banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokomTetovanie hennou – postup krok za krokomS blížiacimi sa letnými mesiacmi končí obdobie „skrášľovania“ sa pomocou šiat. Naše telá sú viac odhalené, ako zahalené. No aj bez šiat môžu časti nášho tela pôsobiť podľa našej nálady – veselo, odvážne, vyzývavo, tajomne... Vynikajúcim prostriedkom k dosiahnutiu neštandardného módneho efektu je henna. Tetovanie hennou je bezbolestné, krásne, nie je trvanlivé a v ostatnom období prežíva boom aj na európskom kontinente. Naučíme vás, ako takéto tetovanie zvládnete vlastnými silami.

Čo je henna?

V pravom slova význame ide o tropický ker rastúci v suchom a horúcom podnebí (Stredný Východ, Severná Afrika a podobne). Tento krík dorastá do výšky cca 6 metrov. Rozomletím mladých výhonkov a sušeného lístia tohto kra vzniká hnedočervený prášok – henna. Tento prášok obsahuje veľké množstvo pigmentu – oranžový karotén, žltý xantrofyl a taktiež chlorofyl A, B. V spojení prášku so stredne kyslým roztokom vznikne prírodné farbivo, ktoré farbí nielen pokožku, vlasy a nechty, ale aj látky, hodváb, zvieracie kože a vlnu. Okrem farbiacej schopnosti sa henna používa k regenerácií a spevneniu vlasov, k zamedzeniu tvorby lupín a predčasného mastenia vlasov. Henna má mnohé ďalšie liečebné účinky. Dokáže pokryť vlasy a pokožku prírodným UV filtrom a výrazne zmenšuje riziko spálenia pokožky na priamom slnku.

Cesta do Európy

Tetovanie hennou – postup krok za krokomKým v našich končinách išlo o úplne neznámu rastlinu, v afrických a ázijských krajinách sa ňou ženy aj muži skrášľovali už pred tisíckami rokov. V starovekom Egypte slúžila napríklad na farbenie parochní, pri mumifikáciách, pri zdobení tela počas zvláštnych príležitostí (narodenie, prechod do dospelosti, svadba a podobne). Pri podobných príležitostiach si zdobili indické ženy paže, ruky, členky či prsty. Tradičná indická svadba sa bez henny nemohla zaobísť. Maľované ornamenty symbolizujú krásu a podľa indických tradícií zároveň prinášajú do manželstva šťastie. Samotné ornamenty sú kreslené v rôznych štýloch. Každý z nich má svoje pomenovanie. Napríklad Rajasthan obsahuje jemné linky s prevahou kvetinových motívov, kedy výsledný ornament pôsobí na pohľad, ako čipka. African Mehndi (takzvaný Marocký štýl) obsahuje naopak množstvo geometrických obrazcov, vytvárajúcich nádherné, mystické vzory. Gujarati znázorňuje hlavne pávy a pávie perá.

Odporúčania

Ak nemáte náladu vysedávať v profesionálnom štúdiu, ktoré sa tetovaním hennou zaoberá a zároveň vo vás drieme kreatívny duch môžete to skúsiť vlastnými silami. Oproti salónu budete mať obrovskú výhodu – šablóny si môžete vytvoriť podľa svojej vlastnej fantázie.

My vám v tomto návode ponúkneme jednoduchú šablónu  na chrbtovú stranu dlane.

Ak nechcete kresliť podľa našej šablóny, vymyslite si svoju – pre začiatok jednoduchší vzor. Šablónu nakreslite na papier a položte pred seba. Ak ste neskúsení, alebo si na prvýkrát neveríte, skúste si k tetovaniu vybrať nejaké menej viditeľné miesto – lýtko, členok a podobne.

Aj keď je henna dočasná, budete mať na pokožke ornament približne mesiac. Henna pôsobí dočasne a mizne s prirodzeným odlupovaním starej kože.

Hennu musíme kupovať v špecializovaných predajniach, kde nám predavači poradia. Ak sa rozhodneme kúpiť ju v drogérií či hypermarkete, pozorne si prečítajme zloženie henny na obale. Zaujímajú nás hlavne syntetické farbivá. Najčastejšie používaným je parafenyléndiamín (PPD), dusičnan strieborný, chromid strieborný, karmín a podobne. PPD je napríklad možné používať u henny na farbenie vlasov, no iba do koncentrácie maximálne 6%. Na farbenie pokožky sa nesmie používať.

Prírodná henna je najčastejšie červenohnedá, no môže prechádzať spektrom od zelenohnedej až po tmavohnedú. Jej farebný odtieň závisí aj od obsahu keratínu našej pokožky. Pri kontakte henny s pokožkou totiž vzniká chemická reakcia, ktorá ovplyvní celkový farebný nádych tetovania. Keďže ruky a nohy obsahujú najviac keratínu, bude aj výsledná farba na týchto miestach tmavšia. Samotná prírodná henna môže byť tmavšej farby použitím nechemických zložiek. Už v starom Egypte do nej pridávali varený citrón pôsobením ktorého henna takmer sčernela. Kyslosť totiž robí hennu nielen tmavšou, ale aj trvanlivejšou. Dnes sa pre tmavý odtieň do prírodnej henny okrem citróna pridávajú neškodné esenciálne oleje – kardamón, levanduľa, eukalyptus a podobne. A to je podľa mňa aj prípad Madonny. Určite si totiž nerobila tetovanie sama, ale zverila sa do rúk odborníkom, ktorí používajú iba prírodnú hennu.

 

Tetovanie hennou: postup

Tetovanie hennou – postup krok za krokomPre začiatočníkov sa odporúča zakúpiť si v špecializovaných predajniach pero na tetovanie hennou, takzvané Henna Penna. Stojí okolo 13 – 15 € a manipulácia s ňím je oveľa jednoduchšia, ako nanášanie henny dreveným kolíčkom či igelitovým sáčkom s dierkou. Navyše kilogram práškovej henny stojí viac, ako 20 €. Henna Penna obsahuje ekvivalent, rovnajúci sa až 5 kg henny. A to už je dosť veľký rozdiel. Tetovanie hennou vám vydrží maximálne mesiac. Najčastejšie však týždeň. Henna nemá rada chlórovú vodu, ani časté umývanie. Ak vám vybledne, odporúčame naniesť novú vrstvu na ten istý vzor, alebo počkať, kým pôvodný vzor zmizne a vytvoriť nový. Aby sa kresba nerozpila, je nutné nanášať hennu na čistú pokožku, ktorú pred aplikáciou natrieme hydratačným krémom. Po dokončení potrieme tetovanie mastným krémom a aspoň 24 hodín neumývame.

Krok1: Príprava šablóny – buď si ju nakreslíme na papier, alebo vytlačíme na tlačiarni a položíme pred seba. Najprv sa môžeme naučiť namaľovať ornament na sucho. Prechádzame perom, alebo fixkou po ornamente a snažíme sa zapamätať si ťahy, ktoré robíme nasucho.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Krok 2: Teraz sa pokúsime preniesť ornament zo šablóny priamo na pokožku. Väčšina profesionálov maľuje hennou zľava do prava aby si nerozmazali namaľované vzory, my však maľujeme na chrbát dlane a tak môžeme natáčať touto rukou do všetkých smerov – začíname teda maľovať od stredu, aby sme si mohli kontrolovať proporcie kresby a aby nám náš vzor vyšiel namaľovať celý.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Krok 3: Keď máme vzor vymaľovaný, musíme nechať hennu dôkladne zaschnúť. Aj keď ste netrpezliví, neskracujte túto dobu pod 15 minút.Potom odstráňte zvyšky farby pijavým papierom, Neumývajte! Počkajte ešte niekoľko minút a ak je to potrebné, zmyte ruku vlažnou vodou (nešúchajte, len opláchnite), osušte pritlačením obrúsku a natrite hydratačným krémom.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

No a takto sa môžete postupne prepracovať k zložitejším vzorom. Držíme palce.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

 

Mohlo by vás ešte zaujímať:

Pieskovanie

Dúhové pančuchy v neónových farbách

Ďalšie články na tému Niečo na inšpiráciu

 

1.6.2016© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: instructables.com, tattoosman.hubpages.com,zimbio.com, redtagcrazy.com, devianart.com, pinterest.com

Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Zatvárajte svoju garáž rolovacou bránou na mieru


Zákaznícke riešenie garážových brán je vyhľadávaným spôsobom zabezpečenia osobného automobilu, ako aj samotného vstupu do domu.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

27698316

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Jolana | Nedeľa 15.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka