Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Skôr, než navštívite logopéda: 7 zásad, aby vaše dieťa nekoktalo

 

Skôr, než navštívite logopéda:  7 zásad, aby vaše dieťa nekoktaloKoktavosť či zajakavosť dieťaťa sú jednou z nočných môr mnohých rodičov. Nemusí sa prejaviť len u maličkých detí, ktoré sa učia rozprávať, no „prepuknúť“ môže v treťom, štvrtom aj iných predškolských rokoch.  Ide o poruchu reči, pri ktorej dochádza k nedobrovoľnému prerušeniu reči, a to opakovaním hlások, slabík, slov. Predpokladá sa, že k nej vedie súhrn niekoľkých príčin a nepriaznivých faktorov.  Pri vzniku zajakavosti môže zohrávať svoju úlohu dedičnosť, vplyv sociálneho prostredia, psychické osobitosti dieťaťa, ako aj orgánové odchýlky. Každopádne nezvaľujte vinu za zajakávanie na seba či na dieťa. Výskyt koktania u detí v predškolskom veku nie je nič neobvyklé, mnoho rodičov však začne pri prvých výraznejších problémoch s hovorením ich ratolesti veľmi panikáriť. Nie je dôvod, v úplnej väčšine prípadov sa koktanie dá správnym prístupom odstrániť alebo úplne minimalizovať. A dokonca u prvých príznakov koktania či zajakávania v reči môžu väčšinu práce urobiť sami rodičia bez pravidelných návštev u odborníka. Stačí dodržiavať sedem jednoduchých zásad.

1. Dôležité je načúvať , čo dieťa hovorí a nehodnotiť, ako to hovorí. Nemali by sme dieťa poháňať alebo zaň dokončovať vety. Vždy mu doprajme dostatok času na to, aby mohlo v pokoji vyjadriť všetko, čo má práve na mysli.

2. Je potrebné koktajúce dieťa povzbudzovať , aby hovorilo viac a tým pádom si rozprávanie precvičovalo. Malo by na nás poznať, že sa tešíme na každé jeho slovo. Vďaka tomu bude odvážnejšie a menej bude riešiť problémy s nedokonalým vyjadrovaním.

3. Pokiaľ to len ide, pred dieťaťom sa správajme tak, ako by sme o koktaní vôbec nevedeli . Rozhodne ho pred ním nijako nekomentujme a nerozoberajme. Obzvlášť si na to musíme dávať pozor na verejnosti. Ak koktanie chceme s niekým prebrať, robme to vo chvíli, keď naše dieťa nie je prítomné.

4. Nedávajme dieťaťu najavo svoju netrpezlivosť - Strážme si aj rôzne neverbálne prejavy, ako napríklad nervózne podupávanie či poklepávanie prstami.

5. Keď nám dieťa chce niečo povedať, plne sa na jeho prejav koncentrujme . Pokiaľ možno prerušíme inú činnosť a venujme sa len tomu čo nám hovorí. Koktajúci človek veľmi rýchlo dokáže rozlíšiť, kedy sa mu venujeme a kedy mu len tak prikyvujeme, aby sme sa ho zbavili. To potom môže ťažkosti z rečí ešte zosilniť.

6. Pre každé malé dieťa sú najväčším vzorom rodičia. Takže ak sa otec s mamou nebudú venovať tomu, čo a ako pred drobcom hovoria, ani ten tomu nebude venovať veľkú pozornosť. V prípade koktania je dôležité, aby dieťa okolo seba počulo peknú a výrazne artikulovanú reč.

7. Za koktanie sa nesmie trestať. Akýkoľvek trest by len zvyšoval strach pred hovorením a tým pádom by dieťa stratilo možnosť vývoj reči postupne vylepšovať.

Samozrejme sa môže stať, že ani po niekoľkých mesiacoch trpezlivého dodržiavania tu uvedených zásad sa situácia príliš nezlepší. V takom prípade je nutné už všetko riešiť s logopédom a v niektorých situáciách aj s odborníkmi na detskú psychiku. Ale väčšina prípadov koktania u detí je prechodná a je len spojená s vývojom hlasu a rozumu našej ratolesti.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?

Fakty o vitamíne D

Ďalšie zaujímavosti, články, rady a nápady na tému Zaujímavosti o zdraví


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: rebenok.by
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Netradičné kvetináče z detských riflí


Deti rastú ako z vody a nám po nich doma zostáva nepotrebné šatstvo a topánky. Okrem dobročinných úmyslov však môžeme vsadiť na vlastnú zručnosť a vyrobiť z týchto kúskov napríklad veľmi netradičné kvetináče, ktoré svojim dizajnom určite zaujmú. My


 
obr.jpg

Základné typy striech s vegetačnou vrstvou


Medzi rýchlo sa rozvíjajúce trendy v stavebníctve patria strechy s vegetačnou vrstvou, tzv. zelené strechy. Niet sa čomu diviť.


 
a.jpg

Stavba prístrešku na drevo


Najprv si postavíme podstavu. Ako už bolo povedané v hlavnom článku, najvhodnejšie sú staré palety, pretože je to bez práce. V okamihu keď máme hotovú podstavu, ktorá zaistí prístup vzduchu odspodu, je ďalším krokom vybudovanie nosných stĺpikov.


 
obr.jpg

Ako si pripraviť domáce liečivé masti


Výroba domácich mastičiek je celkom jednoduchá. V tomto návode použijeme štvrť kilové balenie vazelíny, ktoré preložíme do hrnčeka. K nemu prisypeme tridsať gramov vybranej sušenej bylinky (samozrejme, ak budeme chcieť pol kila masti, použijeme...


 

Hrnčekový lahodný koláč

Múku, cukor, mlieko, olej a vajce rozmiešajte v miske. Do hladkej hmot ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 19.4.2018

meniny má: Jela

podrobný kalendár

23587325

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Jela | Štvrtok 19.4.2018 |
ÚvodÚvodná stránka