Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Tinktúra z klinčekov vám pomôže nielen pri problémoch so žalúdkom

 

Každý z nás už mal niekedy problémy so žalúdkom a trávením. Namiesto liekov môžeme využiť tinktúru z klinčekov, ktorú si poľahky vieme pripraviť doma sami. Tinktúrou všeobecne nazývame bylinný výluh získaný dlhším máčaním bylinky v alkohole. V lekárnictve sa tinktúry používali už v stredoveku. Ich výhodou je totiž trvanlivosť a vysoký obsah účinných látok. My si dnes vyrobíme tinktúru z klinčekov.

Klinček je sušený nerozvitý kvet klinčekovca voňavého. Pochádza z indonézskych Severných Molúk. Už na počiatku kresťanského veku bol v Číne a v Egypte vyhľadávaným korením, niekedy dokonca cennejším ako zlato. Číňania ho na zažívacie ťažkosti využívali od pradávna a v tradičnej medicíne mal nezastupiteľné miesto. Na európsky kontinent sa klinček dostal za cisára Konštantína, ale rozšíril sa až v období, keď ho z Ambonu do Európy začali vo veľkom importovať Holanďania.

Tinktúra z klinčekov vám pomôže nielen pri problémoch so žalúdkom

Klinček bol vždy veľmi cenený a je aj dnes. Používame ho pri varení aj v medicíne. Posilňuje srdce, pečeň, žalúdok aj hlavu. Zaháňa nechutenstvo a má mnohé liečivé účinky najmä vďaka obsiahnutým látkam ako betasitosterol, kyselina ellagová, flavonoidy, triesloviny a salicyláty.
 

Ako pripraviť tinktúru?

Už naše staré mamy vedeli, že "to dobré" z liečivých rastlín a bylín najlepšie vytiahne alkohol. Tinktúra z klinčekov sa užíva v malých dávkach, preto nie je potrebné pripraviť si ju v litri alkoholu. Základný recept uvádza, že na 1dcl bieleho alkoholu (najčastejšie vodky) potrebujeme:

- 20 klinčekov

- 1 kus škorice

- 1 badián (nemusí byť)

Do 1dcl vodky pridáme spomínané ingrediencie. Komu vadí príkra chuť klinčekov, môže pridať vanilkový cukor v malom množstve. Všetko dobre premiešame a uzatvoríme vo fľaške či pohári s vekom. lúhovať 14 dní. Po uplynutí tejto doby tinktúru precedíme a nalejeme do tmavej fľaštičky. Zvyčajne preventívne užívame 20 - 25 kvapiek tinktúry dva až trikrát denne pred jedlom, pri náhlych problémoch so žalúdkom vypijeme jednu čajovú lyžicu.

Tinktúra z klinčekov má aj iné benefity. Pôsobí proti množeniu parazitov v zažívacom trakte, upokojuje podráždený žalúdok, odstraňuje pach z úst a ak vás trápia zapálené ďasná, stomatitída či paradentóza, éterické oleje obsiahnuté v tinktúre odstránia z úst nielen zápach, ale aj  zápal a navyše zastavia krvácanie z ďasien.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Účinné prírodné lieky na bolesti žalúdka, gastritídu a pálenie záhy

Liečivý sirup z čiernej reďkovky

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Žalúdok a žlčník


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: samogonpil.ru
Autor:Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

9 tipov na vytvorenie skladovacieho priestoru pod schodmi


V článku 14 prekvapivých nápadov ako netradične využiť priestor pod schodiskom sme vám predstavili nečakané možnosti, pomocou ktorých zmeníte tento priestor na nepoznanie.


 
01.jpg

Ako naučiť malé dieťa čistiť si pravidelne zuby


V diskusiách na internete sa často objavuje názor, že čistiť mliečne zuby nie je až tak veľmi treba - veď i tak vypadnú. Toto je jeden z najväčších omylov rodičov, ktorí utekajú k zubárovi až vtedy, keď sa na mliečnom zúbku zjaví prvý kaz.


 
01.jpg

Vnútorné murovanie“ z drevených klátov


Na stránke portálu Stavebník sme vás zoznámili s výstavbou domov, pri ktorej boli tehly nahradené drevenými klátmi. Dnes sa pozrieme na dizajnovo iný a pritom vo všeobecnosti rovnaký druh takýchto stavieb. Opäť nás zmätie vonkajší pohľad.


 
01.jpg

Tinktúra z klinčekov vám pomôže nielen pri problémoch so žalúdkom


Klinček bol vždy veľmi cenený a je aj dnes. Používame ho pri varení aj v medicíne. Posilňuje srdce, pečeň, žalúdok aj hlavu. Zaháňa nechutenstvo a má mnohé liečivé účinky.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 21.9.2018

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

24841069

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Piatok 21.9.2018 |
ÚvodÚvodná stránka