Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Skôr, než navštívite logopéda: 7 zásad, aby vaše dieťa nekoktalo

 

Skôr, než navštívite logopéda:  7 zásad, aby vaše dieťa nekoktaloKoktavosť či zajakavosť dieťaťa sú jednou z nočných môr mnohých rodičov. Nemusí sa prejaviť len u maličkých detí, ktoré sa učia rozprávať, no „prepuknúť“ môže v treťom, štvrtom aj iných predškolských rokoch.  Ide o poruchu reči, pri ktorej dochádza k nedobrovoľnému prerušeniu reči, a to opakovaním hlások, slabík, slov. Predpokladá sa, že k nej vedie súhrn niekoľkých príčin a nepriaznivých faktorov.  Pri vzniku zajakavosti môže zohrávať svoju úlohu dedičnosť, vplyv sociálneho prostredia, psychické osobitosti dieťaťa, ako aj orgánové odchýlky. Každopádne nezvaľujte vinu za zajakávanie na seba či na dieťa. Výskyt koktania u detí v predškolskom veku nie je nič neobvyklé, mnoho rodičov však začne pri prvých výraznejších problémoch s hovorením ich ratolesti veľmi panikáriť. Nie je dôvod, v úplnej väčšine prípadov sa koktanie dá správnym prístupom odstrániť alebo úplne minimalizovať. A dokonca u prvých príznakov koktania či zajakávania v reči môžu väčšinu práce urobiť sami rodičia bez pravidelných návštev u odborníka. Stačí dodržiavať sedem jednoduchých zásad.

1. Dôležité je načúvať , čo dieťa hovorí a nehodnotiť, ako to hovorí. Nemali by sme dieťa poháňať alebo zaň dokončovať vety. Vždy mu doprajme dostatok času na to, aby mohlo v pokoji vyjadriť všetko, čo má práve na mysli.

2. Je potrebné koktajúce dieťa povzbudzovať , aby hovorilo viac a tým pádom si rozprávanie precvičovalo. Malo by na nás poznať, že sa tešíme na každé jeho slovo. Vďaka tomu bude odvážnejšie a menej bude riešiť problémy s nedokonalým vyjadrovaním.

3. Pokiaľ to len ide, pred dieťaťom sa správajme tak, ako by sme o koktaní vôbec nevedeli . Rozhodne ho pred ním nijako nekomentujme a nerozoberajme. Obzvlášť si na to musíme dávať pozor na verejnosti. Ak koktanie chceme s niekým prebrať, robme to vo chvíli, keď naše dieťa nie je prítomné.

4. Nedávajme dieťaťu najavo svoju netrpezlivosť - Strážme si aj rôzne neverbálne prejavy, ako napríklad nervózne podupávanie či poklepávanie prstami.

5. Keď nám dieťa chce niečo povedať, plne sa na jeho prejav koncentrujme . Pokiaľ možno prerušíme inú činnosť a venujme sa len tomu čo nám hovorí. Koktajúci človek veľmi rýchlo dokáže rozlíšiť, kedy sa mu venujeme a kedy mu len tak prikyvujeme, aby sme sa ho zbavili. To potom môže ťažkosti z rečí ešte zosilniť.

6. Pre každé malé dieťa sú najväčším vzorom rodičia. Takže ak sa otec s mamou nebudú venovať tomu, čo a ako pred drobcom hovoria, ani ten tomu nebude venovať veľkú pozornosť. V prípade koktania je dôležité, aby dieťa okolo seba počulo peknú a výrazne artikulovanú reč.

7. Za koktanie sa nesmie trestať. Akýkoľvek trest by len zvyšoval strach pred hovorením a tým pádom by dieťa stratilo možnosť vývoj reči postupne vylepšovať.

Samozrejme sa môže stať, že ani po niekoľkých mesiacoch trpezlivého dodržiavania tu uvedených zásad sa situácia príliš nezlepší. V takom prípade je nutné už všetko riešiť s logopédom a v niektorých situáciách aj s odborníkmi na detskú psychiku. Ale väčšina prípadov koktania u detí je prechodná a je len spojená s vývojom hlasu a rozumu našej ratolesti.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?

Fakty o vitamíne D

Ďalšie zaujímavosti, články, rady a nápady na tému Zaujímavosti o zdraví


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: rebenok.by
Autor: Ivan Nôta


 
obr.jpg

5 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri výbere práčky


Viete, že prvá práčka bola zostrojená už v roku 1767? Je to tak. Dnes natrafíte v obchodoch na veľké množstvo práčok s najrozmanitejšími funkciami od tých najznámejších až po úplne neznáme značky. Ako sa v nich orientovať?


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Voľba tmelu pri pokládke dlažby


Veľmi podstatnou pri pokládke nového materiálu je voľba správneho lepiaceho tmelu. Je nutné ho vyberať podľa druhu dlažby (sintrovaná, nasiakavá), prostredia (terasa, podlahové vykurovanie) a podkladu (betón, drevotrieska).


 
01.jpg

Výsadba ozimného cesnaku


Cesta ku kvalitnej a bohatej úrode ozimného cesnaku je jednoduchšia, ako si myslíte. Dôležitá je dôkladná príprava pestovateľskej plochy aj správna technika výsadby. Ukážeme vám, ako na to.


 
obr.jpg

Opracovanie tvaru kameňa pri stavbe kamenných domov


Pre hrubšie opracovanie niekoľkých pieskovcových blokov si vystačíte so širokým sekáčom. Kamene sa opracovávajú tiež vŕtacím kladivom s rôznymi nadstavcami.


 
03.jpg

Ako uchovať ovocie v pivnici až do jari, alebo zásady skladovania


Ak jablká alebo hrušky dobre uskladníme, zefektívnime tak vlastne zber: len málo trhaného ovocia príde navnivoč. Z tohto pohľadu sa teda oplatí dodržiavať určité zásady.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 20.10.2018

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

25052636

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vendelín | Sobota 20.10.2018 |
ÚvodÚvodná stránka