banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pôda a jej spoznávanie – alfa a omega každého záhradkára

 

druhy pôdyPôda je základným prvkom rastlinného života na zemi, ktorý zásobuje rastliny živinami a zároveň ich v sebe upevňuje. Každý záhradkár by mal prvoradú pozornosť venovať práve pôde a jej vlastnostiam, aby jeho budúca úroda bola kvalitná a v dostatočnom množstve.


Pôda pozostáva z minerálnych a organických látok, vody a vzduchu. Základom jej úrodnosti je organická časť, množstvo a kvalita humusu. Vrstva humusu môže byť hrubá od niekoľkých centimetrov, no v niektorých prípadoch dosahuje aj viac, ako meter. Táto vrchná časť pôdy je najúrodnejšia. Pozostáva z rozkladajúcich sa rastlinných a živočíšnych tiel v pôde, jej vytváraniu napomáhajú mikroorganizmy v nej žijúce. Podložie je svetlejšej farby, ako humus a pod ním sa nachádza materská hornina. Preskúmanie pôdy je dôležitým úkonom ešte skôr, ako začneme na nej pestovať.
 

Aké pôdy sa vyskytujú u nás?


Skeletové – sú to kamenisto - skalnaté podkladové pôdy, kamienkové podkladové, zemité, piesočnaté a humusové piesočnaté. V týchto typoch sa síce dá pestovať, no nepatria k úrodným. Kamenisté a skalnaté pôdy sa nachádzajú v hornatých častiach, kde zmenšovanie a rozklad horniny nepokročil do takej miery, aby poskytol rastlinám a živočíchom dostatok živín a vody. Hrúbka takejto pôdy sa pohybuje len okolo 10 cm.

Kamenisté – majú síce výborné schopnosti uchovávania vody. no ich schopnosť poskytovania živín rastlinám je nepriaznivá.

Zasolené – sú z poľnohospodárskeho hľadiska bezcenné. Nahromadenie soli v pôde je viazané na výskyt podzemných vôd , obsahu solí v nich a ich prúdenie nahor . Čím je pôda slanšia, tým je na pestovanie nepriaznivejšia.

Hnedé lesné – Ich vznik je podmienený mikroklímou, vytváranou drevným porastom, organickými látkami, ktoré produkujú stromy a mikroflórou húb, ktorá tieto organické látky rozkladá. Sem patria aj takzvané černozeme. Na základe mikrobiologických procesov dochádza k vylúhovaniu pôdy, jej ílovateniu, okysľovaniu a rozčleneniu na vrstvy. Lesné pôdy majú drobnú, hrudkovitú štruktúru, bohatú zásobu humusu a živín a sú veľmi úrodné.

Nivné a lužné – sú to pôdy, vznikajúce pôsobením nadmernej vlhkosti v niektorých obdobiach. Sú ovplyvnené tvorbou organických látok a reakciami minerálnych častí , ktoré vytvoria lepkavú čiernu či sivú pôdu bohatú na humus, no ťažko obrábateľnú.

Z uvedeného vyplýva, že väčšinu pôdy, ktorú chceme v našej zemepisnej šírke užívať k pestovaniu musíme zveľaďovať. Premiešaním s iným druhom zeminy, hnojením, zapracovaním kompostu a podobne. Ako však zistíme, akú pôdu máme doma? Najspoľahlivejší je samozrejme test v akreditovanom laboratóriu. Existujú však aj takzvané rýchle testy, ktoré si môžeme urobiť sami. Robíme ich tak, že do dlane si naberieme pôdu tesne spod povrchu, navlhčíme ju a následne postláčame.

- Ak sa z nej stane tvrdá guľka s lesklým povrchom, je pravdepodobné že má zvýšený obsah ílu.

- Ak je guľka z pôdy na dotyk drsná, jedná sa o piesočnato - hlinitú, v opačnom prípade o hlinitú pôdu.

- Ak sa nám bez problémov podarí z guľôčky následným šúľaním v dlaniach vytvoriť paličku, ide o pôdu ílovitú, ktorá síce v záhrade dobre zadržiava vodu, v čase sucha však popraská a stvrdne.

- Ak sa pôda v dlani nedá formovať vôbec, alebo len z ťažkosťami, máme v záhrade ílovo – piesočnatú pôdu, ktorá sa veľmi dobre obrába. Odvádza však viac vody, ako predošlé a tak ju treba častejšie zavlažovať. Ílovo – piesočnatá pôda je tiež chudobná na živiny, dbáme preto o ich dopĺňanie.


Pôda je naozaj pestovateľským základom. Mali by sme jej teda každoročne venovať primeranú pozornosť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Jahody z balkóna

Rozmnožovanie šípových ruží už nie je, čo bývalo

Ďalšie zaujímavosti na tému Záhrady a záhradky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: springforestqigong.com


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Čo je hybridné vetranie?


Hybridný systém vetrania dosahuje zníženie spotreby energie pri udržaní prijateľnej kvality vnútorného prostredia a tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí


Je všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku.


 
obr.jpg

Dizajn záhradných chodníkov


Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku.


 
nur.kz.jpg

Najlepší domáci liek proti akné


Z petržlenovej vňate je možné jednoduchým spôsobom vyrobiť liečivú vodičku, ktorá excelentne zbavuje pokožku tukových usadenín a následne ju sťahuje, čím dochádza k uzatvoreniu pórov.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

podrobný kalendár

26569691

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Urban | Sobota 25.5.2019 |
ÚvodÚvodná stránka