banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd

 

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôdNezriedka si pri ochutnávaní  čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Všetko, čo k tomu budeme potrebovať je plod, ktorý nám chutí. Samozrejme, pod pojmom plod myslíme jahody "bio", čiže bez chemických postrekov a rôznych stimulátorov rastu na neprírodnej báze. Takže hypermarkety pri výbere radšej obídeme oblúkom  a zamerajte sa na spoľahlivých pestovateľov, rodinných známych a priateľov.

Rozmnožovať môžeme kedykoľvek - aj mimo sezóny

Možno ste už počuli o takzvanej letnej výsadbe jahôd - tá sa začína okolo 20. augusta a ukončiť by sa mala do konca septembra. Takto vysadené jahody vytvoria ešte do príchodu zimných mrazov životaschopnú koreňovú sústavu s novou ružicou listov. Letná výsadba môže slúžiť paradoxne aj  na budúcoročnú jarnú výsadbu, napríklad do skalky alebo ako lemovanie chodníka v záhrade. A jahody týmto spôsobom môžeme množiť aj v zime či predjarí.

02.JPGAko na to?

Do väčšieho črepníka nasypeme vhodný substrát na pestovanie jahôd. Mal by zaberať viac, ako dve tretiny jeho  obsahu. Substrát jemne pritlačíme rukou, prípadne ešte trochu dosypeme.

 

 

 

 

 

 

03.JPGJedna z jahôd, ktoré nám zachutili, musí padnúť ako obeť. Ostrým nožom opatrne zrežeme dužinu aj so semienkami.

 

 

 

 

 

 

04.JPGOdrezané kúsky kladieme vedľa seba do črepníka na povrch substrátu. Zasypeme cca 2 cm vrstvou ďalšej zeme.  Povrch substrátu nepolievame priamo, ale ho pravidelne zvlhčujeme rozprašovačom vody.

 

 

 

 

 

 

 

05.JPGUž po niekoľkých dňoch spozorujeme, že sa v črepníku niečo deje (dvíha sa substrát) a neubehne veľa vody, kým sa nám v kvetináči nebudú zelenať výhonky malých jahôd.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôdKeď sú rastlinky silnejšie, vyberieme rašelinu, ktorú pevne drží koreňový systém z črepníka a  opatrne jahody rozdelíme na sadenice.

Môžeme si vyrobiť z dosák hrantík na pestovanie, alebo ich zasadiť do skalky, pripraveného jahodoviska aj do závesných košov. Pôda pre dospelé rastliny by mala byť dobre zásobe­ná humusom a živinami, najmä draslíkom, a mala by byť mierne kyslá s pH okolo 6.

A nezabudnite: Dospelé rastliny pestujeme na plnom slnku. V byte za oblokom, najmä v zime, sa musíme o opelenie kvetov postarať ručne pomocou štetca, lebo inak by jahody nezaplodili.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morou

Vyrobte si nechemické postreky proti voškám

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrada a záhradka

 


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: Korean Gardener
Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772630

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka