Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Pripravte si účinný domáci Tymomel

 

Dobrá rada vám prináša jednoduchý a skvelý recept na prípravu domáceho sirupu proti kašľu, ktorý poznáte z lekární pod názvom Thymomel. Ten váš bude mať rovnaké účinky, no doma si ho pripravíte za zlomok ceny, akú by ste zaň zaplatili v predajniach s liečivami.

Napadlo vás niekedy prečo sa Tymomel nazýva Tymomel? Je to vďaka hlavnej zložke tohto prípravku, ktorú tvorí výťažok z tymiánu. Tymián je známym korením a zároveň vyhľadávanou liečivou rastlinou. K najznámejším liečivým účinkom tejto rastliny patrí potlačenie prudkého kašľa, ničenie choroboplodných zárodkov a mikroorganizmov aj uvoľňovanie hlienov. Aj vďaka tomu, po ňom siahnu hlavne pacienti s chrípkou či nachladnutím. Tymián totiž účinkuje ihneď po požití a jeho liečivé účinky sa dostavia okamžite. Medicína tymián často využíva pri zápaloch horných dýchacích ciest a pri tráviacich ťažkostiach. Ďalej tymián pomáha pri pocitoch nadúvania či zvracania. Účinný je aj proti plesniam, baktériám, parazitom a zápalom rôzneho druhu, najmä slizníc.

Sirup proti kašľu s názvom Thymomel poznajú mnohí už z čias socializmu. Ako malé deti nám ho podávali naše starostlivé mamy pri príznakoch kašľa či chrípky. Účinne. A to aj pre to, lebo nám chutil a nemali sme problém s jeho užívaním. Kým dnes stojí v lekárňach 100 ml fľaštička tohto liečivého sirupu viac, ako 3€, v domácich podmienkach si dokážeme vyrobiť chuťovo aj účinkami identický sirup prakticky za pár centov.

Aj keď príbalový leták originálneho Thymomelu označuje tento sirup ako liečivo pre najmenšie deti od jedného roku života, našiel si cestu kvôli svojej účinnosti aj vo svete dospelých a dnes je doslova rodinným prípravkom proti chrípke a kašľu. Poďme si teda ukázať, ako si ho pripravíme doma.

Najjednoduchšia verzia sirupu

Príprava vám zaberie rádovo len niekoľko minút, účinky tohto lieku však budú veľmi významné pre celú rodinu. Potrebujeme len vodu, med, cukor a balenie sušeného tymiánu, ktoré dostať v každom obchode s potravinami. Postačí nám 9 gramový balíček.

Postup: 200 g cukru varíme cca 20 min s 250 ml vody, potom (po odstavení) do toho vsypeme celé balenie (9g) sušeného tymianu, necháme vychladnúť, lúhovať aspoň jednu hodinu a scedíme. Takto získame hustejší sirup, ktorý opäť zahrejeme na teplotu okolo 40°C a pridáme do neho pol polievkovej lyžice medu. Pozor, aby teplota nebola vysoká – zničili by sme liečivé látky, ktoré obsahuje med. Za stáleho miešania sa nám med rozpustí a potom už môžeme naplniť domácim Tymomelom sklenené fľaštičky ( z tmavého skla). Sirup uskladníme na chladnejšom mieste (max do 25°C – nie v chladničke!).

Tymomel Plus

Táto verzia sirupu sa pripravuje rovnako, ako predošlá, obsahuje však navyše skorocel a materinú dúšku. Tieto dve zložky si vieme sami dopestovať v bylinkovej záhradke (samozrejme aj s tymiánom), alebo si ich kúpime sušené v lekárni (100g balenia cca za 1€).

Takže postupujeme opäť ako pri príprave základnej verzie: 200 g cukru varíme cca 20 min s 250 ml vody, potom (po odstavení) do toho vsypeme celé balenie (9g) sušeného tymianu, pridáme kávovú lyžičku skorocelu, kávovú lyžičku materinej dúšky a necháme vychladnúť. Bylinky by sa mali lúhovať minimálne hodinu. Sirup scedíme cez jemné sitko. Potom opäť zahrejeme (40°C), pridáme polievkovú lyžicu medu a po vychladnutí naplníme sklenené fľaštičky z tmavého skla.

Upozornenie: Deťom od 1 roku podávame 1/2 - 3 kávové lyžičky 3-krát denne po jedle (pre možnosť nechutenstva), dospelým 1 polievkovú lyžicu niekoľkokrát denne. Neužívajte často a dlhodobo pre obsah cukru a predovšetkým u detí a starších osôb nezanedbajte prípadnú liečbu predpísanú lekárom.

Pred použitím zatrepte fľaštičkou. Liek chráňte pred svetlom.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Cibuľa – chrípkový exorcista

Nápoj na okamžité čistenie dýchacích ciest

Ďalšie články a rady v sekcii Dýchacie cesty a alergie

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. Kontaktujte nás na info@dobrarada.sk 

 

Foto: livealong.ru

Autor: Ivan Nôta


 
Eppi_dobrarada_obrazek01.jpg

Ako sa starať o šperky?


Urobili ste si radosť nákupom kvalitného šperku? Ak chcete, aby vás tešil čo najdlhšie a uchoval si svoj lesk a plnú nádheru, musíte sa o svoj klenot pravidelne starať. Čo to presne znamená pre rôzne drahé kovy a kamene vám prezradíme v článku.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
chme.jpg

Chmeľový čaj pre zdravie


Látky, ktoré chmeľ obsahuje, povzbudzujú metabolizmus a zlepšujú tvorbu žalúdočných štiav. Tradične sa preto odporúčajú pri ťažkostiach s trávením a tiež ako liek proti nadúvaniu. Ale tým výpočet liečivých účinkov chmeľového čaju rozhodne nekončí.


 
bidet.jpg

Bidet sa stáva neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne či wc


Pre mnohých majiteľov starších bytov je predstava inštalácie bidetu nedosiahnuteľná už len z pohľadu veľkostí plochy ich záchodu či kúpeľne. V nových bytoch a rodinných domov však bidety konečne začínajú nachádzať svoje miesto a stávajú sa čoraz obľúb


 
obr.jpg

Kryštalická izolácia


Tento hydroizolačný systém sa radí do skupiny silikátových hydroizolačných hmôt, ktoré pracujú na kryštalizačnej báze. Kryštalické izolácie zaisťujú nepriepustnosť vody, soľných roztokov, ropných produktov atď.


 
obr.png

Skôr, než navštívite logopéda:


7 zásad, aby vaše dieťa nekoktalo... Koktavosť či zajakavosť dieťaťa sú jednou z nočných môr mnohých rodičov. Nemusí sa prejaviť len u maličkých detí, ktoré sa učia rozprávať, no „prepuknúť“ môže v treťom, štvrtom aj iných predškolských rokoch.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.1.2018

meniny má: Dalibor

podrobný kalendár

22867570

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Dalibor | Sobota 20.1.2018 |
ÚvodÚvodná stránka