banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Skeletovanie listov

 

S touto úžasnou technikou som sa stretol pred viac, ako dvadsiatimi rokmi. Dnes môžeme skeletové listy obdivovať v kvetinárstvach, kde sú naaranžované v kyticiach, alebo v predajniach s dekoračnými predmetmi. Čo však, ak si chceme vyrobiť skeletové listy sami? Ponúkame vám pár návodov.


Skeletovanie listov, postup

 

Skeletovanie listov, postup

Čo je skeletový list?

Je to (zjednodušene povedané) kostra listu bez rastlinnej hmoty medzi žilkami. Kto a kedy prišiel na nápad vysúšať listy tak, že z nich zostane len skelet sa dnes už nedozvieme. V poslednom tisícročí je známy tento postup napríklad z Indie, kde už oddávna podnikaví obyvatelia tohto územia sušili ryžové listy, potom ich jemne oklepávali o stôl tak, aby zostala len kostra. Skelet farbili prírodnými farbivami a vytvárali z nich obrazy, ozdobovali nimi keramiku a podobne. To, čo budeme potrebovať k práci mi je hlavne trpezlivosť, istá dávka talentu a kreativity. Skeletové listy sú už na prvý pohľad veľmi jemné a krehké. V kvetinárstve sa od zhovorčivej predavačky dozviete, že približne 15-20% tohto materiálu skončí v odpade. Takže k našej tvorbe potrebujeme aj hodnú dávku šťastia. Vyberáme si listy, ktoré nie sú príliš hrubé a dužinaté(nevhodné na sušenie), no ich žilkovanie je pevnejšie. Sem patria napríklad listy viniča, topoľa, figovníka, ale tiež brečtan, magnólia, javor, hortenzia. Listov si pre istotu nazbierame viac, aby sme mohli vybrať tie najvhodnejšie. No – a môžeme začať.


Skeletovanie listov, postupPostup č.1

Najjednoduchším spôsobom je vlastne pôvodný – bez použitia chémie. Jesenné listy sú síce „predsušené“, ale pre našu tvorbu to nestačí. Musíme ich dosušiť doma. Trvá to niekoľko dní. Počas tohto procesu môže dôjsť k ich skrúteniu. To však vôbec nevadí, pretože väčšina listov sa po odstránení „dužinatých častí“ vyrovná. Keď je list dôkladne suchý, opatrne ho položíme na kus tvrdého papiera a jemným štetcom po ňom prechádzame smerom od nás. Najprv z jednej, potom z druhej strany. Ak je list pevnejší, môžeme dokonca použiť zubnú kefku s jemnejšími štetinami. Ak medzi žilkami zostane ešte nejaká hmota, použijeme jemný štetec a opatrne ich odstránime.


Postup č.2

Nastupuje chémia. V tomto prípade sú vhodné skôr čerstvo napadané listy bez dodatočného sušenia. 6-9 lyžíc sódy bikarbóny vysypeme do 1 litra vody, ktorú privedieme do varu. Potom do nej ponoríme listy a približne po dvadsiatich minútach sa telo listu začne oddeľovať od žiliek samo. V tejto fáze môžeme prestať variť. Listy po jednom vyťahujeme a tak, ako v prvom postupe pomocou zubnej kefky a štetcov zbavujeme list častí medzi žilkami.

 

Postup č.3

Pre listy s hrubou a pevnejšou kostrou použijeme sódu a vodu, ako v postupe 2 a do tejto zmesi pridáme 4 lyžice haseného vápna. Čas od času listy počas varenia vyberte a jemne otrite kuchynskou rolkou. List je doslova klzký a jeho telo sa odlepuje od kostry. Pri tomto spôsobe je ideálne použiť chirurgické rukavice. Po cca 30 minútach varenia vytiahnite listy z vody a pritlačte ich opatrne na vrstvu kuchynských roliek na stole. pozostatky „dužiny“ zostanú prilepené na papierových utierkach

 

Postup č.4

Najzložitejší, no najefektnejší. Zložitosť však nespočíva v procese, ale v tom, že si budeme musieť kúpiť či zohnať etanol (minimálne 70%). Kedysi ho bolo možné kúpiť voľne v lekárňach, dnes však budete ku kúpe potrebovať recept. Môžeme vám však poradiť, že voľne ho kúpite v mnohých obchodoch s potravinami, kde sa predáva pod názvom Lieh konzumný 80% za približne 9€/0,5 litra. V tejto podobe sa používa napríklad na domáce nakladanie višní. My ho však využijeme inak. Etanol (lieh) dáme variť a potom do neho ponárame listy. Chlorofyl sa v etanole rozpúšťa a listy zostanú bledé, takmer biele. Etanol síce zmení farbu na zelenú, ale to vôbec nevadí. Telo listov sa stane krehkým a väčšia časť zmizne. Listy ešte môžeme ponoriť do 5 – 10% roztoku hydroxidu sodného a po opláchnutí vodou vysušíme. Po tele nezostane ani stopy – prípadne použijeme opäť štetec.

10.jpg 11.jpg 12.jpg


 

Skeletové listy môžeme farbiť sprejom, ponárať do prírodných farbív a opäť vysušiť, alebo len tak – zastriekať lakom na vlasy (kvôli pevnosti) a skúšať vyrábať dekorácie. Môžeme ich zakomponovať do kytice, do obrazu a podobne. Efektné je tiež preniesť nejaký pekný obrázok priamo na list.


Skeletovanie listov, postup

Na takýto variant existuje mnoho spôsobov. Jedným z nich je, že si v PC prispôsobíte obrázok veľkosti skeletového listu, vytlačíte na atramentovej tlačiarni a položíte na navlhčenú kostru listu (tá by mala mať jemnučké žilkovanie, aby bol obrázok viditeľný). A potom už iba opatrne pritlačíte. So skeletovými listami sa dá vytvárať množstvo dekorácií. Preto sme na záver pre vás pripravili niekoľko inšpiratívnych fotografií.

listok.jpg d.jpg listy.jpg


 

e.jpg  d.jpg
 a.jpg  b.jpg
 c.jpg  Skeletovanie listov, postup

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako si vyrobiť dekoratívne strapce hrozna zo žaluďov

Dekorácia z kukurice

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Dekorácie

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: ladies.academ.org, internet
Autor: i.n

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772289

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka