banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu

 

01.jpgNeviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru. Je vhodná pre spracovanie takmer všetkých druhov ovocia, húb bylín i zeleniny, na ktorú sa v tomto ohľade často zabúda.

Pri sušení sa postupne znižuje obsah vody, čím sa zamedzuje nepriaznivému vývoju mikroorganizmov. Vďaka tomu pri spracovaní zeleniny sušením nemusíme používať konzervačné prípravky. Správne usušené potraviny a teda aj zelenina majú obsahovať najviac 5% vody.

Ako sušiť? V sušičke potravín

Zabudnite na rúru. Ak chceme uchovať v sušenej zelenine alebo ovocí čo najväčšie množstvo potrebných látok (predovšetkým vitamín C, B, provitamín A, minerálne látky a stopové prvky), nie je vhodné sušiť ani na slniečku či v rúre - ako najvhodnejšia sa ukazuje elektrická sušička. Predovšetkým vitamíny sú citlivé na vysokú teplotu, slnko a vzdušný kyslík. Teploty pri sušení sa majú pohybovať v rozmedzí 30-60°C, sušenie má prebiehať v prúde teplého vzduchu a bez prítomnosti svetla. Sušené potraviny si tak zachovávajú pekný vzhľad, pôvodnú farbu, vôňu a pružnosť. Sušenie tiež nesmie byť príliš dlhé, aby sa neznižovalo množstvo vitamínov. Teploty a časy sa volia u jednotlivých druhov individuálne, najčastejšie zeleninu sušíme pri teplote 50 ° C. Ak je teplota vyššia, môže zelenina stvrdnúť, rýchlo sa totiž vysuší povrch a vlhkosť zostane uzavretá vo vnútri. Tá sa nemôže odpariť a zelenina má potom mdlú a trpkú chuť.  Sušením sa v zelenine koncentrujú prírodné cukry, takže sušené potraviny sú sladšie a majú výraznejšiu chuť. Po napučaní vodou sa sušená zelenina má čo najviac podobať zelenine čerstvej.

Ideálne sušenie

Na sušenie použijeme dobre narastenú a vyzretú zeleninu, ktorá má najväčší obsah prírodných cukrov a živín. Nikdy nespracovávame výpestky nahnité, a to ani po vykrojení a očistení (hnilobným procesom býva totiž zachvátený celý plod). Spracovať ale môžeme zeleninu drobnejšiu, zdeformovanú či s mechanickým poškodením povrchu.

Zeleninu je dobré krájať na plátky, kocky či hranolky o hrúbke asi 5 mm. Tie rovnáme na sitá sušičky vždy v jednej vrstve a snažíme sa o maximálne využitie plochy. Zelenina sa tak suší rovnomerne a bez zbytočného predlžovania času. Sušená zelenina si zachováva tretinu až polovicu pôvodnej hmotnosti.

Niektoré druhy zeleniny sa oplatí pred sušením upraviť blanšírovaním. To sa vykonáva buď v pare alebo horúcej vode. Toto opatrenie vedie k likvidácii  mikroorganizmov, vedie k zachovaniu farby a všeobecne urýchľuje proces sušenia, pretože povrch zeleniny spórovatie. Pripravenú zeleninu dáme na sito. Prikryjeme pokrievkou a dusíme v pare asi po dobu 3 minút. Potom zeleninu opláchneme studenou vodou, necháme odkvapkať a oschnúť.

 

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu

Skladovanie

Po usušení je vhodné jednotlivé druhy správne uskladniť. Najvhodnejšími nádobami sú poháre s uzávermi, ale aj husté plátené vrecká, ak ich máme zavesené na vzdušnom, suchom a chladnom mieste. Teplota v miestnosti s uskladnenými sušeným výrobky by mala byť najviac 15°C. Nádoby plníme po okraj, označíme štítkom s uvedením obsahu a dátumom sušenia.

Sušené potraviny často kontrolujeme tak, že zatrasieme pohárom, aby sme sa presvedčili, že obsah nenavlhol. Pokiaľ dôjde k miernemu navlhnutiu, možno zeleninu presušiť. Ďalej kontrolujeme výskyt múčnych molí, ktoré sú schopné napáchať nezanedbateľné škody.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

O petržlene, čistení obličiek a inom

Chcete zavárať ovocie?

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Ovocie a zelenina

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: vedamost.info
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772284

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka