banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

S.O.S.: záchrana zvädnutých črepníkových kvetov

 

01.jpgPoznáte to: vrátite sa z dovolenky a nájdete svoj obľúbený izbový kvet v doslova zúboženom stave. Listy sú už do žltkava či hneda, ovisnuté, suché. Kvet pomaly umiera. Nestrácajte nádej. Máme pre vás niekoľko trikov, ktorými môžete svoju rastlinku zachrániť aj v prípade, že sa o ňu pravidelne staráte a ona začne ako keby sama od seba chradnúť.

Príčin takého stavu môže byť niekoľko – od nedostatku (prebytku) vody až po škodcov. Dôležité je neodkladne zasiahnuť už pri prvých príznakoch, že sa niečo deje, aj keď tu máme pár trikov, ktoré je možné použiť aj v prípade, že sa náš kvet javí ako nenávratne stratený.

Málo vody? Veľa vody?

Zvädnutá rastlina a klesnuté listy sú najčastejšie príznakom toho, že jej chýba voda. Zem v kvetináči je tvrdá. Najjednoduchšou pomocou je umiestnenie kvetináča do vedra s vlažnou vodou tak, aby sa nádoba s kvetom ponorila. Necháme ju takto po dobu pol hodiny a potom ju vyložíme aj s kvetináčom do vedra bez vody a do tieňa najmenej na pol dňa. Pozor, nikdy nie na slnko.

Keď je rastlina zvädnutá a substrát vlhký, znamená to opačný stav – že sme ju preliali.  Musíme sa jej pozrieť „na zúbky“ - v tomto prípade to znamená obnažiť opatrne ručne jej korene. Sú všetky zhnité? Tak máme pre vás zlú správu: rastlina odumrela. Ak sme však zbadali zdravé, biele korene, potom má šancu prežiť. Presadíme ju do iného kvetináča s čerstvým rastovým substrátom. Lístky na rastline s množstvo poškodených koreňov orežeme. Udržujeme mimo silného slnečného svetla a vodou polievame len minimálne. Rastlinka by sa mala do pár dní prebrať.

Málo svetla? Veľa svetla?

Ak sú na rastlinke malé, bledé lístky, ktoré pôsobia nepekne či sú na nej krehké stonky svetlej farby, znamená to, že rastlina má málo svetla. Spodné lístky pritom môžu zožltnúť a opadávať. Slnečnejšie umiestnenie je naozajstným liekom. Ak máme takúto rastlinu na mieste, kam dopadá len málo slnečných lúčov, môžeme pridať starý pestovateľský trik. Tým je pridanie vrstvy svetlého štrku na povrch pôdy. Štrk tak pomôže odrážať svetlo smerom nahor na rastlinu. 

Opačný prípad nastane ak má rastlina príliš veľa slnka a nepotrebuje ho. To že sa tak deje spoznáme podľa toho, že má tmavé alebo biele škvrny na listoch a v kvetináči sa nachádza doslova ťažký, neprevzdušnený kompost. V tomto prípade rastlina doslova kričí o pomoc, vystavili sme ju až príliš slnečnému žiareniu. Polejeme ju dostatočným množstvom vody a nožnicami orežeme mŕtve listy. Kvetináč presunieme na tmavé miesto.

Laické polievanie

Mnoho ľudí si myslí, že výdatné zalievanie = dlhý život rastliny. Nie je to pravda. Najčastejšou chybou záhradníkov je nedostatočná informovanosť o tom, ako často by sa mali rastliny polievať. Mali by sme si zistiť, v ktorom ročnom období potrebuje naša rastlina najviac vody a kedy naopak menej. Všeobecne to však býva v lete, kedy by sa mala často zavlažovať a naopak v zime až toľko vody nepotrebuje.  Dôraz však treba klásť aj na prísun živín. Kvetináč je kúsok malého sveta, v ktorom kvety musia vyžiť po dlhú dobu a tak je jasné, že platí fakt: rastliny potrebujú zdravú výživu. Ak je náš kvet „v koncoch“ odporúča sa vymeniť starú zeminu za vysoko kvalitný substrát. Naše črepníkové rastliny ocenia pravidelné "kŕmenie" výživnými látkami. Môžeme im skúsiť dopriať nový prísun energie v podobe hnojiva. Postup ako hnojiť a v akej koncentrácii nájdeme v návode na použitie daného výrobku.  Vyberáme kvalitné hnojivá, alebo si ich vyrobíme sami.

02.jpgDomáci životabudič

Výroba domáceho hnojiva na kvety je možno jednoduchšia ako si myslíte. Na jeho výrobu nám postačiaškrupinky z vajec, usadenina z mletej kávy, ktorú sme vypili a šupka z banána. Všetky tieto tri ingrediencie vložíme do mixéra, zalejeme vodou a dôkladne rozmixujeme. Potom nelejeme bohatú vrstvu okolo povädnutej rastlinky. Výsledok sa dostaví veľmi rýchlo.

Škodcovia a plesne

Základom je vždy najskôr odstrániť listy napadnuté voškami, úplne vyschnuté časti alebo časti kvetu napadnuté plesňou či hnilobou. Existuje množstvo netoxických prostriedkov proti tým najrôznejším škodcom, ktoré nie sú drahé a sú účinné. Použite ich.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vypestujte si doma avokádo

Ako úspešne pestovať cykas

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: InfoWoman.ua, flower-bed.ru
Autor: Ivan Nôta


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Čo je hybridné vetranie?


Hybridný systém vetrania dosahuje zníženie spotreby energie pri udržaní prijateľnej kvality vnútorného prostredia a tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí


Je všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku.


 
obr.jpg

Dizajn záhradných chodníkov


Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku.


 
nur.kz.jpg

Najlepší domáci liek proti akné


Z petržlenovej vňate je možné jednoduchým spôsobom vyrobiť liečivú vodičku, ktorá excelentne zbavuje pokožku tukových usadenín a následne ju sťahuje, čím dochádza k uzatvoreniu pórov.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

podrobný kalendár

26569724

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Urban | Sobota 25.5.2019 |
ÚvodÚvodná stránka