banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Prečo je kurkuma jednou z najdôležitejších požívatín na svete?

 

Vymeňte lieky za korenie. Pod týmto mottom vám prinášame článok o jednej z najväčších hviezd prírodnej lekárne – kurkume. Kurkuma čiže indický šafran sa melie zo sušeného mletého podzemku kurkumovníka dlhého (Curcuma longa), žltej farby.

 

Kurkuma
 

Obsahuje asi 5% éterického oleja (hlavné zložky sabinen, felandren a žlté farbivo kurkumín). Táto ázijská úžitková rastlina z čeľade zázvorníkovitých má vynikajúce protizápalové účinky a je preukázateľne antioxidantom. Najnovšie sa zistilo, že významne podporuje mozgové kognitívne funkcie, najmä u starších ľudí. Ide o prírodný a veľmi účinný mozgový doping. Výsledky výskumov boli zverejnené v American Journal of Epidemiology. Existujú však ďalšie tisícky vedecko - lekárskych štúdií, ktoré majú spoločného menovateľa – vyjadrujú sa o kurkume, ako o zázraku. Kurkuma je bežnou prísadou v ajurvédskej medicíne na hojenie rán a liečbu kožných ochorení. No zvládne toho oveľa viac.
 

Účinky na organizmus
 

Žlté farbivo - kurkumín, nie je iba hlavnou zložkou korenia, ktoré mu dodáva vzhľad vzácneho šafranu – jeho hlavným prínosom je, že dokáže zablokovať enzým podporujúci rast nádorov. Je potvrdené, že táto látka môže pomôcť predchádzať alebo dokonca i liečiť niekoľko druhov rakoviny, vrátane prostaty, kože a hrubého čreva. Spoľahlivým bojovníkom pri prevencii rakoviny prostaty je v kombinácii s karfiolom, kedy môžu spoločne zastaviť vývin takéhoto ochorenia. Klinické testy u myší zase preukázali, že kurkuma bráni šíreniu rakoviny prsníka do pľúc. Exotické korenie si vie poradiť i so vznikom melanómu kože, kedy spôsobuje zánik chorých buniek.

Určite vás teraz napadne otázka, že ak by tomu tak bolo, už by sme dávno vyhrávali boj z rakovinou. Odpoveď je taká, aká je. Trpká. Napriek obrovskému potenciálu kurkumy zmierňovať ľudské utrpenie sa pravdepodobne toto korenie nikdy nedostane medzi „schválené“ liečivá kvôli nedostatku exkluzivity, patentovateľnosti a – ziskovosti. Po pravde povedané žiaden boháč sa nevzdá len tak zo dňa na deň stoviek miliónov dolárov, ktoré získava z chemoterapických preparátov v prospech obyčajného korenia. Roky starý aforizmus hovorí: „Kto má bohatstvo, vytvára pravidla.“ Ak si všimnete postoj trebárs Európskej únie k prírodným liekom, pochopíte koľko je pravdy v tejto vete.
 

Vráťme sa však k samotnej kurkume.
 

Kurkumín je zatiaľ najviac preskúmanou zložkou tohto korenia. Okrem protirakovinového pôsobenia má najmenej 150 iných preukázaných liečivých účinkov. Výrazných. Začneme od hlavy: Ako jedna z mála látok je schopný prejsť cez krvnú bariéru mozgu, preto je považovaný za možný liek na celý rad neurologických porúch, dokonca aj na Alzheimerovu chorobu, parkinsonizmus a niektorí bádatelia sa domnievajú, že by mohol výrazne pomôcť aj pri liečbe následkov mŕtvice. Kurkumín je veľmi silný antioxidant a má výrazné protizápalové účinky. Prospieva aj tým, ktorí chorí nie sú, pretože podporuje celkovú dobrú kondíciu mozgu.

Účinkuje na celú škálu ochorení vrátane ochorení pľúc a pečene, na najrôznejšie neurologické a metabolické poruchy, autoimunitné ochorenia a kardiovaskulárne problémy a na všetky typy zápalových stavov.

Tumeron je ďalšou biologickou zložkou kurkumy. Ukazuje sa totiž, že pri istých koncentráciách dokáže navýšiť rast kmeňových buniek v mozgu až o 80 percent (kmeňové bunky sú dôležité pre schopnosť regenerácie a sebeuzdravovací procesy organizmu). Doterajšie výskumy naznačujú, že turmeron by mohol pomôcť obnoviť funkcie mozgu stratené pri neurodegeneratívnych ochoreniach, napríklad práve pri Alzheimerovej chorobe alebo pri mozgovej mŕtvici. Vynikajúci je práve kombinácia turmeronu s kurkumínom, ktorá dokáže zabrániť hromadeniu beta-amyloidov v mozgu (beta-amyloidy sú hlavnou zložkou takzvaných "senilných plakov", ktoré vznikajú u pacientov s Alzheimerovou chorobou). Ľudia s alzheimerom mávajú vyšší zápalové hladiny v mozgu a kurkumín svojim protizápalovým účinkom mozog chráni.

Pomáha aj pri osteoartritíde. V roku 2011 sa konal vedecký experiment (samozrejme publikovaný len v odborných kruhoch s vylúčením „sedľače“) ktorý dokázal, že pacienti, ktorí do svojho liečebného plánu pridali 200 miligramov kurkumínu denne, zaznamenali zníženie bolesti a zlepšenie pohyblivosti. Dnes existujú už stovky podobných štúdií, ktoré preukázali, že toto pozoruhodné korenie môže pomôcť riešiť celú škálu ďalších problémov: Pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu, bráni nadmernej zrážanlivosti krvi a vzniku trombózy a infarktu, odstraňuje symptómy spojené s cukrovkou II. typu, reumatoidnej artritídy a roztrúsenej sklerózy. Tiež sa ukazuje, že chráni proti poškodeniu organizmu ožiarením a ťažkými kovmi, potláča replikáciu vírusu HIV a tvorbu nádorov, podporuje hojenie, chráni pečeň a zvyšuje sekréciu žlče, zabraňuje vzniku šedého zákalu a pľúcnej fibrózy (tj. choroby, ktorú považuje západná medicína za nevyliečiteľnú a v priebehu ktorej dochádza k nahrádzaniu pľúcneho tkaniva väzivom).
 

Žltá kuchyňa
 

Dnes odborníci na zdravú výživu a už aj mnohí lekári vravia – jedzte farebné jedlá. Nielenže vyzerajú lepšie, ale tiež liečia. Žltá farba je farba karí, šafranu, zázvoru aj kurkumy. Všetko má však svoje háčiky. Pridávať si do jedla veľa kurkumy bohužiaľ nestačí. Koreň kurkumy obsahuje asi 3% kurkumínu a pre ľudský organizmus je zložité ho v prírodnej podobe absorbovať. Dokonca ani ako potravinový doplnok nemá kurkuma žiadúce liečebné účinky. Je to veľká škoda, pretože by mohol byť dokonalým akútnym liekom pre prípad mŕtvice, ale práve jeho ťažké vstrebávanie túto možnosť vylučuje. Najlepšie preto je užívať extrakt z kurkumy. Neznamená to v žiadnom prípade, aby sme kurkumu nepridávali do jedál. Ak však chceme v oveľa vyššej miere zvýšiť jej účinky, môžeme si kúpiť jej extrakt, alebo pripraviť pár „čáry – máry“ prípravkov pre liečenie tela aj ducha:
 

Mikroemulzia
 

Zmiešajte malú lyžičku práškovej kurkumy z jedným žĺtkom a dvoma lyžičkami kokosového oleja. Zmes musíte poriadne premiešať - odporúča sa dokonca pár minút šľahať tyčovým mixérom (vznikne „žltá majonéza“).  Jedzte minimálne raz denne celú emulziu. Neodkladajte ju do chladničky, kurkumín sa veľmi rýchlo rozkladá a jeho účinky miznú.
 

Odvar
 

Chutí síce ako vyvarené drevené triesky, no jeho účinky sú badateľné už po pár požitiach. Zvarte lyžičku kurkumy s litrom vody (pridávajte vždy už do vriacej vody). Po desiatich minútach varu získate asi 12% roztok, ktorý po vychladnutí môžete vo štvorici popíjať. Trvanlivosť je cca 4 hodiny (po šiestich hodinách obsahuje roztok už len 6% kurkumínu). Nemusíte ho však len piť. Kurkumový odvar pomáha odstraňovať parazity, chráni pleť pred akné a kožnými chorobami, podporuje tvorbu kolagénu a prispieva tak k zdravému vzhľadu pokožky.
 

Elixír života

Ajurvédska medicína pozná tisícky rokov  čaj na dlhovekosť z kurkumy. Jeho príprava je podobná ako pri odvare, no výhoda je, že je chutnejší. Varte asi liter vody s jednou lyžičkou kurkumy desať minút, pridajte zázvor a odstavte. Lúhujte ďalších desať minút, preceďte a pre lepšiu chuť prislaďte medom alebo pridajte citrón.
 

Na čo ešte použiť kurkumu?
 

Možností je veľa. Napríklad Národný zdravotný inštitút v USA odporúča 500 mg kurkumy štyrikrát denne na liečbu žalúdočnej nevoľnosti. Ak pridáte kurkumu do olivového oleja a zmes votriete do vlasov a pokožky (+ 15 minút necháte pôsobiť), vyhráte nad lupinami. Vlasy je potrebné dôkladne opláchnuť a umyť šampónom, aby na nich nezostal žltý nádych. Napriek tomu, že je kurkuma známa vďaka svojmu farbivu, paradoxne sa používa na bielenie zubov. Návod je jednoduchý - posypte si svoju zubnú pastu kurkumou a vyčistite si ňou chrup ako obvykle.

A na záver jedna „bomba“. Aj keď sme písali o tom, že v skutočnosti je dosť ťažké vydolovať z kurkumy to najlepšie obyčajným pridávaním do jedla, je tu jedna možnosť, pomocou ktorej to dokážete. Nie je žiadnym tajomstvom, že v kombinácií s čiernym korením bude kurkuma oveľa oveľa silnejšia pre vaše zdravie. Látky v čiernom korení zvyšujú biologickú dostupnosť prospešných látok kurkumy o 2000% (!).

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Bylinky pre chuť a zdravie

Horčica

Prečítajte si ďalšie zaujímavosti v článkoch v sekcii Koreniny a bylinky

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.
V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: alacartewellness.com

(i.n.)

 

 
 

 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

Montážne výhody sudovej sauny


Ich konštrukcia je naozaj jednoduchá a vyžaduje si len základné technické znalosti.


 
1.jpg

Dizajnové hrnčeky na čaj a kávu vlastnými rukami


Biely porcelán je nuda, možno si povzdychnete pri pohľade na porcelánovú súpravu, ktorá vám zostala ukrytá v komore z predošlých čias. Nevyhadzujte ju. Vďaka jednoduchému farebnému postreku vytvoríte i z najobyčajnejšieho riadu dizajnové kúsky.


 
obr.jpg

Ako odvetrať kúpeľňu?


Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené.


 
1.jpg

Zimovanie prenosných rastlín


Ako sa starať o teplomilné, stredozemné či subtropické rastliny od novembra do marca? Vytvorte im podmienky vhodné na ich odpočinok. My vám poradíme ako na to.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

28049174

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Sobota 19.10.2019 |
ÚvodÚvodná stránka