banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pôda a jej spoznávanie – alfa a omega každého záhradkára

 

druhy pôdyPôda je základným prvkom rastlinného života na zemi, ktorý zásobuje rastliny živinami a zároveň ich v sebe upevňuje. Každý záhradkár by mal prvoradú pozornosť venovať práve pôde a jej vlastnostiam, aby jeho budúca úroda bola kvalitná a v dostatočnom množstve.


Pôda pozostáva z minerálnych a organických látok, vody a vzduchu. Základom jej úrodnosti je organická časť, množstvo a kvalita humusu. Vrstva humusu môže byť hrubá od niekoľkých centimetrov, no v niektorých prípadoch dosahuje aj viac, ako meter. Táto vrchná časť pôdy je najúrodnejšia. Pozostáva z rozkladajúcich sa rastlinných a živočíšnych tiel v pôde, jej vytváraniu napomáhajú mikroorganizmy v nej žijúce. Podložie je svetlejšej farby, ako humus a pod ním sa nachádza materská hornina. Preskúmanie pôdy je dôležitým úkonom ešte skôr, ako začneme na nej pestovať.
 

Aké pôdy sa vyskytujú u nás?


Skeletové – sú to kamenisto - skalnaté podkladové pôdy, kamienkové podkladové, zemité, piesočnaté a humusové piesočnaté. V týchto typoch sa síce dá pestovať, no nepatria k úrodným. Kamenisté a skalnaté pôdy sa nachádzajú v hornatých častiach, kde zmenšovanie a rozklad horniny nepokročil do takej miery, aby poskytol rastlinám a živočíchom dostatok živín a vody. Hrúbka takejto pôdy sa pohybuje len okolo 10 cm.

Kamenisté – majú síce výborné schopnosti uchovávania vody. no ich schopnosť poskytovania živín rastlinám je nepriaznivá.

Zasolené – sú z poľnohospodárskeho hľadiska bezcenné. Nahromadenie soli v pôde je viazané na výskyt podzemných vôd , obsahu solí v nich a ich prúdenie nahor . Čím je pôda slanšia, tým je na pestovanie nepriaznivejšia.

Hnedé lesné – Ich vznik je podmienený mikroklímou, vytváranou drevným porastom, organickými látkami, ktoré produkujú stromy a mikroflórou húb, ktorá tieto organické látky rozkladá. Sem patria aj takzvané černozeme. Na základe mikrobiologických procesov dochádza k vylúhovaniu pôdy, jej ílovateniu, okysľovaniu a rozčleneniu na vrstvy. Lesné pôdy majú drobnú, hrudkovitú štruktúru, bohatú zásobu humusu a živín a sú veľmi úrodné.

Nivné a lužné – sú to pôdy, vznikajúce pôsobením nadmernej vlhkosti v niektorých obdobiach. Sú ovplyvnené tvorbou organických látok a reakciami minerálnych častí , ktoré vytvoria lepkavú čiernu či sivú pôdu bohatú na humus, no ťažko obrábateľnú.

Z uvedeného vyplýva, že väčšinu pôdy, ktorú chceme v našej zemepisnej šírke užívať k pestovaniu musíme zveľaďovať. Premiešaním s iným druhom zeminy, hnojením, zapracovaním kompostu a podobne. Ako však zistíme, akú pôdu máme doma? Najspoľahlivejší je samozrejme test v akreditovanom laboratóriu. Existujú však aj takzvané rýchle testy, ktoré si môžeme urobiť sami. Robíme ich tak, že do dlane si naberieme pôdu tesne spod povrchu, navlhčíme ju a následne postláčame.

- Ak sa z nej stane tvrdá guľka s lesklým povrchom, je pravdepodobné že má zvýšený obsah ílu.

- Ak je guľka z pôdy na dotyk drsná, jedná sa o piesočnato - hlinitú, v opačnom prípade o hlinitú pôdu.

- Ak sa nám bez problémov podarí z guľôčky následným šúľaním v dlaniach vytvoriť paličku, ide o pôdu ílovitú, ktorá síce v záhrade dobre zadržiava vodu, v čase sucha však popraská a stvrdne.

- Ak sa pôda v dlani nedá formovať vôbec, alebo len z ťažkosťami, máme v záhrade ílovo – piesočnatú pôdu, ktorá sa veľmi dobre obrába. Odvádza však viac vody, ako predošlé a tak ju treba častejšie zavlažovať. Ílovo – piesočnatá pôda je tiež chudobná na živiny, dbáme preto o ich dopĺňanie.


Pôda je naozaj pestovateľským základom. Mali by sme jej teda každoročne venovať primeranú pozornosť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Jahody z balkóna

Rozmnožovanie šípových ruží už nie je, čo bývalo

Ďalšie zaujímavosti na tému Záhrady a záhradky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: springforestqigong.com


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463521

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka