banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Toxoplazmóza nie je strašiak, ale (žiaľbohu) realita. Čo by sme mali o nej vedieť?

 

Čo by ste mali vedieť o toxoplazmózeJe ňou nakazená tretina našej populácie, ovplyvňuje naše správanie, je nebezpečná pre tehotné ženy. U nás je zaužívané hovoriť, že sa prenáša na človeka po styku s mačkou (resp. s jej fekáliami). Je to však len čiastočná pravda. Striehne tiež v pôde alebo na pieskovisku. Zoznámte sa s Toxoplazmou, prvokom, ktorého hostiteľom môžete byť práve vy.

Čo je Toxoplazma?

Toxoplasma gondii je malý parazitický prvok, ktorý má pomerne zložitý vývojový cyklus. Jeho konečným hostiteľom je mačkovitá šelma, medzihostiteľom je ľubovoľný teplokrvný živočích vrátane človeka. V našich podmienkach sa choroba šíri cez nakazené hlodavce, ktoré zožerie mačka. Človek, prasa alebo koza sú vlastne slepými odbočkami pre parazita, ktorý sa potrebuje dostať do zažívacieho traktu šelmy. Ťažko sa totiž stane, že by si na nás počas prechádzky pochutnal tiger alebo puma a cyklus parazita sa uzavrel. Toxoplazma sa teda zapuzdrí v mozgu, svaloch alebo semenníkoch a vytvorí pokojové (latentné) štádium.

Ako sa môžem nakaziť?

Prvoky sa pohlavne množia v črevách mačkovitých šeliem a s trusom odchádzajú do vonkajšieho prostredia. Ak pozorujete mačku, ako si uľavuje do vášho záhonu, vedzte, že tam s veľkou pravdepodobnosťou zanechala darček v podobe cýst nepozvaného parazita. Cysty zostanú v pôde infekčné niekoľko mesiacov alebo aj rokov a práca s kontaminovanou pôdou bez rukavíc je pomerne spoľahlivý spôsob ako sa stať ďalším hostiteľom Toxoplazmy.

Riziková je tiež konzumácia neumytej koreňovej zeleniny alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa, hlavne zveriny alebo mäsa z domácich chovov. Oproti tomu nie je potreba obávať sa našich domácich maznáčikov a húfne odvážať mačky do útulkov, mačka sa nakazí obvykle v mladom veku a infekčné cysty produkuje po dobu desiatich dní. Pokiaľ mačke pravidelne čistíme záchod a doma vytierame, je riziko nákazy veľmi malé.

Čo mi môže spôsobiť?

Nákazu Toxoplasmou nemusíte vôbec spozorovať, v najhoršom prípade prebehne ochorenie podobné ľahkej viróze. Latentné štádium choroby však nie je tak neškodné, ako by sa mohlo zdať. Rad parazitov ovplyvňuje správanie svojho hostiteľa tak, aby čo najviac uľahčili svoje šírenie. Nie inak je tomu aj v tomto prípade, nakazená myš sa napríklad nevyhýba miestam kde je cítiť mačací moč a zvyšuje sa tak pravdepodobnosť jej ulovenia a požitia. Ľudia samozrejme pod vplyvom Toxoplazmy nelezú do levích klietok, ale prejavujú sa u nich iné príznaky. Ide napríklad o zníženie reakčnej doby. Nakazení sa stávajú až 2,7 krát častejšie obeťou dopravnej nehody. Nákaza tiež zvyšuje riziko niektorých srdcových, imunitných alebo psychických ochorení. Pravdepodobnosť, že človek počas života ochorie treba schizofréniou, je u nás bezmála 1%, u osôb nakazených týmto parazitom je to asi 2,6-násobne viac.

Zalomcuje nielen s vašou psychikou, urobí tiež búrku v sexuálnom živote

Toxoplazmóza, ktorú spôsobuje mikroskopický parazit, ovplyvňuje správanie a psychiku infikovaného človeka. Výsledkom je napríklad spomínané takmer trikrát vyššie riziko dopravných nehôd u týchto ľudí. Ochorenie totiž spôsobuje predĺženie reakčného času. No nielen to. Infikovaní muži sú tiež menej ochotní dodržiavať spoločenské normy a pravidlá, teda aj dopravné predpisy. Takisto platí, že sú žiarlivejší a podozrievavejší! Toxoplazmóza zvyšuje aj hladinu pohlavného hormónu testosterónu. Bádatelia si teraz kladú otázku, prečo parazit viac pôsobí práve na mužov. Zvyšovanie testosterónu je súčasťou manipulácie, ktorú s nami robí parazit. Takto si totiž zabezpečí, že sa sexuálnou cestou prenesie na ďalšiu osobu.  Zvýšená hladina testosterónu u mužov totiž zvyšuje ich sexuálnu aktivitu.

Ohrozenie pre tehotné ženy

Zvlášť na pozore sa musia mať tehotné ženy. Ak dôjde k nákaze počas gravidity, hrozí nebezpečenstvo, že sa parazit prenesie na vyvíjajúci sa plod. To môže v prvom trimestri tehotenstva spôsobiť veľké problémy, vážne vývojové chyby plodu alebo dokonca potrat. Riziko prenosu infekcie z matky na plod je v tomto štádiu asi 15%, tehotná žena je pravidelne sledovaná na infekčnom oddelení a má veľkú šancu porodiť zdravé dieťa. Pri akútnej toxoplazmóze v neskoršej fáze tehotenstva dieťaťu hrozia menšie vývojové poruchy sluchu alebo zraku, pravdepodobnosť prenosu infekcie na plod je však vyššia.

Čo by ste ešte mali vedieť o toxoplazme?

  • Parazit má v mnohých smeroch odlišný vplyv na správanie mužov a žien. Nakazení muži sú napríklad uzavretejší a podozrievavejší, ženy veselšie, spoločenskejšie, nápadnejšie sa obliekajú.
  • Výskumy naznačujú, že ženy s latentnou formou toxoplazmózy častejšie rodia synov.
  • Aj pokojová forma ochorenia ovplyvňuje tehotenstvo ženy, plod sa vyvíja pomalšie a gravidita priemerne trvá dlhšie.
  • Proti toxoplazme sa nedá očkovať.
  • Toxoplasma sa pravdepodobne prenáša aj nechráneným pohlavným stykom.
  • V Nemecku a Francúzsku je zamorenosť populácie ešte vyššíia (asi o 10%) vďaka konzumácii surového mäsa, rovnako aj v niektorých ázijských krajinách (častejšia práca s pôdou).

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako sa zbavíte ušného mazu

Ako odstrániť bolesť chrbtice pomocou masáže chodidiel

Ďalšie zaujímavé články na tému Zdravie a výživa

 


17.8.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: emedicine.medscape.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

27716519

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Olympia | Utorok 17.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka