banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Trápia vás holé miesta na trávniku? Zbavte sa ich rýchlo a účinne

 

Trápia vás holé miesta na trávniku? Zbavte sa ich rýchlo a účinneMáte pri dome pestovaný trávnik, na ktorý ste patrične hrdí a odrazu sa na ňom začnú objavovať holé miesta, ktoré nevyzerajú vôbec pekne? Zbavte sa ich skôr, ako vám problém prerastie cez hlavu. Poradíme vám.

K tvorbe takýchto nevzhľadných miest prispieva skalpovanie kosačkou alebo horúce počasie bez vlahy. Tiež tam, kde na zelenej ploche parkujeme automobil, sa môžu objaviť nepekné škvrny bez porastu. Nápravu je potrebné urobiť rýchlo.

Holé miesta v trávniku sa najlepšie opravujú vo vlhkom prostredí. Ideálne po dlhotrvajúcom daždi, keď je pôda mäkká a dobre sa spracováva. Potrebujeme k tomu len motyku, hrable a trávnu zmes. Motykou dôkladne celé miesto nakypríme, potom pohrabeme a urovnáme. Nasleduje výsev a utuženie, najlepšie lopatou. Nakoniec ešte celú opravenú plochu dôkladne zavlažíme. Aby nám porast v priebehu dvoch až troch týždňov naklíčil, závlahu opakujeme každý deň.

Dôležitá je tiež výživa rastúceho trávnika. Na to by sme mali myslieť už pred začatím prác. Stačí k tomu využiť preosiatu hlinu z kompostu, obsahujúce veľké množstvo živín a humusu. Nielen, že klíčiace zelené rastlinky vyživuje, ale tiež sa podieľa na vlahovej rovnováhe, ktorá sa kladne prejaví na veľmi dobrej klíčivosti.

Zmesi pre rýchly rast

Opravu lysých miest väčšieho rozsahu uľahčujú špeciálne zmesi označované ako trávnikové záplaty. Výrobcovia ich ponúkajú pod mnohými názvami, napríklad trávniková náplasť, trávnikový zásyp na opravu, trávna regeneračná zmes, zmes pre dosev a regeneráciu trávnika, set pre opravu trávnika. Kombinujú v sebe namixovanú zmes trávneho semena, kokosovej rašeliny pre udržanie vlahovej rovnováhy a štartovacieho hnojiva, ktoré dodá potrebné živiny pre rast. Po nakyprenie pôdy a urovnanie stačí na takto pripravené miesto vysypať kúpenú zmes, rozhrnúť rovnomerne po celej holej ploche, utužiť a pravidelne zalievať. Prvé známky rastu sa prejavia už po dvoch týždňoch.

 

Trápia vás holé miesta na trávniku? Zbavte sa ich rýchlo a účinne

 

V prípade nepekného vzhľadu trávnika po vykonanej vertikutácii existujú tiež zmesi pre dosev, obsahujúce vysoké percento mätonohu ​​trváceho, ktorý rýchlo klíči a je odolný proti takmer všetkým neblahým vplyvom, ako je značné zaťažovanie alebo dlhotrvajúce sucho. Avšak po doseve musíme plochu zalievať minimálne dva týždne.

 

Stroje na prípravu trávnika na opravu alebo dosiatie

Ak je plocha s poškodením veľká a použitie ručného náradia by bolo zdĺhavé, potom je ďalšou možnosťou použitie záhradnej techniky, ktorá prácu výrazným spôsobom spríjemní a uľahčí. Predovšetkým najrôznejšie nožové kypriče dokážu aj udupanú pôdu spracovať tak, aby výsev alebo oprava lysiny bola záležitosťou niekoľkých okamihov.

 

03.jpg

 

Veľmi zaujímavú voľbu predstavujú malé, ručne vedené batériové kypriace prístroje. Ich nízka hmotnosť, kvalitné prevedenie výstupného prevodu k okopávacím nožom a moderné riešenie akumulátora s väčšou výdržou na jedno nabitie je dobrá možnosť, ako skĺbiť výhody elektrického a spaľovacieho pohonu. Batéria je koncipovaná tak, aby bola využiteľná v iných prístrojoch.

Veľká plocha si žiada použitie väčšieho kypriaceho stroja so spaľovacím motorom. Masívne prevody, automatická spojka alebo vysoko kvalitné nože z pevnostnej ocele, to sú detaily, ktoré by pri výbere rozhodne nemali byť vynechané. Pre pohodlnú prácu je dôležitá tiež ergonómia.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morou

Čítajte aj ďalšie zaujímavé články v sekcii Záhrada

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: stroyploshadka.ua
Autor: Ivan Nôta

 
 

 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

Montážne výhody sudovej sauny


Ich konštrukcia je naozaj jednoduchá a vyžaduje si len základné technické znalosti.


 
1.jpg

Dizajnové hrnčeky na čaj a kávu vlastnými rukami


Biely porcelán je nuda, možno si povzdychnete pri pohľade na porcelánovú súpravu, ktorá vám zostala ukrytá v komore z predošlých čias. Nevyhadzujte ju. Vďaka jednoduchému farebnému postreku vytvoríte i z najobyčajnejšieho riadu dizajnové kúsky.


 
obr.jpg

Ako odvetrať kúpeľňu?


Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené.


 
1.jpg

Zimovanie prenosných rastlín


Ako sa starať o teplomilné, stredozemné či subtropické rastliny od novembra do marca? Vytvorte im podmienky vhodné na ich odpočinok. My vám poradíme ako na to.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

28049111

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Sobota 19.10.2019 |
ÚvodÚvodná stránka