banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rozdiely medzi grilovaním, gridlovaním či brojlovaním

 

Grilovanie nie je na Slovensku nič nové a obzvlášť v poslednej dobe o ňom píše kde kto a to isté sa dá povedať o spôsobe prípravy jedál žiarom. Píše sa o grilovaných alebo brojlovaných jedlách, o jedlách na ražni alebo na rošte, jedlách pod salamandrom alebo aj na gridli... Ako sa v tom vyznať, keď sme prakticky všetci laici? Všetky tieto spôsoby úpravy jedál o ktorých sa zmieňujeme spadajú do jednej skupiny a to je úprava jedál suchým teplom pri teplote 163 až 204 °C. Pri každom spôsobe takejto prípravy je rozhodujúca surovina, zariadenie na ktorom sa upravuje a potrebná technika.

 

Rozdiely medzi grilovaním, gridlovaním či brojlovaním

 

Brojlovanie je úprava potravín suchým teplom na ražni, na grile alebo tiež na gridli. Podobne ako pri grilovaní alebo pri gratinovaní je to úprava potravín priamym vyžarovaním tepla. Pri brojlovaní na grile alebo na gridli dochádza ale čiastočne k prevodu tepla kondukciou. Podmienkou dobrých výsledkov pri brojlovaní je dobré brojlovacie zariadenie. Ďalšou podmienkou je aby úprava prebiehala dostatočne rýchlo. Brojlovať môžeme takmer všetko, ale pri brojlovaní malých kúskov surovín na grile musíme niekedy mriežky grilu pokryť hliníkovou fóliou alebo musíme kúsky nastoknúť na ihlu (špíz). Celé ryby, alebo malé kúsky potravín môžeme prípadne vložiť do špeciálnych grilovacích klieští.

Grilovanie je len iný výraz pre brojlovanie. Je to tiež suchá tepelná úprava potravín na ražni alebo grile.

Gridlovanie je  kuchynská úprava kontaktným a suchým teplom - v širšom význame aj príprava na tukom pokrytom gridli pri teplote 163 až 204 °C. Čo je gridl ? Vlastne ide o „nespisovný výraz“ pre  horúcu platňu.  A aj keď názov horúca platňa v zásade vyjadruje podobu a funkciu tohto zriadenia, tak je to len snaha prísť za každú cenu s nejakým slovenským názvom. Na názve gridl nie je nič zlé, navyše je jednoduchý a dobre sa vyslovuje. Gridl je zariadenie patriace do skupiny zariadení na úpravu potravín suchým teplom. Je to 1.5 až 3.5 cm silná, mierne sa zvažujúca oceľová platňa s hladkým povrchom, na ktorej sa upravujú potraviny kontaktným teplom.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zdravé marinovanie a recepty na marinády

Recepty na grilovaný špíz

Ďalšie články na tému Mäso a ryby

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.
V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: menshealth.com

Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

27776200

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Móric | Nedeľa 22.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka