Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

Pletený pohár: postup krok za krokomPrinášame vám jednoduchý návod na efektnú dekoráciu s mnohorakým využitím tak v interiéri ako v exteriéri.

 

Hovorí sa, že najkrajšie veci sú tie najjednoduchšie. K nim patria aj pletené poháre – nádoby, ktoré akoby uviazli v rybárskej sieti. Ich zhotovenie nie je zložité, no výsledný efekt je v mnohých prípadoch doslova ohromujúci. Na to, aby sme si takýto pohár vyrobili, potrebujeme len šikovné ruky, pevný no nie príliš hrubý povraz (sisalový, konopný), nožnicefarebný pohár od zaváranín.

Teraz určite v mnohých z vás zarezonovala otázka – odkiaľ vziať farebný zaváraninový pohár? Odnikiaľ. Vyrobíme si ho sami. Práve z tohto dôvodu začneme náš tutoriál dekorovaním skla.

 

Pletený pohár: postup krok za krokomFarebné tónovanie skleneného pohára

 

Budeme potrebovať:

 

  • PVA lepidlo
  • Potravinárske farbivo
  • Sklenený pohár
  • Papier na pečenie
  • Vodu
  • Nádobu na miešanie
  •  

Dôležitou (ak nie hlavnou zložkou) našej tvorby je PVA lepidlo. Poďme si ho predstaviť bližšie – PVA lepidlo je lepidlo na báze polyvinilalkoholu, čiže biele mliečne lepidlá typu Herkules, Soudal, Duvilax a podobne sú PVA. Tieto lepidlá sú v mliečnom stave len pokiaľ nezačnú tuhnúť – dovtedy sú dokonca vodou riediteľné, no po zaschnutí sú naopak vode odolné. Podstatné pre nás je, že v procese tuhnutia z nich vyprchá voda a ostatné častice lepidla sa usadzujú veľmi tesno k sebe, čím vznikne tuhý film, ktorý je pevný, pritom ohybný a hlavne – PRIESVITNÝ. Túto vlastnosť lepidla využijeme pri našom tvorení.

 

V nádobke si zmiešame primerané množstvo PVA lepidla a zriedime ho trochou vody (dôkladne premiešame). Následne pridáme malé množstvo potravinárskeho farbiva, aby sme získali farebný odtieň. Opäť veľmi dôkladne premiešame. Zriedené lepidlo by malo mať takú konzistenciu, aby nebolo veľmi husté, preto ak je to potrebné, prilejeme do zmesi lepidla a farbiva ešte trochu vody. Teraz vylejeme túto zmes do skleneného pohára. Ten musí byť dôkladne umytý a zbavený všetkých nečistôt a mastnoty hlavne zo svojej vnútornej časti. Krúživým pohybom nanesieme farebnú zmes na vnútro pohára a zvyšok vylejeme do pripravenej nádobky. To, že steny nie sú úplne celé pokryté nie je chybou, nakoľko teraz pohár opatrne otočíme hore dnom a položíme napríklad na dve plastové lyžičky, pod ktorými je kus papiera na pečenie. V pohári zostal dostatok lepidla, ktoré počas stekania nafarbí steny po celej ploche a bezpečne vytečie na papier bez toho aby ním presiakol na druhú stranu.

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

Pletený pohár: postup krok za krokomNo a teraz musíme počkať pokiaľ lepidlo v pohároch dokonale nevytuhne. Zistíme to tak, že pohár spriesvitnie (samozrejme s farebným nádychom, aký sme si zvolili). Je výhodné ak tento proces necháme prebehnúť v nočných hodinách pokým sa poriadne nevyspíme. Na druhý deň môžeme poháre okamžite použiť buď ako vázu (lepidlo je už vo vodeodolnom stave), alebo do nich umiestniť dekoračné predmety...

 

Alebo z nich vytvoriť pletené poháre. A keďže tento článok je vlastne návodom na tento druh dekorovania, budeme v ňom pokračovať ďalej.

 

No ešte jedna poznámka: Ak chceme proces schnutia urýchliť, možeme čerstvo nafarbený pohár dať hore dnom na hodinu do rúry na pečenie (na plech samozrejme dáme papier na pečenie), ktorú zapneme na teplotu 150°C. Po uplynutí tejto doby otočíme pohár naopak a necháme „dopiecť“ ešte pol hodiny, pričom rúru už môžeme vypnúť. Prebytočnú farbu jemne z okrajov pohára zoškrabeme príborovým nožom.

 

Ako si vyrobiť pletený pohár

 

Pohár teda máme hotový a na pracovnú „scénu“ prichádzajú nožnice, sisalový či iný vhodný pevný povraz a naše šikovné ruky.

 

Najprv ovinieme povraz okolo hornej časti pohára, aby sme si určili jeho obvod. Tento povraz nezviažeme, ale ho položíme na pracovný stôl a uviažeme naň desať pramienkov z ďalších povrázkov tak, ako to vidíme na obrázkoch. Dbáme na to, aby boli tieto pramene aspoň dvakrát dlhšie ako je výška pohára.

 

 

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

Teraz môžeme uviazať základný povraz ku hrdlu pohára:

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

A začneme pliesť. Prvý rad vznikne zviazaním dvoch prameňov povrázkov umiestnených vedľa seba tak, ako to vidno na obrázku:

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

Pokračujeme ďalším radom:

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

Tento postup opakujeme až pokým sa nedostaneme ku dnu pohára:

 

Pletený pohár : postup krok za krokom

 

Pletenie môžeme ukončiť dvoma spôsobmi: Buď si uviažeme z povrázka krúžok o polovicu užší, ako je priemer pohára a pramienky k nemu postupne priviažeme, alebo pramienky stiahneme na spodnej strane pohára kusom viazacieho drôtu do takzvanej „kicky“ – to robíme v prípade, ak chceme ponechať náš pohár, ako závesný.

 

 

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

V každom prípade musíme prebytočné konce povrázkov odstrihnúť. Vrchnú časť napevno ovinieme ďalším povrazom. Ak chceme náš pohár využiť ako závesný, vyvedieme cez vrchnú časť povraz na jeho zavesenie.

 

Pletený pohár : postup krok za krokom

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

To je všetko. Terza záleží len na nás, akým spôsobom pletený pohár využijeme. Určite však nájdeme nejaký vhodný. Rovnako môžeme takto dodať pletený dizajn rôznym iným nádobám (kvetináčom, keramike a podobne.

 

Pletený pohár: postup krok za krokom

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Obraz z prírodných materiálov

Patchwork v štýle „taburet“ (zrýchlená verzia)

Ďalšie články na tému Tvoríme z vlny, nití...

 

 

 

1.9.2016© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: itallstartedwithpaint.com

Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Plieseň v domácnosti


Plesne v obývacom priestore bývajú pre človeka čoraz väčším strašiakom. Nie preto, že by sa proti nim nedalo bojovať, ale hlavne z dôvodu, že štatisticky je ich oproti minulým rokom preukázateľne viac.


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Čím sa líši rustikálna kuchyňa od vidieckeho štýlu?


Okrem množstva malých zásuviek, zásuvkových skriniek či nábytku s vyrezávanými stĺpikmi sa nezabúda na klasický drez s do kríža tvarovanými kohútikmi drezovej batérie. Takáto kuchyňa sa pýši nábytkom s bohatým profilovaním dvierok...


 
obr.jpg

10 rastlín, ktoré môžete pestovať v obyčajnej vode


Je jedno, či je leto, alebo zima. V interiéri nášho bytu môžeme po celý rok pestovať nenáročné bylinky, respektíve rastlinky, na ktoré nepotrebujeme mať ani záhradu, ani veľký kvetináč a ani zem. Bohato nám postačia malé nádoby a obyčajná voda.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 15.12.2017

meniny má: Ivica

podrobný kalendár

22640631

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ivica | Piatok 15.12.2017 |
ÚvodÚvodná stránka