banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Púpavový olej a jeho skvelé účinky

 

Stále žijú medzi nami ľudia, ktorí si myslia, že púpava je len obyčajná burina,  z ktorou treba rázne bojovať, ale pravdou je, že tieto kvety sú užitočné všetkými možnými spôsobmi - od koreňov až po špičky. Púpavový olej je napríklad vyrobený z kvetu tejto rastliny a je tak univerzálny, že sa mu máloktorý ekvivalent vyrovná. Používa na upokojenie suchej kože alebo k zníženiu bolesti kĺbov, bolesti svalov, napätia a stresu. Výroba vlastného púpavového oleja je jednoduchá a je to skvelá cesta, ako zužitkovať tieto častokrát nedocenené žlté liečivé kvety.

Púpavový olej a jeho skvelé účinky

Púpava sa už po stáročia používa na liečenie. Traduje sa, že olej z púpavy používali belgickí športovci začiatkom minulého storočia na novodobých Olympijských hrách, nakoľko pri masáži dokáže hlboko uvoľniť svaly a zmierniť napätie.  Ale to je len začiatok vymenovávania pozitív púpavového oleja: tiež dobre funguje ako hydratačný prostriedok pre popraskanú a suchú pokožku. Môžete ho použiť povrchovo na uvoľnenie boľavých a stuhnutých svalov a kĺbov, zdurených pŕs a napätých stavoch chrbta a krku. Jeho protizápalové vlastnosti sú veľmi prospešné pri liečbe artritídy a dny. Púpavy všeobecne majú terapeutické schopnosti na odstránenie horúčky a zápalu a spľasnutia opuchu.

Výroba púpavového oleja

Je pravda, že sa dá púpavový olej kúpiť niekde v špecializovaných predajniach. Prečo by ste to však robili? Táto bylina je tak veľmi rozšírená, že môžete zájsť kamkoľvek na lúku alebo do parku a nájdete tam celú žltú perinu. Dávajte však pozor, aby púpavy neboli nijako chemicky ošetrené pesticídmi alebo aby neboli blízko cesty.

V slnečný deň vyčkajte, až sa ranná rosa vyparí z rastlín. Zhromaždite plné, nepoškodené a zdravo vyzerajúce kvety jednoduchým rezom kvetinových hláv z rastliny. Narežte toľko, aby ste naplnili len polovicu pohára na zaváraniny. Rozprestrite kvety na látku alebo kuchynskú papierovú utierku a nechajte odstáť na 24 hodín. Púpavy zadržiavajú veľa vody, preto potrebujú dostatok času na vysušenie. Ak im riadne nedovolíte vyschnúť, skončíte s príliš vodnatým olejom. Kvety sa pomerne zmrštia, ale to je v poriadku. Naplňte sklenenú nádobu do polovice kvetmi. Pridajte dostatočné množstvo oleja, aby kompletne zalial kvety - až po hrdlo pohára. Olej by mal byť BIO (olivový, kokosový, mandľový atď.) Použite lyžicu alebo nôž a jemne zamiešajte. Bublinky vzduchu tak vyplávajú z oleja. Pevne pohár zaskrutkujte.

Položte pohár na teplé a slnečné miesto a nechajte dva týždne odstáť. Na rozdiel od väčšiny infuzovaných olejov, ktoré zvyčajne vyžadujú štyri alebo viac týždňov, púpavový olej vyžaduje iba dva týždne. Vzhľadom k tomu, že kvety majú v sebe toľko vlhkosti, máčanie po viac ako dva týždne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku plesní. Každých niekoľko dní olej skontrolujte a jemne pretrepte, aby ste podporili uvoľňovanie liečivých účinkov z kvetov. Po dvoch týždňoch zakryte sito jemnou látkou a sceďte olej do čistej, sterilizovanej misky. Tento olej zlejte do  vyvarenej sklenenej fľaše. Aby ste zabránili vývoju plesní, uistite sa, že fľaša a zátka, respektíve pohár a viečko sú úplne suché. Ďalej sa uistite, že žiadne nástroje, ktoré používate, nie sú mokré od vody.

Olej spotrebujete do roka od výroby. Uchovávajte ho na suchom a chladnom mieste.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Úžasný domáci liek na kĺby a chrbticu

Vyrobte si domáci prírodný acylpyrin

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: takprosto.cc
Autor: Ivan Nôta


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Čo je hybridné vetranie?


Hybridný systém vetrania dosahuje zníženie spotreby energie pri udržaní prijateľnej kvality vnútorného prostredia a tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí


Je všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku.


 
obr.jpg

Dizajn záhradných chodníkov


Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku.


 
nur.kz.jpg

Najlepší domáci liek proti akné


Z petržlenovej vňate je možné jednoduchým spôsobom vyrobiť liečivú vodičku, ktorá excelentne zbavuje pokožku tukových usadenín a následne ju sťahuje, čím dochádza k uzatvoreniu pórov.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

podrobný kalendár

26569694

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Urban | Sobota 25.5.2019 |
ÚvodÚvodná stránka