banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pôst a hladovanie nie sú jedno a to isté

 

1.jpgSkúste sa priateľov opýtať, čo znamená pôst. Väčšinou sa dozviete odpovede vo forme „Cica, nežer“ - teda to, že pôst  = zrieknuť sa jedla.

Táto krátka formulácia síce nie je chybná, ale do značnej miery neúplná, pretože opisuje len malú, viditeľnú stránku tohto javu. Ak sa pokúsime vecne a triezvo vyjadriť pojem nejesť, mohli by sme povedať: "na dlhšiu dobu sa dobrovoľne vzdať prijímania potravy." Hoci je táto formulácia opäť správna, spája sa s predstavami dobrovoľného hladovania a trýznenia seba samého. V mozgu sa pred nami rozvinie obraz neradostnej askézy a trestania sa odňatím stravy.

Vždy, keď hľadáme najpresnejší výraz nejakého slova, je dobré sa pozrieť na jeho jazykový koreň. Slovo pôst (nem. Fasten) je odvodené od gótskeho slova fastan, ktoré znamená "zastaviť sa, počkať". A práve tento starý jazykový koreň odhaľuje aj skutočný význam pôstu: zastavenie každodennej stravovacej rutiny, zastavenie sa na hektickej ceste životom a tak získať možnosť pozorovania seba samého, zastaviť sa a počkať na ceste, plnej zbytočných zvykov, zapríčiňujúcich choroby.
 

Pôst je prirodzený telesný proces

Naše telo každý deň čaká s veľkou trpezlivosťou na chvíľu, keď začneme byť ospalí, aby začalo so svojím pravidelným nočným očisťovacím procesom. Raňajky majú v angličtine svoj priliehavý názov breakfast (break = prerušiť fast = pôst) lebo skutočne znamenajú ukončenie nočného pôstu prvým ranným jedlom. Keď sa ráno prebúdzame zo svojho krátkeho pôstu, mávame na jazyku povlak, je nám cítiť z úst, pokožka je napuchnutá a naša myseľ zahmlená. To všetko sú prvé príznaky detoxikácie tela. Slanina, ranná praženica a k tomu ešte šálka kávy sú istou cestou, ako detoxikáciu zastaviť. Býva však samozrejmé, že sa v tú chvíľu cítite lepšie a pripisujete tento stav práve vašim mastným raňajkám.

Naše krátke nočné pôsty spomaľujú nebezpečné procesy v našom organizme a počas nich sa vykonáva veľmi veľa opravných činností, ale čas, ktorý je takto k dispozícii, je príliš krátky, aby mohlo prebehnúť nejaké významné uzdravovanie. K niečomu takému musíte umožniť detoxikácií, aby prebiehala oveľa dlhšie - a to prostredníctvom predĺženého pôstu.
 

Aký je ozajstný význam pôstu?

Medzi pôstom a hladovaním je nesmierny rozdiel. Počas neprítomnosti jedla sa telo systematicky očisťuje od všetkého s výnimkou životne dôležitých tkanív. Neustále sa prispôsobuje, aby požiadavky na energetické rezervy boli minimálne. Hladovanie sa objaví až vtedy, keď je telo nútené k prežitiu využívať životne dôležité tkanivá.

Človek má až prekvapivú schopnosť adaptácie na nedostatok jedla. A.J. Carlson, profesor fyziológie na univerzite v Chicagu skonštatoval, že zdravý a dobre živený človek môže bez jedla prežiť 50-75 dní. To ale za predpokladu, že nie je vystavovaný krutému zaobchádzaniu a nie je v emočnom strese. Máme k dispozícii veľa prípadov vodných pôstov, ktoré trvali aj nad hranicu 75 dní. Ak pripustíme, že 75-dňový vodný pôst je už naozaj neobvyklý, potom to len dokladá, ako zázračne stvorila príroda ľudské telo, aby bolo schopné žiť po takto dlhú dobu bez jedla.

Každý kilogram tuku navyše dodá dostatok kalórií, ktoré umožnia vykonávanie tvrdej telesnej práce. V piatich kilogramoch  tuku sa skrýva takmer 40 000 kalórií! Toto množstvo je ekvivalentné 17 kilogramom rybieho mäsa alebo 90 kilogramom mrkvy. Telo bežného človeka je niečo ako supermarket - má v sebe zásoby na mnoho týždňov.

Všetkým živým bytostiam bola daná schopnosť prežiť aj drsné podmienky. Organizmy cicavcov sú schopné ukladať nutrienty do podoby tuku, do krvi, kostnej drene a do ďalších tkanív. Ťavy majú schopnosť ukladať tuk a vodu do svojich hrbov. Žubrienky neprijímajú potravu, keď sa im vyvíjajú končatiny, pretože využívajú svoj chvostík, ktorý už nebudú potrebovať. Mexický jašter Gila monster (Heloderma suspectum) si ukladá rezervy do chvosta a pri núdzi o potravu z nich môže čerpať energiu dlhšie ako šesť týždňov. Leguánom z ostrovov Galapágy sa hovorí tiež vegetariánski draci, pretože sa živia morskými riasami. Dokážu prežiť bez potravy dlhšie ako 100 dní. V našom západnom svete však býva hojnosť jedla, ktoré je navyše aj bohaté na kalórie. Pokiaľ práve nemusíme vykonávať namáhavú telesnú činnosť alebo nepríde hladomor, nemáme už príležitosť využiť nadbytočný tuk ukladaný okolo pása.

Než sa telo dokáže zbaviť svojich tukových zásob, trvá to vždy mnoho týždňov, kedy musí byť v režime katabolizmu. Pritom sa súbežne zbavuje aj mŕtvych alebo umierajúcich buniek a nakoniec býva nútené transformovať aj zdravé bunky na kalórie. To už ale patrí k procesu hladovania. Ak držíte pôst a stále ešte máte na svojom tele tuk, potom je pred vami ešte dlhá cesta.


Spirituálna vzpruha

V Biblií sa pôst spomína viackrát. A nielen v nej. Prakticky sa s termínom postenia stretneme vo všetkých svätých knihách najrôznejších náboženstiev. Každý významný boží služobník si prežil svoje obdobie pôstu. Je to nevyhnutná spirituálna disciplína,  bez ktorej by zostal slabý. Pôst posilňuje spirituálne základy, buduje intímny vzťah k bohu (vesmíru, prírode...) a posilňuje odhodlanosť. Môžeme sa skrývať za nedostatkom sebadôvery, pocitmi neadekvátnosti, strachom z neprijatia alebo strachom zo zlyhania, avšak nikdy nedosiahneme uspokojenie, kým sa nestaneme odvážni. Veriaci hovoria, že pôst, modlitba a viera nám dajú odvahu sa oddeliť od našich strachov a vstúpiť do ríše neznámeho. Je zaujímavé, že k takémuto poznatku dospeli aj ateisticky založení lekári a vedci, ktorí sa fenoménom pôstu zaoberali. Ako hovorí profesor W. Clarke: „Som ateista, ktorý však vníma svojho osobného boha ako nekonečný tok energie a je mi v podstate jedno, či si ho iní predstavujú ako bradatého starčeka na obláčiku. Dôležité je, že pôstom som bližšie k niečomu, čo môžem pokojne nazvať boh.“
 

Vplyv na zdravie

Človek dodržujúci 40-dňový vodný pôst nebude trpieť žiadnym deficitom proteínov, vitamínov, minerálov alebo esenciálnych mastných kyselín. V priebehu odbúravania nezdravých buniek sa totiž využívajú všetky esenciálne látky, medzi ktoré patria prevažne proteíny. Ich opätovné zužitkovanie navyše prebieha mimoriadnym spôsobom. K tomu treba povedať, že potreba proteínov býva počas pôstu silne minimalizovaná.

Často sa vyskytuje u pôstu neopodstatnená obava z toho, že strata síl je spôsobovaná katabolizmom, ktorý odoberá proteíny zo svalových vlákien. Pôst ale odoberá iba také svalové bunky, ktoré sú už mŕtve, umierajúce alebo choré. Dokonca aj pri dlhodobých pôstoch zostáva množstvo svalových vlákien stále rovnaké. Aj keď zdravé bunky môžu na čas byť obmedzované vo veľkosti a energetickej zásobe, zostávajú napriek tomu dokonale životaschopné.

Je potrebné vždy počítať s tým, že prvý pôst vyvoláva na začiatku slabosť. Keď sa taký príznak objaví, veľa ľudí bohužiaľ ukončí svoj pôst kvôli neznalosti problematiky a pretože nechápu, že takáto slabosť nijako neškodí. Neuspejú v prekonaní tohto štádia, kedy ich čaká príliv hojnej energie vďaka stavovému pôstu. Kým vzpierač alebo atlét po dlhom pôste získa späť svoju úplnú svalovú silu, môže to trvať asi 10 dní. Po tejto dobe sa ale jeho výkon ešte zvýši.

Tu je celkom na mieste, ak budeme citovať Rona Lagerquista, autora kníh Vytrvalosť v pôste (Persevering In fasting) alebo Pravidlá pôstu (Principles of fasting):

Niektorí zistia, že pôst je ľahký a už na prvý krát budú absolvovať 30-dňový pôst. Iní zasa prežijú ťažké chvíle, keď vydržia iba dva dni. Robte však len to, čo dokážete. Poučiť sa môžete predovšetkým z vlastných chýb. A s každým víťazstvom si vychutnáte potešenie, ktoré prináša pôst. Pre tých, ktorí majú pevnú vôľu, má pôst svoje odmeny. Čisté nosné dutiny, takže ucítite aj tie najjemnejšie pachy; pokožka citlivá tak, že sa chvejete aj pri teplom vánku; emócie sa stávajú symfóniou duše; myseľ je schopná zachytiť nesmiernu hĺbku univerza a uvidieť radosti, ktoré vám boli predtým odopreté. Namiesto aby ste v nasledujúcich rokoch starli a podliehali chorobám, budete pribúdajúce roky prijímať kultivovane a budete udivení, ako mladí sa cítite. V 40 alebo 50 rokoch život ešte len začína. Je tu len o trochu viac vrások, ale cítite sa ako by vám bolo dvadsať. Aby ste svoj život zmenili významným spôsobom, potrebujete zvládnuť umenie pôstu. V našej kultúre sústredenej na rýchlosť a na peniaze, je pôst niečo ako resetovacie tlačidlo, ktoré vás vráti späť k tomu, kto naozaj ste. Dá vám k dispozícii čas, kedy budete v mieri a nájdete sami seba. Otvorí vám dvere do spirituálnej sféry, ktorá vám umožní oslobodiť dušu alebo zmeniť svoju prirodzenosť. Počnúc Kristom, ktorý bojoval v púšti so Satanom až k rozvedenej pokladníčke, ktoré bojuje s rakovinou prsníka, má iba pôst schopnosť zmeniť konečný výsledok.
 

Trojdňový pôst môže regenerovať celý imunitný systém

Celý imunitný systém človeka môže omladnúť za pomoci pôstu trvajúceho iba tri dni, pretože spúšťa mechanizmus, pri ktorom telo začína vyrábať nové biele krvinky, ako naznačuje jedna štúdia. Trojdňový pôst môže regenerovať celý imunitný systém, dokonca aj u starších ľudí, čo vedci označili za "pozoruhodný" prielom.

Hoci pôsty boli kritizované výživovými špecialistami ako nezdravé, nový výskum naznačuje, že vyhladované telo vybudí kmeňové bunky k vytváraniu nových bielych krviniek a tie potom následne môžu bojovať úspešne trebárs proti infekcii. Vedci z University of Southern California tvrdia, že objav by mohol byť prospešný najmä pre ľudí, ktorí trpia poškodením imunitného systému ako sú pacienti napríklad s rakovinou po chemoterapii. Toto zistenie by tiež mohlo pomôcť starším ľuďom, ktorých imunitný systém je menej výkonný, ako starnú, a preto je pre nich ťažšie bojovať aj s bežnými chorobami.  

Výskumníci tvrdia, že trojdňový pôst "prepne regeneračný spínač", ktorý povzbudí kmeňové bunky k vytvoreniu úplne nových bielych krviniek, v podstate regeneruje celý imunitný systém. "To dáva povel kmeňovým bunkám pokračovať a podporiť množenie a prestavbu celého systému," povedal profesor Valter Longo , profesor gerontológie a biologických vied na University of Southern California. "A dobrá správa je, že telo sa počas niekoľkodňového pôstu zbavuje tých častí systému, ktoré by mohli byť poškodené alebo sú staré a nefunkčné. Ak sa pôst aplikuje u organizmu, ktorý je ťažko poškodený chemoterapiou alebo starnutím, cykly pôstu môžu doslova vytvárať nový imunitný systém. "

Dlhší pôst núti telo využívať zásoby glukózy a tukov, ale tiež rozkladá významnú časť bielych krviniek. V priebehu každého cyklu pôstu tento úbytok bielych krviniek vyvoláva zmeny, ktoré spúšťajú regeneráciu nových buniek imunitného systému kmeňovými bunkami.
 

