banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Púpavový olej a jeho skvelé účinky

 

Stále žijú medzi nami ľudia, ktorí si myslia, že púpava je len obyčajná burina,  z ktorou treba rázne bojovať, ale pravdou je, že tieto kvety sú užitočné všetkými možnými spôsobmi - od koreňov až po špičky. Púpavový olej je napríklad vyrobený z kvetu tejto rastliny a je tak univerzálny, že sa mu máloktorý ekvivalent vyrovná. Používa na upokojenie suchej kože alebo k zníženiu bolesti kĺbov, bolesti svalov, napätia a stresu. Výroba vlastného púpavového oleja je jednoduchá a je to skvelá cesta, ako zužitkovať tieto častokrát nedocenené žlté liečivé kvety.

Púpavový olej a jeho skvelé účinky

Púpava sa už po stáročia používa na liečenie. Traduje sa, že olej z púpavy používali belgickí športovci začiatkom minulého storočia na novodobých Olympijských hrách, nakoľko pri masáži dokáže hlboko uvoľniť svaly a zmierniť napätie.  Ale to je len začiatok vymenovávania pozitív púpavového oleja: tiež dobre funguje ako hydratačný prostriedok pre popraskanú a suchú pokožku. Môžete ho použiť povrchovo na uvoľnenie boľavých a stuhnutých svalov a kĺbov, zdurených pŕs a napätých stavoch chrbta a krku. Jeho protizápalové vlastnosti sú veľmi prospešné pri liečbe artritídy a dny. Púpavy všeobecne majú terapeutické schopnosti na odstránenie horúčky a zápalu a spľasnutia opuchu.

Výroba púpavového oleja

Je pravda, že sa dá púpavový olej kúpiť niekde v špecializovaných predajniach. Prečo by ste to však robili? Táto bylina je tak veľmi rozšírená, že môžete zájsť kamkoľvek na lúku alebo do parku a nájdete tam celú žltú perinu. Dávajte však pozor, aby púpavy neboli nijako chemicky ošetrené pesticídmi alebo aby neboli blízko cesty.

V slnečný deň vyčkajte, až sa ranná rosa vyparí z rastlín. Zhromaždite plné, nepoškodené a zdravo vyzerajúce kvety jednoduchým rezom kvetinových hláv z rastliny. Narežte toľko, aby ste naplnili len polovicu pohára na zaváraniny. Rozprestrite kvety na látku alebo kuchynskú papierovú utierku a nechajte odstáť na 24 hodín. Púpavy zadržiavajú veľa vody, preto potrebujú dostatok času na vysušenie. Ak im riadne nedovolíte vyschnúť, skončíte s príliš vodnatým olejom. Kvety sa pomerne zmrštia, ale to je v poriadku. Naplňte sklenenú nádobu do polovice kvetmi. Pridajte dostatočné množstvo oleja, aby kompletne zalial kvety - až po hrdlo pohára. Olej by mal byť BIO (olivový, kokosový, mandľový atď.) Použite lyžicu alebo nôž a jemne zamiešajte. Bublinky vzduchu tak vyplávajú z oleja. Pevne pohár zaskrutkujte.

Položte pohár na teplé a slnečné miesto a nechajte dva týždne odstáť. Na rozdiel od väčšiny infuzovaných olejov, ktoré zvyčajne vyžadujú štyri alebo viac týždňov, púpavový olej vyžaduje iba dva týždne. Vzhľadom k tomu, že kvety majú v sebe toľko vlhkosti, máčanie po viac ako dva týždne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku plesní. Každých niekoľko dní olej skontrolujte a jemne pretrepte, aby ste podporili uvoľňovanie liečivých účinkov z kvetov. Po dvoch týždňoch zakryte sito jemnou látkou a sceďte olej do čistej, sterilizovanej misky. Tento olej zlejte do  vyvarenej sklenenej fľaše. Aby ste zabránili vývoju plesní, uistite sa, že fľaša a zátka, respektíve pohár a viečko sú úplne suché. Ďalej sa uistite, že žiadne nástroje, ktoré používate, nie sú mokré od vody.

Olej spotrebujete do roka od výroby. Uchovávajte ho na suchom a chladnom mieste.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Úžasný domáci liek na kĺby a chrbticu

Vyrobte si domáci prírodný acylpyrin

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: takprosto.cc
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463525

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka