banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Púpavový olej a jeho skvelé účinky

 

Stále žijú medzi nami ľudia, ktorí si myslia, že púpava je len obyčajná burina,  z ktorou treba rázne bojovať, ale pravdou je, že tieto kvety sú užitočné všetkými možnými spôsobmi - od koreňov až po špičky. Púpavový olej je napríklad vyrobený z kvetu tejto rastliny a je tak univerzálny, že sa mu máloktorý ekvivalent vyrovná. Používa na upokojenie suchej kože alebo k zníženiu bolesti kĺbov, bolesti svalov, napätia a stresu. Výroba vlastného púpavového oleja je jednoduchá a je to skvelá cesta, ako zužitkovať tieto častokrát nedocenené žlté liečivé kvety.

Púpavový olej a jeho skvelé účinky

Púpava sa už po stáročia používa na liečenie. Traduje sa, že olej z púpavy používali belgickí športovci začiatkom minulého storočia na novodobých Olympijských hrách, nakoľko pri masáži dokáže hlboko uvoľniť svaly a zmierniť napätie.  Ale to je len začiatok vymenovávania pozitív púpavového oleja: tiež dobre funguje ako hydratačný prostriedok pre popraskanú a suchú pokožku. Môžete ho použiť povrchovo na uvoľnenie boľavých a stuhnutých svalov a kĺbov, zdurených pŕs a napätých stavoch chrbta a krku. Jeho protizápalové vlastnosti sú veľmi prospešné pri liečbe artritídy a dny. Púpavy všeobecne majú terapeutické schopnosti na odstránenie horúčky a zápalu a spľasnutia opuchu.

Výroba púpavového oleja

Je pravda, že sa dá púpavový olej kúpiť niekde v špecializovaných predajniach. Prečo by ste to však robili? Táto bylina je tak veľmi rozšírená, že môžete zájsť kamkoľvek na lúku alebo do parku a nájdete tam celú žltú perinu. Dávajte však pozor, aby púpavy neboli nijako chemicky ošetrené pesticídmi alebo aby neboli blízko cesty.

V slnečný deň vyčkajte, až sa ranná rosa vyparí z rastlín. Zhromaždite plné, nepoškodené a zdravo vyzerajúce kvety jednoduchým rezom kvetinových hláv z rastliny. Narežte toľko, aby ste naplnili len polovicu pohára na zaváraniny. Rozprestrite kvety na látku alebo kuchynskú papierovú utierku a nechajte odstáť na 24 hodín. Púpavy zadržiavajú veľa vody, preto potrebujú dostatok času na vysušenie. Ak im riadne nedovolíte vyschnúť, skončíte s príliš vodnatým olejom. Kvety sa pomerne zmrštia, ale to je v poriadku. Naplňte sklenenú nádobu do polovice kvetmi. Pridajte dostatočné množstvo oleja, aby kompletne zalial kvety - až po hrdlo pohára. Olej by mal byť BIO (olivový, kokosový, mandľový atď.) Použite lyžicu alebo nôž a jemne zamiešajte. Bublinky vzduchu tak vyplávajú z oleja. Pevne pohár zaskrutkujte.

Položte pohár na teplé a slnečné miesto a nechajte dva týždne odstáť. Na rozdiel od väčšiny infuzovaných olejov, ktoré zvyčajne vyžadujú štyri alebo viac týždňov, púpavový olej vyžaduje iba dva týždne. Vzhľadom k tomu, že kvety majú v sebe toľko vlhkosti, máčanie po viac ako dva týždne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku plesní. Každých niekoľko dní olej skontrolujte a jemne pretrepte, aby ste podporili uvoľňovanie liečivých účinkov z kvetov. Po dvoch týždňoch zakryte sito jemnou látkou a sceďte olej do čistej, sterilizovanej misky. Tento olej zlejte do  vyvarenej sklenenej fľaše. Aby ste zabránili vývoju plesní, uistite sa, že fľaša a zátka, respektíve pohár a viečko sú úplne suché. Ďalej sa uistite, že žiadne nástroje, ktoré používate, nie sú mokré od vody.

Olej spotrebujete do roka od výroby. Uchovávajte ho na suchom a chladnom mieste.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Úžasný domáci liek na kĺby a chrbticu

Vyrobte si domáci prírodný acylpyrin

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: takprosto.cc
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

Montážne výhody sudovej sauny


Ich konštrukcia je naozaj jednoduchá a vyžaduje si len základné technické znalosti.


 
1.jpg

Dizajnové hrnčeky na čaj a kávu vlastnými rukami


Biely porcelán je nuda, možno si povzdychnete pri pohľade na porcelánovú súpravu, ktorá vám zostala ukrytá v komore z predošlých čias. Nevyhadzujte ju. Vďaka jednoduchému farebnému postreku vytvoríte i z najobyčajnejšieho riadu dizajnové kúsky.


 
obr.jpg

Ako odvetrať kúpeľňu?


Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené.


 
1.jpg

Zimovanie prenosných rastlín


Ako sa starať o teplomilné, stredozemné či subtropické rastliny od novembra do marca? Vytvorte im podmienky vhodné na ich odpočinok. My vám poradíme ako na to.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

28049099

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Sobota 19.10.2019 |
ÚvodÚvodná stránka