banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rýchly sprievodca preventívnym samovyšetrením prsníkov

 

01.jpgVznik niektorých chorôb nie je možné predvídať, ani im zabrániť. Niektoré však možno odhaliť v štádiu, keď sú dobre liečiteľné. Medzi tieto zavčas badateľné, odhaliteľné choroby patria okrem iného rakovina hrubého čreva, ženských orgánov (maternica, vaječníky, pošva) a rakovina prsníka. S praktickým lekárom je možné sa dohovoriť na vyšetrení, ktoré vedie k odhaleniu zhubného nádoru hrubého čreva, každoročná návšteva gynekológa by tiež mala patriť k preventívnym programu každej ženy. 

Na čo je dobré samovyšetrovanie prsníkov?

Starostlivosť o vlastné telo je známkou sebaúcty.

Návod na samovyšetrenie prsníkov je jednoduchý, pravidelná starostlivosť o seba nič nestojí. Vyžaduje len trochu času. Môžete ho vykonávať v pohode domáceho prostredia. Nejde o nič prevratné, jedná sa o známe samovyšetrenie prsníka. Nezabudnite však, že nemôže nahradiť pravidelné vyšetrenia na mamografe, je však dobrou "výplňou" v období medzi preventívnymi mamografiami .

Ako sme už spomínali, vyšetriť sama sebe vlastné prsia nie je nič náročné, oveľa ťažšie je spomenúť si na samovyšetrenie každý mesiac, vykonávať ho pravidelne. Niektoré z vás si možno z tejto povinnosti dokážu urobiť "milú povinnosť" a to vtedy, keď do procesu vyšetrenia prsníkov vtiahnu svojho partnera. Citlivý, pozorný partner bude možno vnímavejší k zmenám vo vašich prsiach, než vy samotné.

Samovyšetrenie (alebo vyšetrenie partnerom) by malo byť vykonané vtedy, keď sú v prsníkoch čo najmenšie hormonálne zmeny. Takáto situácia nastane vždy, keď skončí menštruácia.

Samovyšetrenie má vždy začať sebapozorovaním.

Prečo je dôležité sebapozorovanie? V článku o príznakoch rakoviny prsníkov Rakovina prsníka sa nemusí prejaviť len hrčkou, varovné príznaky nepodceňujte sú vymenované zmeny prsníkov, ktoré nepovažujeme za normálne. Niektoré zmeny môžu byť natoľko nápadné (napríklad krvácanie z bradavky alebo začervenanie kože prsníka), že nie je potrebné vytvárať zvláštne podmienky, aby boli odhalené. Iný významný príznak, zaťahovanie kože (novovzniknuté jamôčky), musíme hľadať aktívne. Niekedy ide dokonca o natoľko jemný príznak, že nie je vôbec jednoduché ho objaviť. Takmer každý zhubný nádor v prsníku si pri svojom raste priťahuje okolité tkanivo. Toto "priťahovanie" sa prenáša až na kožu, kde sa vytvorí jamôčka. Cieľom pozorovania vlastných prsníkov je teda vyhľadávania takých jamiek či väčších vtiahnutí.

samovysetrenie.jpgJe najlepšie postaviť sa pred zrkadlo, najprv si oba prsníky prezrieť, keď sú ruky spustené dole, potom pomaly dvíhať ruky nad hlavu a pomaly a sústredene si prezerať oba prsníky zo všetkých strán.

Tak, ako postupne ruky zdvíhate, tvar prsníkov sa postupne mení, mení sa aj rozloženie kože. U žien, ktoré už rodili, sa objavujú rôzne zmeny, najmä popôrodné jazvičky v koži chvíľami vyniknú viac, chvíľami menej, ale pozor, objavujú sa na oboch prsníkoch rovnako, viacmenej v rovnaký okamih a aj v rovnakom uložení. Ak sa objavia len na jednom prsníku, musí sa vám to zdať podozrivé.

Druhým krokom samovyšetrenie je preskúmanie všetkých častí prsníka.Týmto postupom možno odhaliť, či sa v prsníku neskrýva nejaká významná zmena. Hľadáme hrčku. Samovyšetrenie má význam len vtedy, keď ho vykonáme starostlivo, keď nezabudneme na žiadnu časť prsníka. Vyšetrenie sa robí pomalými krúživými pohybmi, ako vyšetrovací nástroj nám poslúžia tri prsty položené vedľa seba. Na prsty ľahko tlačíme, ale nie je nutné prudko tlačiť. Na vyšetrenie vonkajších častí prsníka používame vždy ruky z druhej strany, ruka, ktorá je na strane prsníka, je zdvihnutá. Krúživými pohybmi postupne vyšetríme jeden a potom aj druhý prsník.

K prsiam patrí aj oblasť podpazušia, ktoré lekári nazývajú slovom axila. Tu sú umiestnené aj u zdravých žien uzliny a je ich celkom veľké množstvo. Za normálnej situácie nie sú hmatateľné. Objaviť pohmatom ich môžeme, keď sa zväčšia. Zväčšenie uzlín sa môže objaviť po chorobách ako je chrípka, pri ochorení ramena a z rôznych iných príčin, ktoré hneď nemusia byť závažné. Zväčšené uzliny sa však tiež môžu objaviť pri nádorovom ochorení prsníka.

K prsiam patrí aj priestor v okolí. Niekedy totiž časti žľazy zasahujú pod kožou ďalej od prsníka, než by sa nám mohlo zdať. Tým, že je žľaza ukrytá pod kožou, ťažko odhadneme, kde vlastne končí. Niektoré ženy (a nie je ich málo) majú prídavné okrsky žľazy, také malé ostrovčeky, uložené v okolí prsníka. Prídavné ostrovčeky môžu zasahovať až do oblasti chrbta alebo na hrudníku vysoko nad okraj hlavnej žľazy. Aj tieto miesta je potrebné vyšetriť.

Sú to miesta, ktoré sa nedajú zobraziť pri mamografie, ultrazvukom však áno. Ak sa domnievate, že ste v týchto miestach objavili nejaké zmeny, je potrebné na to lekára v mamodiagnostickom centre upozorniť. Kvôli tomu, že ide o časti okolia prsníka, ktoré sa nedajú vložiť do mamografu sa teda  z týchto miest nevytvorí obrázok, ktorý by lekár mohol vidieť a zhodnotiť na röntgenovom snímku, na mamografii.

Pri samovyšetrení je dobré porovnávať oba prsníky naraz. To ide iba pri vyšetrení vnútorných častí prsníkov. Opäť krúživými pohybmi s miernym tlakom na obe ruky skúmame v jednej chvíli rovnaké miesta oboch prsníkov. Porovnávame všetko, čo cez kožu končekmi prstov cítime.

Takýto dvojstranný postup nám pomôže lepšie odhaliť aj jemné zmeny, ktoré by sme inak mohli prehliadnuť. Tlak na obe vyšetrujúce ruky, na prsty, ktoré vyšetrenie vykonávajú, by mal byť jemný.

Samovyšetrenie je dobrá metóda v období medzi dvoma preventívnymi mamografiami . Nezabudnite však, že malé zmeny, malá nádorové ložiská nemožno pri samovyšetrení odhaliť, a že samovyšetrenie teda nemôže mamografiu nahradiť. Vyhrávajú tie ženy, ktoré sa naučia samovyšetrovať a ešte k tomu chodia na preventívnu mamografiu.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Choroby nepadajú z neba, alebo: Prečo práve ja?

Chcete prijímať energiu Zeme? Vyzujte topánky a uzemnite sa

Ďalšie články na tému Zdravia

 

20.4.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto:grudi.pro, health.wild-mistress.ru 

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Zatvárajte svoju garáž rolovacou bránou na mieru


Zákaznícke riešenie garážových brán je vyhľadávaným spôsobom zabezpečenia osobného automobilu, ako aj samotného vstupu do domu.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

27704409

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ľudmila | Pondelok 16.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka