banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Tapetovanie bytu


Prinášame vám postup ako na tapetovanie bytu

Tak teda najprv nástroje, ktoré k tomu potrebujete...

 

olovnica Tapetovanie
olovnica  rolovátka 
 kefa  kefa
štetce   kefa

 

- olovnica
- valčeky na lemy
- štetce na nanášanie lepidla
- kefa na vyhladenie tapiet a vzduchové bubliny

vodováha, nôž na rezanie tapiet, alebo nožnice na tapacírovanie, tapetovacie pravítko, valček z machovej gumy

POSTUP

Strihanie tapety


Pri tomto úkone je dôležité, aby ste k presne odmeranej dĺžke tapety prirátali hore 6 a dole 4 cm. Tapetu rozložte tak, aby jej rubová strana ležala na stole smerom k vám. Lícna strana musí ležať smerom k stolu. Tapetu odporúčame rezať špeciálnym nožom na tapety, alebo strihať tapacírovacími nožničkami. Pri strihaní musíte dbať na vzory, ktoré vám musia sedieť. Dávajte pozor aj na problémové zóny, ako sú napríklad miesta okolo okien a dverí. Aj tu musia byť vzory presne napasované na seba.
Pri strihaní používame tapetovacie pravítko a línie si označujeme veľmi nenápadne, najlepšie obyčajnou ceruzkou.

Miešanie lepidla


Na európskom trhu sú obľúbené práškové lepidlá, ich výhoda spočíva v tom, že si každý môže namiešať potrebnú hustotu lepidla, tým že pridá väčšie, alebo menšie množstvo vody.

Pozor!


Už niekoľko kvapiek lepidla na podlahe môže zapríčiniť pracovný úraz! A hlavne, nezabudnite vypnúť elektrický prúd v miestnosti, kde pracujete, pretože musíte obliepať aj okolie zástrčiek a vypínačov.

Tip: Lepidlo si rozrobte najprv hustejšie, zriediť ho môžete kedykoľvek. Pri tapetovaní platí, čím ťažšia tapeta, tým hustejšie lepidlo.

Pozornosť druhom tapiet a lepidiel treba venovať už pri ich kúpe. Musíme si uvedomiť, kam tapety umiestňujeme, či sú napr. určené pre miestnosti s vyššou vlhkosťou. Tomu treba prispôsobiť v každom prípade aj druh lepidla. Pokiaľ máte k dispozícii stroj na lepenie tapiet, treba takisto dbať na hustotu a zriediť ho tak, aby sa lepidlo ľahko dostalo do valca a rovnomerne roztrelo na tapetu.


Nanášanie lepidla


TapetovanieLepidlo nanášame od stredu vystrihnutého pásu k jeho obom koncom, na jeho rubovú stranu.
Lepidlo musí byť nanesené čo najrovnomernejšie . Dôležité je naniesť správne množstvo aj na rohy pripraveného pásu tapety, inak môže dochádzať k predčasnému odlúpavaniu tapety od steny.
Aby sa nám rohy pri nanášaní lepidla nerolovali, môžeme ich zaťažiť napr. mincou. (viď obr.)


TapetovaniePo nanesení lepidla musíme tapetu „zložiť do seba“ a nechať približne 10 - 15 minút vlhčiť - tapeta musí vpiť dostatok lepidla. Tapetu zložíme takto: Na jednom konci cca. v 2/3 a na druhom v1/3 a dbáme na to, aby sme rohy opatrne priložili presne na seba. Rohy nesmieme pritláčať napevno, inak sa nám tapeta zlepí a tým pádom znehodnotí. Ak rohy nebudú ležať presne na sebe, vyschýnajú predčasne, čomu musíme predísť.

TapetovanieDávame pozor, aby sa lepené časti prekrývali len úzkymi plochami. takto „poskladanú“ tapetu potom prevesíme napr. cez pripravený držiak a necháme zvlhnúť.
Tapety v tejto forme sa ľahšie premiestňujú a manipulácia s nimi je jednoduchšia.
Centimetre tapety, ktoré sme pridali navyše, lepidlom nenatierame.

Tip: Lepidlo naneste len na toľko pásov, koľko stíhate v danom čase spracovať. Treba dodržať čas na navlhnutie tapiet.

Pred samotným lepením na stenu, treba časť, na ktorú ideme pás lepiť, tiež natrieť zriedeným lepidlom na tapety. Označte si miesto, kde a ako presne musíte tapetu nalepiť, použite pritom vodováhu a pravítko. Aby bola v dokonale zvyslej polohe, použite pri meraní olovnicu. Na označenie v žiadnom prípade nepoužívajte fixky.


Lepenie tapiet


TapetovanieAby sme ochránili napr. stop, alebo koberec od ušpinenia lepidlom, olepíme najprv chúlostivé miesta páskou, ktorá sa používa aj pri maľovaní.
Potom uchopíme odstrihnutý pás tapety oboma rukami, rohy priložíme na označené miesto a silne pritlačíme. Pridané centimetre na tapete, nám pomôžu bez problémov vyriešiť roh medzi stenou a povalou a stenou a napr. kobercovou lištou, resp. podlahou.

TapetovanieKeď máme horné rohy napevno prilepené, rozložíme celú tapetu tak, aby nám sedelo aj bočné značkovanie. Nemajte strach, nakoľko sa lepidlom natrela tapeta aj stena, pás tapety sa dá jednoducho pohybovať do požadovanej zvyslej polohy. Potom pozorne prejdite po tapete v smere od stredu ku krajom, po celej ploche tapetovacou kefou.


Tip: Ak sú vaše tapety veľmi jemné, namiesto kefy použite valec z machovej gumy.


TapetovanieTeraz odstráňte prebytok tapety na hornom, aj dolnom konci pásu, tak, aby vám presne pasoval so stropom a podlahou. Môžete to urobiť nožom na tapety a potom konce tapety dobre zatlačte do rohov pomocou nožníc, aby pekne priľahli o stenu.


Ak nám niekde vytlačilo na povrch kúsky lepidla, bez problémov ich odstránime vlhkou handrou, namočenou v čistej vode. Nepoužívajte mydlo, ani nijaké rozpúšťadlo.

TapetovaniePri nanášaní ďalších kusov tapiet sa už stačí orientovať podľa prvého nalepeného pruhu. Pre istotu však ešte z času na čas použite aj olovnicu. Lemy medzi jednotlivými pásmi tapiet vyhladzujte opatrne valcom z machovej gumy na toto určeným.


Tip: Pri lepení prvého pásu musíme byť obzvlášť opatrní a naša práca musí byť precízna. Dôležité je aj odstránenie vzduchových bublín. Posúvame ich kefou, od stredu tapety ku jej okrajom. Ak nám napriek tomu bublina pod tapetou zostane, urobíme do tapety krátky rez a pozorne ho zahladíme kefou, alebo rukou. Pozor, toto môžeme urobiť len za predpokladu, že je lepidlo ešte vlhké!

Ak sú pásy dostatočne hladké, musia dobre zaschnúť. Nepoužívajte fén, sušenie nesmie byť urýchľované umelo! Miestnosť by mala byť vyhriata na 20°C a nemal by v nej byť vyvolaný prievan.

Týmto istým spôsobom tapetujeme aj stropy. Začíname ich tapetovať ako prvé, to znamená, ešte pred stenami.

 

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

27732324

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Eugénia | Streda 18.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka