sa tak objavili pravdepodobne v oblasti Biskajského zálivu v severnej časti Španielska. No trvalo takmer 200 rokov, kým ich nedôverčivá časť starého kontinentu začala uznávať a brať na vedomie. S ich pestovaním dochádzalo aj k niekoľkým úsmevným faux pas: Sir Walter Raleigh, ktorý ich na svojich panstvách v Írsku neďaleko Corku pestoval, ich poslal kráľovnej Alžbete I. ako kulinársky dar.

Keďže kráľovskí kuchári vôbec nevedeli, čo sa so zemiakmi robí, zahodili hľuzy a uvarili namiesto nich listy a stonky. Celá kráľovská rodina veľmi vážne ochorela a zemiaky sa stali na storočie zakázanou potravinou. Zvyšok Anglicka ani veľmi neprotestoval. Zemiaky neuznali jednoducho preto, lebo sa o nich nezmieňovala Biblia.  Francúzi ich spočiatku odmietali zo strachu, že prenášajú mor a Nemci? Tí s nimi kŕmili len dobytok. Na Slovensko sa zemiaky pravdepodobne dostali až okolo roku 1654 (takže je celkom možné, že ich ochutnal aj Juraj Jánošík). Prvýkrát o nich písal mních Cyprián z Červeného Kláštora v Pojednaní o poľnohospodárstve na Spiši (1768). Iná zmienka z roku 1786 hovorí o tom, že zemiaky na sever Slovenska priniesli tamojší rodáci študujúci na univerzitách v západnej Európe. Tomáš Šváby (jeden z týchto študentov/ od neho pochádza aj názov „švábka“) nechal zemiaky rozmnožiť vo Veľkej Lesnej. V polovici 18. stor. sa “švábka” začala pokusne pestovať na Liptove. Od tých čias si už bez zemiakov našu stravu nevieme ani predstaviť. Dnes však o nich budeme hovoriť v súvislosti s liečivami a liečením.

 

Šťava zo zemiakovZemiakové nápoje a šťavy

Samozrejme je potrebné zemiaky pred odšťavením očistiť. Ako odšťaviť? Nastrúhajte zemiak na dvakrát preloženú gázu v miske. Nechajte chvíľu postáť a potom šťavu z neho „vyžmýkajte“ cez gázu do misky. Zemiak tiež môžete rozmixovať v mixéri (resp. pomlieť na mäsovom mlynčeku) a šťavu precediť cez sitko.

 

Zemiaky ako prírodné preháňadlo

Potrebujeme:

- šťavu z 2 väčších surových zemiakov
- 2 dl vlažnej vody
- 1 lyžicu ľanového semena

Postup: Zemiakovú šťavu zmiešame s vlažnou vodou, večer okolo 18 hodiny hotovým nápojom zapijeme ľanové semienka. Preháňadlo nepôsobí agresívne a drasticky, ako mnohé syntetické preháňadlá. Ak tento postup opakujeme 10 dní, úspešne sa nám upraví celý tráviaci systém a dlhú dobu nebudeme trpieť zápchami.

 

Zemiaková polievka pri hnačke

Paradoxne k predošlému návodu - zemiaky hnačku aj zastavujú. Obsahujú totiž draslík a práve túto minerálnu látku organizmus stráca pri hnačkách.

Potrebujeme:

- 2 zemiaky
- 1 mrkvu
- pol lyžičky jedlých morských rias
- morskú soľ
- 1 lyžicu jemne mletých ovsených vločiek

Postup: Zemiaky nakrájame na kúsky, mrkvu nahrubo nastrúhame a všetko zalejeme asi 3-4 dl vody, pridáme soľ, riasy a všetko varíme domäkka, potom odstavíme, prisypeme vločky a necháme 10 minút odpočívať. Túto polievku jeme počas dňa.

 

Zemiaková šťava na žalúdočné problémy

Čerstvá zemiaková šťava je vhodným prírodným prostriedkom pri zápale žalúdka a peptickom vrede. Môžeme ju aj použiť na liečbu zápalu čriev a pri hemoroidoch.

Použitie: Po dobu 3 týždňov popíjame 3 x denne 1 dl šťavy zo surových zemiakov.


Zemiaky a prekyslený žalúdok

Zemiaky pôsobia zásadito, preto sú vhodným prostriedkom pri prekyslení organizmu.

Na zásaditý nápoj potrebujeme: 2 dl šťavy zo zemiakov a 1 lyžicu citrónovej šťavy

Postup: Obe prísady zmiešame, hotový nápoj popíjame po dúškoch, najlepšie 2 x denne po dobu 5 dní.


Šťava pre zníženie tlaku

Šťava zo zemiakov je výborným prípravkom na zníženie krvného tlaku, je to hlavne vďaka obsahu draslíka. Odporúčané dávkovanie je 2 × denne 1 dl zemiakové šťavy po dobu 6 týždňov.

 

MOhlo by vás tiež zaujať:

10 senzačných účinkov zeleru

Liečivé rastliny zo záhrady

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zelenina a ovocie

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: sokovyzhimalka-best.ru, selxozinfo.com.ua

(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
07 dym.jpg

Veľký receptár na výrobu domácich repelentov pre ľudí aj zvieratá


Portál Dobrá rada pre vás pripravil veľký receptár podomácky vyrobených repelentov, ktoré vo väčšine prípadov môžu využívať nielen ľudia, ale napríklad aj psy.


 
obr.jpg

Ohnisko z disku kolesa nákladného auta


Teplé letné noci lákajú na posedenie pri ohníčku. Uhrančivý tanec iskier, ktoré vylietavajú z plameňov až medzi hviezdy Mliečnej dráhy, býva fascinujúcim divadlom, od ktorého nemožno odísť skôr, než dohorí posledné polienko.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
01-3.jpg

Určovanie vegetačnej doby zeleniny


Mnohí začínajúci pestovatelia si kladú otázku: Koľko času od výsevu uplynie, kým budeme môcť zbierať plodiny ako sú paradajky, paprika, bylinky či šalát? Odpoveď je dôležitá nielen pri plánovaní využitia záhradky...


 

Vianočná kyselica

Očistené zemiaky nakrájajte na kocky, zalejte vodou, posoľte a dajte v ...

dnes je: 22.6.2018

meniny má: Paulína

podrobný kalendár

24122826

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Paulína | Piatok 22.6.2018 |
ÚvodÚvodná stránka