Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vianočné muchotrávky zo slaného cesta

 

Zo slaného cesta sa dá vyrobiť kadečo. Po stuhnutí slaného cesta totiž získame pevnú hmotu, ktorú môžeme rôznym spôsobom dekorovať a výsledok určite poteší. Tentokrát sa pozrieme na výrobu vianočných ozdôb. Ideálna voľba tak z časového, finančného ako aj tvorivého hľadiska :)


Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta

 

Stačí len pár prísad, ktoré máme bežne doma, nejaké to vykrajovátko a môžeme začať tvoriť.

Ukážeme si postup na výrobu vianočných dekorácií – muchotrávok, ktoré môžu potešiť, napr. ako ozdoby na stromček. A možno sa nájde aj iné dekoračné využitie.

Základný „hrnčekový recept“, ktorý si popíšeme, možno využiť aj pri iných nápadoch na dekorácie. Receptov je niekoľko, no tento je vhodný aj na pečenie a aj na voľné sušenie výrobkov na vzduchu. Nedočkavci siahnu asi skôr po postupe s pečením (pomalým sušením cesta v rúre), keďže ozdoby sa tým pádom dajú ešte v ten deň namaľovať a dokončiť.
 
Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta

 

Čo budeme potrebovať?

 

- 1 hrnček polohrubej múky
- 1/2 hrnčeka soli
- 1/2 hrnčeka vlažnej vody
- vykrajovátko v tvare huby
- slamka, štetec
foto2a.jpg- biela a červená akrylová farba
- jutový špagát

 

Môžeme si nachystať viac vianočných vykrajovátok, povykrajujeme si do zásoby viac tvarov a dotvoríme ich potom podľa svojej predstavy.

Základný postup si vysvetlíme na vianočných muchotrávkach.

 

Postup:

1. Príprava slaného cesta

Všetky prísady poriadne vymiešame a vytvoríme hladké cesto. Ak sa cesto začne príliš lepiť, použijeme opäť polohrubú múku.
Hmotu vyvaľkáme na cca 0,5 cm. Pri sušení v rúre odporúčam kúsok hrubšie (aj 0,7 cm).

Foto3b.jpg foto3c.jpg
foto4a.jpg Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta

 

2. Vykrajovanie tvarov

Pomocou formičiek vykrajujeme tvary. Keďže
plánujeme vianočnú muchotrávku vešať na stromček nezabudnime spraviť dierky. Výbornou
pomôckou je, napr. slamka, v ktorej rovno zostáva aj vyrezaná, nepotrebná časť cesta.

Dierky na špagát urobíme ešte pred úplným vykrojením a odobratím vykrajovátka v tvare huby. Opačný postup zvykne spôsobiť zbytočné zdeformovanie vykrojeného tvaru.

Pri vykrajovaní šetríme miesto, slané cesto nemá veľmi v láske opakované vyvaľkanie. Postupne schne a tvrdne, čoho dôsledkom je mierne popukaný vzhľad povrchu cesta pri jeho opakovanom vyvaľkaní.  

3. Sušenie slaného cesta

Po vykrajovaní príde dilema. Sušiť voľne alebo v rúre? Ideálne je sušenie na vzduchu: 1. deň z jednej strany,  2. deň otočíme a sušíme opačnú stranu. Je potrebné aby bolo cesto poriadne vysušené.
Pre menej trpezlivých : cesto sušíme v rúre cca 3 hodiny (prvé 2 hodiny: 50 stupňov, posledná hodina: 70 stupňov).


Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta

 

4. Zdobenie slaného cesta

Usušené cesto natrieme najprv bielou farbou. Po zaschnutí tejto vrstvy použijeme červenú farbu na vrchnú časť muchotrávky. Na záver jej bielou farbou nakreslíme povestné znamienka krásy.
Výbornou náhradou akrylových farieb sú, napríklad aj staršie, už nepoužívané laky na nechty, ktoré dodajú muchotrávke ešte väčší lesk.
Ligotavejšiu verziu muchotrávky dosiahneme použitím dokončovacieho dekoračného laku. Navyše prelakovaný povrch je odolnejší voči poškodeniam. Najväčším nepriateľom slaného cesta je voda. V takomto prípade je lak aj výbornou prevenciou.

 

Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta

 

Ako posledné nám zostali špagáty na zavesenie muchotrávky. Namerať, nastrihať, prevliecť a zahrčkať.  Hotovo :)


Iné tvary + iné farby = ďalšie vianočné ozdoby :)

 

Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta
Vianočné muchotrávky  zo slaného cesta foto9title.jpg

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Jednoduché slamené vianočné ozdoby

Vybielené borovicové šišky rozžiaria váš sviatočný stôl nielen na Vianoce

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Dekorovanie

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Autor+foto: Veronika Prokešová

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Konštrukcie a stavba zimných záhrad


Hoci by sa dalo predpokladať, že najstarším materiálom používaným na stavbu zimných záhrad, do ktorých sú osadzované sklené steny, je drevo.


 
01.jpg

Má vaša mačka pri cestovaní v aute stres? Pripravte ju na to


S príchodom jari, môžu nastať problémy pri presune napr. na chalupu, pretože mačky znášajú cestovanie o dosť horšie ako psy. Ako zabrániť stresu štvornohého miláčika z pobytu v idúcom aute? Máme niekoľko rád, ktoré fungujú.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 23.2. raz mesačne.


 
obr.jpg

Konštrukcie drevostavieb


Pod pojmom drevostavba sa dnes stretávajme s rozdielnymi typmi domov – od zrubov so stenami z masívneho dreva, ktoré čerpajú aj z našich tradícií, až po ľahké konštrukcie so skrytými, pomerne subtílnymi drevenými prvkami, ktoré majú svoje korene v Sp


 
02.jpg

Bobkový list ako ho nepoznáte


Možno to bude znieť prekvapivo, ale odvar z bobkového listu zbystruje pamäť, prehlbuje myslenie a sústredenie a nastoľuje pokojný spánok. To všetko získate z niekoľkých nenápadných lístkov, ktoré ste až doteraz považovali len za korenie.


 

Pečené kurča s jemnou plnkou

Kurča poriadne umyte aj z vnútra, posoľte zo všetkých strán aj vo vnút ...

dnes je: 20.2.2019

meniny má: Lívia

podrobný kalendár

25830504

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Lívia | Streda 20.2.2019 |
ÚvodÚvodná stránka