banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Smútivky – otravné poletujúce mušky vo vašom byte

 

Nachádzajú sa najmä v izbových rastlinách, odkiaľ vyletujú a znepríjemňujú nám život, pretože je veľmi ťažké sa ich zbaviť. Malé, len okolo 2 milimetrové mušky sú tmavej farby s priesvitnými krídlami.

Poletujú nám rovno popred oči a nedajú sa chytiť. Nazývame ich smútivky a na 90% sme si ich priniesli domov so substrátom na sadenie interiérových kvetín.

 

Sú nebezpečné?


Samotné mušky ani nie. Tie sú skôr dotieravé, pretože „idú“ za vlhkosťou. Preto sa nečakane zjavujú hlavne okolo vašich úst, nosa a očí, nehovoriac o tom, ak si k večeri otvoríte fľašu vína. Horšie je to s ich larvami. Smútivky podľa vlhkosti zistia, kde sa nachádza substrát či zemina a nakladú do nej vajíčka. Z tých sa vyliahnu drobné biele húsenicovité larvičky s čiernymi hlavičkami, dlhé maximálne 1 centimeter.

Živia sa tenkými vlásočnicovými korienkami a tkanivami mladých rastlín a sú schopné v priebehu pár dní „zabiť“ hoci aj väčšiu rastlinku. Larvy smútiviek v kvetináčoch väčšinou pochádzajú zo zakúpeného substrátu. Stačí ho raz zaliať a po pár dňoch začne z kvetináča vylietavať nepríjemný drobný hmyz.


Vyhláste im vojnu


Smútivky – otravné poletujúce mušky vo vašom byte. Ak si so substrátom nechcete priniesť larvy smútiviek domov, kupujte radšej kvalitnejšie (drahšie) substráty, alebo minimálne rozlišujte medzi záhradníckym substrátom a substrátom pre izbové kvety.


Vynikajúci je napríklad kokosový substrát organického pôvodu, zemina s vysokým obsahom bio humusu či komplexný substrát s rašelinou. Ak kupujete substrát s kôrou, musíte ho ošetriť. Nikomu z nás sa nechce prehrabávať ručne vo vreci s pôdou a hľadať drobné larvy. Ideálne teda je vysadiť nejakú mladú rastlinku do jediného črepníka s rašelinou z obchodu, umiestniť ho napr. na lodžií, zaliať a vyčkať. Ak sa mušky po pár dňoch objavia, je zle. Väčšina skúsených záhradkárov radí, že zvyšnú zeminu treba prepáliť v rúre na pečenie, alebo v mikrovlnke, pripravte sa však na nepríjemný zápach. Výhodnejšie je nechať 3 – 4 dni zeminu presušiť na slnku (ak máte takúto možnosť), alebo ju prepláchnuť roztokom peroxidu vodíka či manganistanu draselného.

 

Vyskúšajte tiež tipy čitateľov rôznych záhradkárskych diskusných fór, ktorí radia napríklad zapichať do substrátu strúčiky cesnaku, použiť ako prvú zálievku odvar zo žihľavy, alebo položiť na vrch substrátu surový zemiak prerezanou časťou dolu a po pár dňoch ho vymeňte. Ďalšou možnosťou je vyrobiť si tabakový nálev. Hrsť tabaku necháte vylúhovať pol dňa vo vode, ktorou následne dôkladne polejete kvetináče. Jedným z najčastejšie spomínaných účinných receptov proti larvám smútiviek je ich „udusenie“. Do kvetináča okolo rastlín nasypte jemný kremičitý piesok. Kvetom to neuškodí, no larvy vyhynú. A dospelé smútivky nebudú mať šancu naklásť nové pokolenie.


Najlepší a najúčinnejší spôsob je využitie parazitických hlístic rodu Steinernema. Balenie obsahuje až 5 miliónov hlístic a nestojí veľa. Dostanete ho v každom väčšom obchode s potrebami pre záhradkárov a pestovateľov. Balenie vysypte do vlažnej vody, poriadne premiešajte a nechajte minimálne pol hodiny odstáť. Hlístice si s larvami poradia nielen v interiéri, ale napríklad aj na záhradke či v skleníku. Balenie vystačí na 10 m2 plochy. Ak balenie nevyužijete naraz, je možné hlístice skladovať v chladničke po dobu 7 – 10 dní.


Pokiaľ sa larvy smutníc už premenili na hmyz, použite na ne optické lapače. Ich žltá farba mušky naláka a ony sa na ňu prilepia. Na mušky zaberá aj chémia. Opýtajte sa v špecializovaných predajniach, kde vám poradia, aký postrek si vybrať. Najbezpečnejšie pre vaše zdravie je použiť prípravky, vyrobené na prírodnej báze.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Domáce hnojivá

Vresy a vresovce

Ďalšie zaujímavé články na tému Proti škodcom

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: bbc.co.uk, thctalk.com
(i.n.)

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772271

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka