banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Prstová jóga 1: ako vyslať signál k mozgu a duši cez svoje dlane

 

joga prstov.JPGprstovej jóge sa u nás „na západe“ hovorí často ako o jóge pre lenivých. Neprávom. Ostatne – my, civilizovaní ľudia máme často tendenciu zaujímať vlažné postoje k mnohým (hlavne duchovným) záležitostiam východných národov a podvedome sa bránime pre nás nepochopiteľným zvykom, ktoré tam fungujú po tisícročia. Pred časom som narazil na zaujímavú spoveď manželského páru z Francúzska. Muž a žena šli hľadať do Indie samých seba a ich hlavným cieľom bolo oprostiť sa od výdobytkov moderného sveta, ku ktorým patrilo tiež nekontrolované konzumovanie tabletiek a liekov „na všetko“: od bolesti hlavy, cez nepravidelnú menštruáciu, migrény, neplodnosť, čiastočnú impotenciu, choroby zo stresu a podobne. Plánované dva mesiace pobytu sa predĺžili na dva roky.

Namiesto fotografovania selfies sa tento manželský pár učil. Učil vnímať tento svet inými očami, než akými nás naučila naša západná „civilizácia“. Z množstva dojmov z putovania ma zaujala časť rozprávania, v ktorej sa príliš často zjavovalo pre mňa tajomné slovo mudra. V každom Slovákovi by toto slovo malo evokovať niečo múdre a, samozrejme, aj ja som si ho podvedome spojil s akousi múdrosťou. Nebol som ďaleko od pravdy (aj keď naša pravda býva často relatívna). Slovo mudra sa spomínalo v spojení s tzv. yoga fingers.

Jóga prstov. Zaujalo ma to. Až priveľmi. Obidvaja manželia dnes totiž svorne tvrdia, že od príchodu domov nezobrali do úst ani jednu tabletku, no ich život a vitalita sa radikálne zmenili.

A tak vznikol tento článok. Vlastne celá séria, ktorú vám dobrá rada prináša v troch častiach na pokračovanie.

Čo hľadať v slovíčku mudra?

Mudra je slovo, ktoré v sanskrte označuje uzavretie, alebo pečať. Pre prstovú jógu sú mudry alfou aj omegou všetkého. Mudra je cvik (alebo skôr gesto), ktorým oslovíte určité oblasti svojho mozgu, prípadne duše, vyšlete ním signál a týmto spôsobom ovplyvňujete pochody vo vlastnom tele s cieľom dať ich do stavu „tak, ako majú byť“, čiže do stavu nekonečnej harmónie. Mudra však nesúvisí len s jógou samotnou (najčastejšie Hatha a Kundalini), ale tiež s niektorými druhmi východných náuk a náboženstiev (Budhizmus).

Jednoducho povedané – držanie prstov dlaní hrá veľmi dôležitú úlohu počas samoliečby. Áno – prstová jóga lieči.

A prečo práve prstová? Na našom tele sa nachádza približne 40 000 akupresúrnych bodov, z ktorých 4000 nájdeme na vlastnej dlani. Tieto sú pomocou energických dráh spojené so všetkými telesnými orgánmi. Ich aktivovanie tlakom má povzbudzujúce, upokojujúce a vitalizujúce účinky. Popísať všetky akupresúrne body dlane nie je v mojich silách a ani to nebude potrebné, pretože v našom miniseriáli sa dozviete, ako správne držať dlane a prsty počas krátkych cvičení, ktorých úlohou je uzdravovať telo aj myseľ.

Nasledujúce riadky budú teda určené tým, ktorí sa zaujímajú o jógu, meditácie a nie je im cudzí východný spôsob duševného života a myslenia.

Prstová jóga je veľmi zaujímavá. Ideálne je, ak ju spojíte priamo s meditáciou, no nezaškodí si precvičovať prsty kedykoľvek a kdekoľvek. Pokojne môžeme vzpriamene sedieť na stoličke, na lavičke, v aute, vo vlaku, kde len chceme.

Prečo? Pretože prsty máme vždy poruke.

5 elementov

Prstová jóga 1: ako vyslať signál k mozgu a duši cez svoje dlane Tak ako vo Feng Shui sa aj v Budhizme môžeme stretnúť s teóriou piatich elementov. Tentokrát však nie vo vzťahu k energii Čchi, ale k vesmíru samotnému. Podľa nej sa celý vesmír skladá z piatich elementov: oheň, vzduch, priestor (éter), zem a voda. A tak isto sa ľudské telo skladá z týchto elementov a v našich prstoch sú rozdelené tak, ako to vidíme na obrázku. Ak sú tieto prvky v súlade – sme zdraví. Nerovnováha však vedie k chorobám. Niektoré sú očividné, iné zasa nepostrehneme – no vždy degradujú náš život na úroveň, ktorá by nemala byť.

Čo sa týka hathajógy, jogíni už pradávno vedeli, že všetky stavy mysle, napríklad radosť, smútok, zlosť, kľud a podobne sa vyjadrujú gestami a že týmito gestami môže byť pozitívne ovplyvnená psychika. A zároveň vedeli, že pôvodcom drvivej väčšiny chorôb je práve ona. Ich poznatky a učenie pretrvali stáročia až dodnes. V jogínskom svete je k  dispozícii celkom 108 mudier používaných v pravidelných tantrických rituáloch. Ich vzájomné kombinácie nám prinášajú mnoho, mnoho spôsobov, ako ich používať, napríklad v súvislosti s pranayamou (dychové cvičenia). My môžeme pomocou týchto cvikov (gest) stimulovať rôzne časti tela spojené s dýchaním a ovplyvniť tok prány v tele.

Mudry sú jednoduché – aj to je jeden z dôvodov, prečo vám ich chcem predstaviť.

Poznali mudry starí Slovania?

Dnes už síce nikto nedokáže zodpovedať otázku: ako a kedy vznikli mudry. Jasné je len jedno. Ak si niekto myslí, že sú záležitosťou Ázie, mýli sa. Mudry existovali a existujú po celom svete. O Slovanoch je napríklad známe, že svoje božstvá vzývali so zdvihnutými pažami. Dlane mali obrátené šikmo nahor (ktovie prečo sú v pozdejších výtvarných dielach zobrazovaní v rovnakej polohe tela ako pôvodní obyvatelia južnej Ameriky – Toltékovia a podobne), tváre mali zdvihnuté k nebu a často spievali rituálne piesne.

 Po pokresťančení národov žijúcich pod Karpatmi sa akékoľvek gestá počas bohoslužieb zakázali a človek musel počas bohoslužieb vyjadrovať svoju pokoru sklonenou hlavou, kľačaním a maximálne mohol spojiť dlane pri modlitbe. Zo stredovekých záznamov o procesoch s bosorkami vieme, že často stačilo, ak mal v kostole „previnilec“ zopnuté ruky inak, ako sa smelo (napríklad sa dotýkal ukazovákmi a malíčkami rovnakých prstov na opačnej ruke), bol označený za kacíra a podrobený neľudskému mučeniu, ktoré často končilo jeho upálením. No tak, ako kresťanské zvyky úspešne „prekryli“ pohanské (narodenie Mesiáša v deň slnovratu a pod.), rovnako sa starodávne gestá čiastočne integrovali do kresťanského učenia – začali ich používať kňazi.

 

Prstová jóga 1: ako vyslať signál k mozgu a duši cez svoje dlane

 

Prstová jóga 1: ako vyslať signál k mozgu a duši cez svoje dlane Gertrud Hirschi vo svojej knihe o mudrách tvrdí: „Ak sa pozrieme na rôzne gestá, ktoré činí kňaz, slúžiaci omšu, môžeme vytušiť, ako sa vyjadrovali staré národy.“ Koniec koncov, aj dnes sa mnohí modlia tak, že priložia k sebe dlane v úrovni pŕs (pred srdcovou čakrou) a nechajú medzi dlaňami malý vzduchový priestor. V Indií sa toto gesto nazýva Atmandiali mudra a prejavíte ním tiež úctivý pozdrav či vďaku. Má však oveľa zaujímavejší význam. Jogíni vravia: „Keď zopnete ruky pred hruďou, podporujete vnútorné sústredenie a prinášate sami sebe harmóniu, vyrovnanosť, pokoj a mier.“ Toto gesto aktivuje a harmonizuje koordináciu pravej a ľavej hemisféry mozgu. A podporuje prosebnú meditáciu, ktorou niečo pre seba žiadate. Celkom pekná paralela s našou motlitbou, že?

Aj náš dnešný každodenný život utvárajú gestá, ktorých pôvod sotva niekto pozná. Napríklad ak niekomu „držíme palce“. Jednoducho to vieme, len sme zabudli, načo to bolo dobré. Ak ukážeme komusi gesto, v ktorom spojíme palec s ukazovákom a ostatné prsty necháme vystreté, ukazujeme mu že všetko je super (Francúzi takto zasa prajú Bon Apetit). Vôbec však netušíme, že toto gesto je jedna z najsilnejších mudier Gyan mudra (o nej si niečo napíšeme o pár riadkov nižšie). Mudry denne používame, no nevieme prečo. Naše duchovné podvedomie nám ale nedovolí robiť inak.

V Indií sú naopak mudry súčasťou všetkých duchovných a náboženských úkonov, rovnako tak mudry v tradičnom indickom tanci, pri ktorých sa bez jediného slova, len použitím rúk, prstov, očí a pohybmi tela hrajú celé drámy. Ale to už je o inom. Vráťme sa k jóge.

Vezmite liečbu tela a duše do vlastných rúk

Mudra - mystická pozícia rúk obrazne vyjadruje určité stavy alebo procesy vedomia. Prostredníctvom  ohýbania, kríženia, naťahovania a dotykov prstov s inými prstami ovplyvníme naše telo a myseľ. Čo myslíte, prečo je množstvo indických sôch božstiev znázornené s gestom nebojácnosti? Pretože budhisti vedia, že ak budú toto gesto robiť vrúcne a často, časom ich oslobodí od bojácnosti samotnej (strachu) tým, že mudrou oslovia určitú oblasť mozgu, ktorá je za strach zodpovedná. Je to ako by ste gestom urobili dohodu so sebou samým. Nezabúdajme však na jedno: Mudra tiež znamená v prenesenom význame tajomstvo. A tak jej esenciu zrejme nikdy nepochopíme. Bude však pre nás špeciálnym spojením s kozmickým vedomím (kozmický je vlastne moderný výraz pre božský).

„Keď zopnete ruky pred hruďou, podporujete vnútorné sústredenie a prinášate sami sebe harmóniu, vyrovnanosť, pokoj a mier.“ Božskosť vyjadruje najznámejšia mudra na svete – Gyan Mudra. Slovo Gyan znamená v sanskrte múdrosť, čiže po slovensky je to Múdra mudra. Palec je symbolom kozmického (božského) a ukazovák individuálneho (ľudského) vedomia.

Keď sa nad tým zamyslíme v kontexte s východnými cvičeniami, zistíme, že primárnym cieľom jógy je jednota človeka s vesmírom. Toto gesto vyjadruje prianie, aby sa tak stalo. Ukazovák predstavuje inšpiráciu (energiu „zvonka“) a palec intuíciu (energiu zvnútra). Ide o krásne gesto a k tejto mudre sa určite ešte vrátime.

Ako sa cvičia mudry?

Veľmi jednoducho. V našom seriáli článkov a tiež pomocou internetových vyhľadávačov nájdete množstvo obrázkov s jednotlivými mudrami aj s popisom, na čo slúžia. Prstovú jógu môžete vykonávať naozaj takmer všade, mali by ste však dbať, aby vaša chrbtica nebola vykrivená (čo je ostatne celkom dobrý trik pre chrbticu samú). Ak nemeditujete, postačí na prstovú jógu povedzme 10 minút 3x denne (aby sa naplnila „jogínska polhodinka“). Ideálne je však cvičiť ju 45 minút (a to aj v rámci meditácie.

Samotné cviky sa zdajú jednoduché, možno však zistíte že to pri niektorých mudrách nejde ľahko: prsty vzdorujú, sú málo ohybné, ruky sa snažia vrátiť do pôvodnej polohy, alebo sa rýchlo unavia. Skúste teda pre začiatok používať pri jóge len jednu ruku, no ak nemusíte, radšej si nedržte v správnej polohe prsty rukou druhou. Skôr pomôže, ak si „cvičiacu“ ruku vhodne položíte na podložku, stehná a podobne. Po čase zistíte, že vám to pôjde ľahšie. Jogíni tvrdia, že pohyblivosť rúk má priamy súvis s pohyblivosťou tela. Ak ste na určitom mieste na tele napätí, prejaví sa toto napätie na príslušnom mieste ruky. Ak vás napríklad bolí chrbtica, prinúťte sa robiť príslušnú mudru ako len najviac dokážete a výsledky sa každopádne dostavia. Časom sa prsty na rukách uvoľnia a s nimi aj vaša chrbtica.

Kde cvičiť?

Prstová jógaKdekoľvek. Ideálne je síce robiť jógu prstov v meditačnom sede (kedy svoju meditáciu rozšírite na ďalšiu úroveň), no ako sme spomínali, môžete cvičiť aj v práci, pri cestovaní v autobuse a podobne. Dbajte však na to, aby ste boli uvoľnení, ako najviac môžete. Pokiaľ sedíte, mali by ste mať rovný chrbát, vzpriamenú panvu a nohy by mali mať dobrý kontakt so zemou. Ak ležíte, tak samozrejme na chrbte. Ak pri cvičení idete, mali by ste mať kľudnú, rovnomernú, rytmickú chôdzu. Nezabúdajte na správne dýchanie. Tí čo meditujú vedia, tí čo nie nech sa naučia dýchať „jogínsky“ – návodov na internete je veľa. Ak stojíte, mierne roztiahnite nohy (na šírku bokov), špičky chodidiel smerujú priamo dopredu a majte uvoľnené kolená. Pozor však – vždy je najlepšie cvičiť mudry v dobrej nálade a atmosfére. Prečo? Dozviete sa v odseku s názvom Skúška správnosti.

Aký tlak vyvíjať na prsty?

Ťažko povedať. Niekto si povie, že pritláča málo a inému je taký istý tlak už bolestivý. Cestu si musí nájsť každý sám. Múdro to povedal jeden známy Ind, že tlak by mal zodpovedať srdečnému stisku ruky, nikdy by však nemal byť nepríjemný a už vôbec nie bolestivý. V žiadnom prípade by sme ani po desiatich minútach držania pozície nemali dostať do rúk kŕč.

Skúška správnosti

Priložte k sebe špičku palca a ukazováka a myslite niekoľko minút na niečo krásneho (na zážitok z detstva, svoju mamu, milovanú osobu, sex a podobne). Myslite na niečo, čo vám vždy vyvolá úsmev na tvári. Teraz skúste vnímať energiu, ktorá prúdi z ukazováka do palca.

Hotovo.

Teraz urobte to isté, ale predstavte si pri tom niečo hlboko smutného. Znovu vnímajte energiu prstov. Cítite rozdiel? Ak v druhom prípade prúdila energia mdlo, ste na správnej ceste k pochopeniu prstovej jógy, pri ktorej je dôležité byť v pohode, nie v strese a mať dobrú náladu (samozrejme nevyvolanú alkoholom).

 

V druhej časti si predstavíme niekoľko základných mudier a vysvetlíme si, čo nám vyliečia a zharmonizujú.

 

Prečítajte si ďalej:

Prstová jóga 2: Základné mudry

Prstová jóga 3: Špeciálne mudry

Ďalšie zaujímavosti na tému Osobného rastu

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: autor, yogawiz.com, harisingh.com, muktinath.org, didibarcelona.com, drvidyahattangadi.com
Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

Montážne výhody sudovej sauny


Ich konštrukcia je naozaj jednoduchá a vyžaduje si len základné technické znalosti.


 
1.jpg

Dizajnové hrnčeky na čaj a kávu vlastnými rukami


Biely porcelán je nuda, možno si povzdychnete pri pohľade na porcelánovú súpravu, ktorá vám zostala ukrytá v komore z predošlých čias. Nevyhadzujte ju. Vďaka jednoduchému farebnému postreku vytvoríte i z najobyčajnejšieho riadu dizajnové kúsky.


 
obr.jpg

Ako odvetrať kúpeľňu?


Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené.


 
1.jpg

Zimovanie prenosných rastlín


Ako sa starať o teplomilné, stredozemné či subtropické rastliny od novembra do marca? Vytvorte im podmienky vhodné na ich odpočinok. My vám poradíme ako na to.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

28049331

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Sobota 19.10.2019 |
ÚvodÚvodná stránka