Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokomTetovanie hennou – postup krok za krokomS blížiacimi sa letnými mesiacmi končí obdobie „skrášľovania“ sa pomocou šiat. Naše telá sú viac odhalené, ako zahalené. No aj bez šiat môžu časti nášho tela pôsobiť podľa našej nálady – veselo, odvážne, vyzývavo, tajomne... Vynikajúcim prostriedkom k dosiahnutiu neštandardného módneho efektu je henna. Tetovanie hennou je bezbolestné, krásne, nie je trvanlivé a v ostatnom období prežíva boom aj na európskom kontinente. Naučíme vás, ako takéto tetovanie zvládnete vlastnými silami.

Čo je henna?

V pravom slova význame ide o tropický ker rastúci v suchom a horúcom podnebí (Stredný Východ, Severná Afrika a podobne). Tento krík dorastá do výšky cca 6 metrov. Rozomletím mladých výhonkov a sušeného lístia tohto kra vzniká hnedočervený prášok – henna. Tento prášok obsahuje veľké množstvo pigmentu – oranžový karotén, žltý xantrofyl a taktiež chlorofyl A, B. V spojení prášku so stredne kyslým roztokom vznikne prírodné farbivo, ktoré farbí nielen pokožku, vlasy a nechty, ale aj látky, hodváb, zvieracie kože a vlnu. Okrem farbiacej schopnosti sa henna používa k regenerácií a spevneniu vlasov, k zamedzeniu tvorby lupín a predčasného mastenia vlasov. Henna má mnohé ďalšie liečebné účinky. Dokáže pokryť vlasy a pokožku prírodným UV filtrom a výrazne zmenšuje riziko spálenia pokožky na priamom slnku.

Cesta do Európy

Tetovanie hennou – postup krok za krokomKým v našich končinách išlo o úplne neznámu rastlinu, v afrických a ázijských krajinách sa ňou ženy aj muži skrášľovali už pred tisíckami rokov. V starovekom Egypte slúžila napríklad na farbenie parochní, pri mumifikáciách, pri zdobení tela počas zvláštnych príležitostí (narodenie, prechod do dospelosti, svadba a podobne). Pri podobných príležitostiach si zdobili indické ženy paže, ruky, členky či prsty. Tradičná indická svadba sa bez henny nemohla zaobísť. Maľované ornamenty symbolizujú krásu a podľa indických tradícií zároveň prinášajú do manželstva šťastie. Samotné ornamenty sú kreslené v rôznych štýloch. Každý z nich má svoje pomenovanie. Napríklad Rajasthan obsahuje jemné linky s prevahou kvetinových motívov, kedy výsledný ornament pôsobí na pohľad, ako čipka. African Mehndi (takzvaný Marocký štýl) obsahuje naopak množstvo geometrických obrazcov, vytvárajúcich nádherné, mystické vzory. Gujarati znázorňuje hlavne pávy a pávie perá.

Odporúčania

Ak nemáte náladu vysedávať v profesionálnom štúdiu, ktoré sa tetovaním hennou zaoberá a zároveň vo vás drieme kreatívny duch môžete to skúsiť vlastnými silami. Oproti salónu budete mať obrovskú výhodu – šablóny si môžete vytvoriť podľa svojej vlastnej fantázie.

My vám v tomto návode ponúkneme jednoduchú šablónu  na chrbtovú stranu dlane.

Ak nechcete kresliť podľa našej šablóny, vymyslite si svoju – pre začiatok jednoduchší vzor. Šablónu nakreslite na papier a položte pred seba. Ak ste neskúsení, alebo si na prvýkrát neveríte, skúste si k tetovaniu vybrať nejaké menej viditeľné miesto – lýtko, členok a podobne.

Aj keď je henna dočasná, budete mať na pokožke ornament približne mesiac. Henna pôsobí dočasne a mizne s prirodzeným odlupovaním starej kože.

Hennu musíme kupovať v špecializovaných predajniach, kde nám predavači poradia. Ak sa rozhodneme kúpiť ju v drogérií či hypermarkete, pozorne si prečítajme zloženie henny na obale. Zaujímajú nás hlavne syntetické farbivá. Najčastejšie používaným je parafenyléndiamín (PPD), dusičnan strieborný, chromid strieborný, karmín a podobne. PPD je napríklad možné používať u henny na farbenie vlasov, no iba do koncentrácie maximálne 6%. Na farbenie pokožky sa nesmie používať.

Prírodná henna je najčastejšie červenohnedá, no môže prechádzať spektrom od zelenohnedej až po tmavohnedú. Jej farebný odtieň závisí aj od obsahu keratínu našej pokožky. Pri kontakte henny s pokožkou totiž vzniká chemická reakcia, ktorá ovplyvní celkový farebný nádych tetovania. Keďže ruky a nohy obsahujú najviac keratínu, bude aj výsledná farba na týchto miestach tmavšia. Samotná prírodná henna môže byť tmavšej farby použitím nechemických zložiek. Už v starom Egypte do nej pridávali varený citrón pôsobením ktorého henna takmer sčernela. Kyslosť totiž robí hennu nielen tmavšou, ale aj trvanlivejšou. Dnes sa pre tmavý odtieň do prírodnej henny okrem citróna pridávajú neškodné esenciálne oleje – kardamón, levanduľa, eukalyptus a podobne. A to je podľa mňa aj prípad Madonny. Určite si totiž nerobila tetovanie sama, ale zverila sa do rúk odborníkom, ktorí používajú iba prírodnú hennu.

 

Tetovanie hennou: postup

Tetovanie hennou – postup krok za krokomPre začiatočníkov sa odporúča zakúpiť si v špecializovaných predajniach pero na tetovanie hennou, takzvané Henna Penna. Stojí okolo 13 – 15 € a manipulácia s ňím je oveľa jednoduchšia, ako nanášanie henny dreveným kolíčkom či igelitovým sáčkom s dierkou. Navyše kilogram práškovej henny stojí viac, ako 20 €. Henna Penna obsahuje ekvivalent, rovnajúci sa až 5 kg henny. A to už je dosť veľký rozdiel. Tetovanie hennou vám vydrží maximálne mesiac. Najčastejšie však týždeň. Henna nemá rada chlórovú vodu, ani časté umývanie. Ak vám vybledne, odporúčame naniesť novú vrstvu na ten istý vzor, alebo počkať, kým pôvodný vzor zmizne a vytvoriť nový. Aby sa kresba nerozpila, je nutné nanášať hennu na čistú pokožku, ktorú pred aplikáciou natrieme hydratačným krémom. Po dokončení potrieme tetovanie mastným krémom a aspoň 24 hodín neumývame.

Krok1: Príprava šablóny – buď si ju nakreslíme na papier, alebo vytlačíme na tlačiarni a položíme pred seba. Najprv sa môžeme naučiť namaľovať ornament na sucho. Prechádzame perom, alebo fixkou po ornamente a snažíme sa zapamätať si ťahy, ktoré robíme nasucho.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Krok 2: Teraz sa pokúsime preniesť ornament zo šablóny priamo na pokožku. Väčšina profesionálov maľuje hennou zľava do prava aby si nerozmazali namaľované vzory, my však maľujeme na chrbát dlane a tak môžeme natáčať touto rukou do všetkých smerov – začíname teda maľovať od stredu, aby sme si mohli kontrolovať proporcie kresby a aby nám náš vzor vyšiel namaľovať celý.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Krok 3: Keď máme vzor vymaľovaný, musíme nechať hennu dôkladne zaschnúť. Aj keď ste netrpezliví, neskracujte túto dobu pod 15 minút.Potom odstráňte zvyšky farby pijavým papierom, Neumývajte! Počkajte ešte niekoľko minút a ak je to potrebné, zmyte ruku vlažnou vodou (nešúchajte, len opláchnite), osušte pritlačením obrúsku a natrite hydratačným krémom.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

No a takto sa môžete postupne prepracovať k zložitejším vzorom. Držíme palce.

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

Tetovanie hennou – postup krok za krokom

 

 

Mohlo by vás ešte zaujímať:

Pieskovanie

Dúhové pančuchy v neónových farbách

Ďalšie články na tému Niečo na inšpiráciu

 

1.6.2016© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: instructables.com, tattoosman.hubpages.com,zimbio.com, redtagcrazy.com, devianart.com, pinterest.com

Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Uvarte si žihľavové pivo. Je to jednoduchšie, ako si myslíte


Aj keď je ideálny čas na varenie tohto piva na jar, kedy sa zbierajú mladé výhonky žihľavy, možno ho pripravovať až do jesene. Základom však bude, že sa zbierajú len vrchné časti rastliny, ktoré nie sú staré.


 
obr.jpg

Páči sa vám kamenný krb?


Ak vám vo vašom dome chýba pekný krb a váš zrak sa stále častejšie rozhliada po peknom prírodnom kameni, prezradíme vám, aké výhody a nevýhody vykurovanie kamenným krbom má.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
obr.jpg

Účinné prírodné lieky na bolesti žalúdka, gastritídu a pálenie záhy


Na gastritídu a pálenie záhy existuje množstvo konvenčných terapií. Väčšina štandardných liekov však spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré chorým ľuďom ďalej strpčujú život. Našťastie veľmi dobre dodnes fungujú rady našich babičiek. Vyskúšajte


 

Výborná nátierka

Maslo vymiešajte s horčicou, pridajte soľ a korenie, salámu, cibuľku a ...

dnes je: 18.7.2018

meniny má: Kamila

podrobný kalendár

24295628

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kamila | Streda 18.7.2018 |
ÚvodÚvodná stránka