banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rozmnožovanie šípových ruží už nie je, čo bývalo

 

RužaUrčite sa vám stalo, že ste od rodiny, priateľov, známych či dokonca vlastného manžela dostali k sviatku nádherné ruže, pri pohľade na ktoré vás okamžite napadlo, či by sa nedali nejakým spôsobom rozmnožiť. Pre zručného záhradkára by to určite nebol problém, keby ... Keby sa situácia na trhu s kvetmi a zvlášť so šípovými ružami oproti minulosti nezmenila. Preto sa mnohí amatérski pestovatelia čoraz viac sťažujú, že spôsoby, akými predtým rozmnožovali ruže im v súčasnosti akosi nezaberajú. A preto by naše staré mamy, ktorým kedysi k namnoženiu ruží postačil ostrý nôž a pohár od uhoriek dnes povedali : “Už ani to rozmnožovanie ruží nie je, čo bývalo.“
 

V čom je problém?

V prvom rade musíme pripustiť, že poctivých predavačov a pestovateľov kvetov na Slovensku ubúda. Niežeby mali problém s pestovaním, ale svojou cenovou politikou ich valcujú obchodné reťazce, v ktorých predajnom sortimente sa šípové ruže, ale aj iné kvetenstvo nachádzajú už niekoľko rokov. Rozdiel medzi ružami z hypermarketu a ružami od domáceho pestovateľa na prvý pohľad nespoznáte. Dokonca viacerí tvrdia, že tie z obchodných reťazcov sú krajšie. Môže to byť pravda, ale zabúdame na pár podstatných vecí. Často kúpime ružu, ktorá sa v našej váze krásne vyníma, no po dvoch troch dňoch náhle zvädne. Je to preto, lebo tieto „čerstvé ruže“ sú v posledných rokoch čoraz viac napúšťané chemikáliami, ktoré zabraňujú starnutiu kvetu, resp. ho udržiavajú čo najdlhší čas svieži.

Naše staré mamy nás učili počkať, kým šípová ruža odkvitne, zbaviť ju zvyškov kvetu a listov, našikmo zrezať, namočiť do zakoreňovacieho hormónu a zasadiť do črepníka. Mnohé ruže z hypermarketov sú však staré v čase, keď ich kupujeme už niekoľko týždňov a ich kvet drží pohromade snáď len sila vôle a chémia. Preto nečakajte. Ak ich chcete namnožiť, odstráňte kvet skôr, ako sa na ňom začnú prejavovať známky „staroby“.

Ak si myslíte, že každý druh šípovej ruže môžete vysadiť do záhrady, lebo ste ho kúpili na Slovensku, mýlite sa. Sú odrody, ktoré sa pestujú len v skleníkoch ( a to je ten lepší prípad), alebo sa dovážajú zo subtropických oblastí patrične ošetrené tak, aby vydržali nielen cestu, ale aj pekných pár dní na pultoch. Tieto odrody by ste možno dopestovali niekde na hraniciach Maďarska s Chorvátskom, ale u nás zaručene nie. V prvú zimu by vymrzli. Ak však máte skleník, máte oveľa vyššiu šancu na ich rozmnoženie.

Pri niektorých ružiach je síce napísané, že ide o odolnú odrodu, no netreba sa tešiť predčasne. Môžu totiž nastať dve komplikácie. Tou prvou je to, že sa síce ruža ujme, dokonca prečká zimu bez znakov uhynutia, lenže počas slnečných mesiacov bude rásť len pomalinky. Nakoniec zakrpatie a zahynie, pretože ju nedokážu uživiť vlastné korene a podobne. V druhom prípade je to naopak. Ruža sa ujme, bude však rásť extrémne bujne. Výhonky budú dlhé a kvety budú len na koncoch. Ak nebude pri nich opora, tak sa aj pri slabom vetre budú vylamovať. Riešiť teda treba skôr problém (komplikáciu) č.1 a zabrániť zakrpateniu šípovej ruže tým, že ju zaočkujeme do podložia (podpníka).

Úplne zlé je, ak natrafíte na ružu, ktorá za celý svoj život videla slnko len málo, alebo vôbec a bola dopestovaná pod špeciálnymi lampami na takzvaných vnútorných farmách. Existuje len malá šanca, že sa vám takúto podarí úspešne rozmnožiť.

Niekedy tiež zistíte, že ruža, ktorú by ste chceli rozmnožovať vôbec nemá očká. Biznis je totiž biznis a tak v rámci hesla – nepestuj, ale nakupuj sa mnohí neštítia tie očká vyrezať a niekedy „jazvy“ po nich ani nezatrú voskom. Vtedy sa možno oplatí čakať, kým sa nevytvoria zrelé šípky (čo sa naozaj niekedy podarí) a odobrať z nich semienka. Tie necháte asi mesiac v chladničke pri teplote 4°C (dosiahne sa tým lepšie klíčenie) a potom ich vysadíte do črepníkov.

Čo dodať na záver? Dnes už vo veľkej miere musíte pri rozmnožovaní ruží nasadiť metódu pokus - omyl. Aby vám to nezabralo veľa času, bude najlepšie pracovať s dvomi, tromi odrodami šípových ruží naraz. Jednu skúsite rozmnožiť odrezkami, druhú očkovaním a tiež môžete vyskúšať skleník a rôzne druhy pôdy, vrátane skalky.

 

TIP: Od našej zrejme najstaršej čitateľky 84 ročnej Anky z Liptova sme prostredníctvom jej vnučky dostali naozaj zaujímavý tip, ktorý sa v ich rodine doslova dedí z generácie na generáciu. Ak zlyhajú všetky spôsoby rozmnožovania ruží, je možné použiť nasledujúci "recept":

Stonku ruže zrežeme len mierne do šikma a do rezu vtlačíme jedno semienko jačmeňa. Nevedno, aký proces tam prebehne, pravdou však je, že ruža "pustí" vďaka nemu korene a takto sa dá rozmnožiť. Ten istý spôsob sa dá aplikovať aj na kaktusy a sukulenty. Ďakujeme za zaujímavú radu. Určite vyskúšame.

A ešte jeden spôsob, akým sa dajú sadiť ruže:

 

Pestovanie ruží

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vplyv Mesiaca na rastliny vo vašej záhrade

Pôda a jej spoznávanie – alfa a omega každého záhradkára

Ďalšie zaujímavé články na tému Záhrada

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: leplants.ru
(i.n)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463727

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka