banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rozmnožovanie šípových ruží už nie je, čo bývalo

 

RužaUrčite sa vám stalo, že ste od rodiny, priateľov, známych či dokonca vlastného manžela dostali k sviatku nádherné ruže, pri pohľade na ktoré vás okamžite napadlo, či by sa nedali nejakým spôsobom rozmnožiť. Pre zručného záhradkára by to určite nebol problém, keby ... Keby sa situácia na trhu s kvetmi a zvlášť so šípovými ružami oproti minulosti nezmenila. Preto sa mnohí amatérski pestovatelia čoraz viac sťažujú, že spôsoby, akými predtým rozmnožovali ruže im v súčasnosti akosi nezaberajú. A preto by naše staré mamy, ktorým kedysi k namnoženiu ruží postačil ostrý nôž a pohár od uhoriek dnes povedali : “Už ani to rozmnožovanie ruží nie je, čo bývalo.“
 

V čom je problém?

V prvom rade musíme pripustiť, že poctivých predavačov a pestovateľov kvetov na Slovensku ubúda. Niežeby mali problém s pestovaním, ale svojou cenovou politikou ich valcujú obchodné reťazce, v ktorých predajnom sortimente sa šípové ruže, ale aj iné kvetenstvo nachádzajú už niekoľko rokov. Rozdiel medzi ružami z hypermarketu a ružami od domáceho pestovateľa na prvý pohľad nespoznáte. Dokonca viacerí tvrdia, že tie z obchodných reťazcov sú krajšie. Môže to byť pravda, ale zabúdame na pár podstatných vecí. Často kúpime ružu, ktorá sa v našej váze krásne vyníma, no po dvoch troch dňoch náhle zvädne. Je to preto, lebo tieto „čerstvé ruže“ sú v posledných rokoch čoraz viac napúšťané chemikáliami, ktoré zabraňujú starnutiu kvetu, resp. ho udržiavajú čo najdlhší čas svieži.

Naše staré mamy nás učili počkať, kým šípová ruža odkvitne, zbaviť ju zvyškov kvetu a listov, našikmo zrezať, namočiť do zakoreňovacieho hormónu a zasadiť do črepníka. Mnohé ruže z hypermarketov sú však staré v čase, keď ich kupujeme už niekoľko týždňov a ich kvet drží pohromade snáď len sila vôle a chémia. Preto nečakajte. Ak ich chcete namnožiť, odstráňte kvet skôr, ako sa na ňom začnú prejavovať známky „staroby“.

Ak si myslíte, že každý druh šípovej ruže môžete vysadiť do záhrady, lebo ste ho kúpili na Slovensku, mýlite sa. Sú odrody, ktoré sa pestujú len v skleníkoch ( a to je ten lepší prípad), alebo sa dovážajú zo subtropických oblastí patrične ošetrené tak, aby vydržali nielen cestu, ale aj pekných pár dní na pultoch. Tieto odrody by ste možno dopestovali niekde na hraniciach Maďarska s Chorvátskom, ale u nás zaručene nie. V prvú zimu by vymrzli. Ak však máte skleník, máte oveľa vyššiu šancu na ich rozmnoženie.

Pri niektorých ružiach je síce napísané, že ide o odolnú odrodu, no netreba sa tešiť predčasne. Môžu totiž nastať dve komplikácie. Tou prvou je to, že sa síce ruža ujme, dokonca prečká zimu bez znakov uhynutia, lenže počas slnečných mesiacov bude rásť len pomalinky. Nakoniec zakrpatie a zahynie, pretože ju nedokážu uživiť vlastné korene a podobne. V druhom prípade je to naopak. Ruža sa ujme, bude však rásť extrémne bujne. Výhonky budú dlhé a kvety budú len na koncoch. Ak nebude pri nich opora, tak sa aj pri slabom vetre budú vylamovať. Riešiť teda treba skôr problém (komplikáciu) č.1 a zabrániť zakrpateniu šípovej ruže tým, že ju zaočkujeme do podložia (podpníka).

Úplne zlé je, ak natrafíte na ružu, ktorá za celý svoj život videla slnko len málo, alebo vôbec a bola dopestovaná pod špeciálnymi lampami na takzvaných vnútorných farmách. Existuje len malá šanca, že sa vám takúto podarí úspešne rozmnožiť.

Niekedy tiež zistíte, že ruža, ktorú by ste chceli rozmnožovať vôbec nemá očká. Biznis je totiž biznis a tak v rámci hesla – nepestuj, ale nakupuj sa mnohí neštítia tie očká vyrezať a niekedy „jazvy“ po nich ani nezatrú voskom. Vtedy sa možno oplatí čakať, kým sa nevytvoria zrelé šípky (čo sa naozaj niekedy podarí) a odobrať z nich semienka. Tie necháte asi mesiac v chladničke pri teplote 4°C (dosiahne sa tým lepšie klíčenie) a potom ich vysadíte do črepníkov.

Čo dodať na záver? Dnes už vo veľkej miere musíte pri rozmnožovaní ruží nasadiť metódu pokus - omyl. Aby vám to nezabralo veľa času, bude najlepšie pracovať s dvomi, tromi odrodami šípových ruží naraz. Jednu skúsite rozmnožiť odrezkami, druhú očkovaním a tiež môžete vyskúšať skleník a rôzne druhy pôdy, vrátane skalky.

 

TIP: Od našej zrejme najstaršej čitateľky 84 ročnej Anky z Liptova sme prostredníctvom jej vnučky dostali naozaj zaujímavý tip, ktorý sa v ich rodine doslova dedí z generácie na generáciu. Ak zlyhajú všetky spôsoby rozmnožovania ruží, je možné použiť nasledujúci "recept":

Stonku ruže zrežeme len mierne do šikma a do rezu vtlačíme jedno semienko jačmeňa. Nevedno, aký proces tam prebehne, pravdou však je, že ruža "pustí" vďaka nemu korene a takto sa dá rozmnožiť. Ten istý spôsob sa dá aplikovať aj na kaktusy a sukulenty. Ďakujeme za zaujímavú radu. Určite vyskúšame.

A ešte jeden spôsob, akým sa dajú sadiť ruže:

 

Pestovanie ruží

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vplyv Mesiaca na rastliny vo vašej záhrade

Pôda a jej spoznávanie – alfa a omega každého záhradkára

Ďalšie zaujímavé články na tému Záhrada

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: leplants.ru
(i.n)


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Čo je hybridné vetranie?


Hybridný systém vetrania dosahuje zníženie spotreby energie pri udržaní prijateľnej kvality vnútorného prostredia a tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí


Je všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku.


 
obr.jpg

Dizajn záhradných chodníkov


Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku.


 
nur.kz.jpg

Najlepší domáci liek proti akné


Z petržlenovej vňate je možné jednoduchým spôsobom vyrobiť liečivú vodičku, ktorá excelentne zbavuje pokožku tukových usadenín a následne ju sťahuje, čím dochádza k uzatvoreniu pórov.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

podrobný kalendár

26569761

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Urban | Sobota 25.5.2019 |
ÚvodÚvodná stránka