V štúdiách boli ľudia požiadaní, aby pravidelne zaraďovali pôst na dva až štyri dni po dobu šiestich mesiacov. Vedci zistili, že dlhodobé hladovanie tiež znížilo enzým PKA, ktorý je spojený so starnutím a hormón, ktorý zvyšuje riziko vzniku rakoviny a rast nádoru. "Nemohli sme predpokladať, že dlhodobé pôsty by mohli mať taký pozoruhodný vplyv na presadzovaní kmeňových buniek založenom na regenerácií systému krvotvorby. Keď hladujete, systém sa pokúša šetriť energiou a jedna z vecí, ako to môže úspory energie dosiahnuť, je recyklovať mnoho imunitných buniek, ktoré nie sú potrebné, najmä tých, ktoré môžu byť poškodené, "povedal profesor Longo.

"To, čoho sme si začali všímať ako pri práci s ľuďmi, tak pri práci so zvieratami je, že počet bielych krviniek klesá s dĺžkou pôstu. Potom, keď sa znovu najete, krvinky sa vrátia. Tak sme začali premýšľať, odkiaľ to vlastne pochádza? " Pôst v dĺžke 72 hodín tiež chráni pacientov s rakovinou proti toxickému vplyvu chemoterapie.

"Kým chemoterapia na jednej strane zachraňuje životy, na druhej strane spôsobuje značné vedľajšie škody imunitnému systému. Výsledky tejto štúdie naznačujú, že pôst môže zmierniť niektoré škodlivé účinky chemoterapie," hovorí Tanya Dorff, odborná asistentka klinickej medicíny z USC Norris Comprehensive Cancer Center and Hospital. "Je potrebné viac klinických štúdií a každé takéto diétne opatrenie by malo byť vykonávané len pod vedením lekára. Preverujeme možnosť, že tento vplyv je vhodný pre mnoho rôznych systémov a orgánov, nielen pre imunitný systém," dodal profesor Longo.

Pre všetkých pochybovačov, ktorí zaujímajú k pôstu negatívny postoj rofesor Longo dodal: "Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že trojdňový pôst by mal byť nebezpečný, pričom zároveň existuje pádny dôkaz o jeho prospešnosti. Dostal som e-maily od stoviek pacientov s rakovinou, ktorí kombinovali chemoterapiu s pôstom; mnoho z nich za asistencie onkológov. Veľká väčšina hlásila, že sa im darí veľmi dobre a len málo z nich písalo o niektorých vedľajších účinkoch vrátane mdlôb a dočasného zvýšenia markerov pečene. Je zrejmé, že musíme dokončiť klinické štúdiám, ale vplyv trojdňového pôstu na organizmus je veľmi sľubný. "

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Spoľahliví zabijaci rakoviny z prírody

Ho oponopono - ako mať svoj život pod kontrolou

Ďalšie zaujímavé články na tému Zaujímavosti o zdraví

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: huffingtonpost.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.jpg

Voľba tmelu pri pokládke dlažby


Veľmi podstatnou pri pokládke nového materiálu je voľba správneho lepiaceho tmelu. Je nutné ho vyberať podľa druhu dlažby, prostredia a podkladu.


 
01.jpg

Vyrobte si nechemické postreky proti voškám


Pokiaľ pri záhradníčení neradi používate chémiu, môžete vyskúšať tradičné recepty na postreky, ktoré sa osvedčili našim babičkám, prípadne ich vzájomne kombinovať.


 
obr.jpg

EKO výhody celulózovej izolácie


Celulózová izolácia tak nielen šetrí energiu, ale pretože je maximálne ekologicky šetrná, pomáha mestám a obciam efektívne riešiť rastúce náklady na likvidáciu odpadu.


 
01.jpg

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morou


Každý z nás chce mať krásny, sýto zelený a zdravý trávnik. Lenže nie vždy sa naše konanie darí tak, ako by sme chceli. Ľudské úsilie často prekazí mach, nepozvaný hosť trávnika, s ktorým nie je boj úplne jednoduchý.


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 20.7.2019

meniny má: Iľja, Eliáš

podrobný kalendár

27093080

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Iľja, Eliáš | Sobota 20.7.2019 |
ÚvodÚvodná stránka