Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pôda a jej spoznávanie – alfa a omega každého záhradkára

 

druhy pôdyPôda je základným prvkom rastlinného života na zemi, ktorý zásobuje rastliny živinami a zároveň ich v sebe upevňuje. Každý záhradkár by mal prvoradú pozornosť venovať práve pôde a jej vlastnostiam, aby jeho budúca úroda bola kvalitná a v dostatočnom množstve.


Pôda pozostáva z minerálnych a organických látok, vody a vzduchu. Základom jej úrodnosti je organická časť, množstvo a kvalita humusu. Vrstva humusu môže byť hrubá od niekoľkých centimetrov, no v niektorých prípadoch dosahuje aj viac, ako meter. Táto vrchná časť pôdy je najúrodnejšia. Pozostáva z rozkladajúcich sa rastlinných a živočíšnych tiel v pôde, jej vytváraniu napomáhajú mikroorganizmy v nej žijúce. Podložie je svetlejšej farby, ako humus a pod ním sa nachádza materská hornina. Preskúmanie pôdy je dôležitým úkonom ešte skôr, ako začneme na nej pestovať.
 

Aké pôdy sa vyskytujú u nás?


Skeletové – sú to kamenisto - skalnaté podkladové pôdy, kamienkové podkladové, zemité, piesočnaté a humusové piesočnaté. V týchto typoch sa síce dá pestovať, no nepatria k úrodným. Kamenisté a skalnaté pôdy sa nachádzajú v hornatých častiach, kde zmenšovanie a rozklad horniny nepokročil do takej miery, aby poskytol rastlinám a živočíchom dostatok živín a vody. Hrúbka takejto pôdy sa pohybuje len okolo 10 cm.

Kamenisté – majú síce výborné schopnosti uchovávania vody. no ich schopnosť poskytovania živín rastlinám je nepriaznivá.

Zasolené – sú z poľnohospodárskeho hľadiska bezcenné. Nahromadenie soli v pôde je viazané na výskyt podzemných vôd , obsahu solí v nich a ich prúdenie nahor . Čím je pôda slanšia, tým je na pestovanie nepriaznivejšia.

Hnedé lesné – Ich vznik je podmienený mikroklímou, vytváranou drevným porastom, organickými látkami, ktoré produkujú stromy a mikroflórou húb, ktorá tieto organické látky rozkladá. Sem patria aj takzvané černozeme. Na základe mikrobiologických procesov dochádza k vylúhovaniu pôdy, jej ílovateniu, okysľovaniu a rozčleneniu na vrstvy. Lesné pôdy majú drobnú, hrudkovitú štruktúru, bohatú zásobu humusu a živín a sú veľmi úrodné.

Nivné a lužné – sú to pôdy, vznikajúce pôsobením nadmernej vlhkosti v niektorých obdobiach. Sú ovplyvnené tvorbou organických látok a reakciami minerálnych častí , ktoré vytvoria lepkavú čiernu či sivú pôdu bohatú na humus, no ťažko obrábateľnú.

Z uvedeného vyplýva, že väčšinu pôdy, ktorú chceme v našej zemepisnej šírke užívať k pestovaniu musíme zveľaďovať. Premiešaním s iným druhom zeminy, hnojením, zapracovaním kompostu a podobne. Ako však zistíme, akú pôdu máme doma? Najspoľahlivejší je samozrejme test v akreditovanom laboratóriu. Existujú však aj takzvané rýchle testy, ktoré si môžeme urobiť sami. Robíme ich tak, že do dlane si naberieme pôdu tesne spod povrchu, navlhčíme ju a následne postláčame.

- Ak sa z nej stane tvrdá guľka s lesklým povrchom, je pravdepodobné že má zvýšený obsah ílu.

- Ak je guľka z pôdy na dotyk drsná, jedná sa o piesočnato - hlinitú, v opačnom prípade o hlinitú pôdu.

- Ak sa nám bez problémov podarí z guľôčky následným šúľaním v dlaniach vytvoriť paličku, ide o pôdu ílovitú, ktorá síce v záhrade dobre zadržiava vodu, v čase sucha však popraská a stvrdne.

- Ak sa pôda v dlani nedá formovať vôbec, alebo len z ťažkosťami, máme v záhrade ílovo – piesočnatú pôdu, ktorá sa veľmi dobre obrába. Odvádza však viac vody, ako predošlé a tak ju treba častejšie zavlažovať. Ílovo – piesočnatá pôda je tiež chudobná na živiny, dbáme preto o ich dopĺňanie.


Pôda je naozaj pestovateľským základom. Mali by sme jej teda každoročne venovať primeranú pozornosť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Jahody z balkóna

Rozmnožovanie šípových ruží už nie je, čo bývalo

Ďalšie zaujímavosti na tému Záhrady a záhradky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: springforestqigong.com


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.JPG

Jarné čistenie jazierka a odzimovenie bazéna


Jar prináša do biotopov nový život a očakáva od vás, že jazierko vo vašej záhrade pripravíte na ďalšiu letnú sezónu.


 
02.JPG

Ako uchovať medvedí cesnak, aby vydržal čo najdlhšie


V čerstvej podobe si ho môžeme vychutnať len približne jeden mesiac v roku. Preto je užitočné poznať rôzne spôsoby, ako si túto zdravú lahôdku uchovať pre použitie aj v iných ročných obdobiach.


 
obr.JPG

Drevo a kameň v kúpeľni na chalupe


Obavy z použitia dreva v kúpeľni snáď už medzi väčšinou chalupárov rozptýlil celý rad publikovaných dobrých skúseností, z ktorých vyplýva, že dreva v kúpeľni sa nemusíte báť. Avšak za dodržania určitých zásad.


 
01.JPG

Jednoduchý domáci balzam na pery


Pokožka pier je veľmi citlivá a treba ju chrániť nielen pred chladom, ale aj slnečnými lúčmi. Preto balzam na pery používate celý rok. Vyrobiť si ho pritom dokážete vlastnými rukami, v domácich podmienkach a celkom ľahko.


 

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

podrobný kalendár

25998488

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Víťazoslav, Klaudius | Streda 20.3.2019 |
ÚvodÚvodná stránka