banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vijačka krušpánová – novodobý postrach našich živých plotov

 

Mnohých z nás čakalo na jar tohto roku nepríjemné prekvapenie. Zistili sme, že náš živý plot z buxusu (krušpánu) doslova umrel. Pritom nám utešene vedľa domu či chalupy rástol možno aj niekoľko desaťročí bez toho, aby sme ho museli postrekovať chemikáliami a nejako zvlášť sa o neho starať.


Vijačka krušpánová – novodobý postrach našich živých plotov

 

Dôvodom náhlej zmeny našich buxusov je malý nenápadný „imigrant“, ktorý sa ešte prakticky pred pár rokmi takmer nevyskytoval -  Cydalima perspectalis, alebo ak chcete po slovensky Vijačka krušpánová. Húsenice tohto motýľa sa vo svojej domovine živia okrem rôznych druhov krušpánu aj viacerými druhmi cezmín a bršlenov. Krušpánová  je u nás invazívnym druhom, pôvodnú domovinu má v Ázii. K nám bol tento škodca  zrejme zavlečený s rastlinami z dovozu, ktoré sa v ostatných rokoch tešia na Slovensku veľkej obľube.  Prvýkrát bol jeho výskyt zaznamenaný v roku 2006 v Nemecku, u nás prvýkrát v roku 2011 na juhu Slovenska a pri moravských hraniciach. Dnes je teritórium „pôsobenia“ tejto húsenice a motýľa  oveľa väčšie. Nám nezostáva nič iné, ako sa proti nemu brániť.
 

Príznaky

Problémom je, že buxus je tak hustý, že si spočiatku vôbec nemusíte všimnúť, že sa niečo deje. Húsenice žijú vo vnútri kríku. A keď si ich všimnete, už môže byť neskoro, vnútro porastu môže byť mŕtve. V súčasnej dobe je jarná vlna napadnutia preč, treba však počítať, že z húseníc sa vyliahne motýľ, ktorý nakladie vajíčka a z nich sa niekedy okolo júna vyliahnu nové húsenice, ktoré urobia ďalšie škody. A v niektorých sezónach môže byť generácií i viac, niekedy sa to isté opakuje aj v priebehu septembra až októbra.

Vijačka krušpánová – novodobý postrach našich živých plotovVijačka krušpánová je nepríjemný škodca, ktorý u nás prakticky nemá prirodzeného nepriateľa. Neveľký motýľ  pôvodom z východnej Ázie s rozpätím krídel maximálne 4 cm je pomerne nenápadný. Bežne je bledý s hnedou kresbou, vyskytnúť sa však môže aj hnedá forma.  Húsenice tohto motýľa sú zelené s čiernymi pásikmi. Oni sú tým škodcom, ktorý zabíja náš buxus. Aj starý, dobre rozrastený živý plot z krušpánu dokážu pažravé húsenice absolútne zničiť. Preto je v prvom rade potrebné dôkladne a veľmi zblízka prezrieť svoj živý krušpánový plot. Ak medzi jeho vetvičkami nájdete pavučinu, trus a zelenú húsenicu s čiernymi pásikmi, je veľmi veľmi zle. Húsenice vijačky majú nevídaný apetít, keďže v priebehu niekoľkých dní dokážu skonzumovať listy na celej rastline. Takto napadnutý krušpán, ak nemá ideálne rastové podmienky, sa už väčšinou nespamätá a hynie. V napadnutom krušpáne sú húsenice, ale aj dospelé motýle. Húseniciam jedovaté lístky krušpánu neprekážajú. Majú totiž vyvinutý špeciálny chemický mechanizmus, pomocou ktorého jed dokážu zneškodniť. V sieti jemných pavučinových vláken - zámotkoch dokážu prežívať aj niekoľko generácií húseníc po sebe. Vyzerá to tak, že tento motýľ je dostatočne otužilý na to, aby prežil naše zimy. V strednej Európe dokáže vijačka v dobrých podmienkach vyprodukovať až 2-3 generácie následníkov, čo znamená, že húsenice s chuťou likvidujú rastliny po väčšinu ich vegetačného obdobia a tuhá zima, ktorá zvykne okolo januára aj februára v našich končinách udrieť im takmer vôbec nevadí. Dokázali sa prispôsobiť.

Vijačka krušpánová – novodobý postrach našich živých plotovDorastená húsenica je približne 3,5 cm dlhá, lesklá, zelená s pestrou kresbou a čiernou hlavou. Na chrbte má zelený pásik lemovaný žltozelenými líniami, pod ním je rad čiernych škvŕn a dva viac-menej súvislé čierne pásiky. Medzi nimi je biely prerušovaný pásik. Spodný čierny pásik lemuje ďalšia žltozelená línia. Drobné vyliahnuté húseničky sú žlté, neskôr sú sfarbením a kresbou podobné dorasteným.

Kukla je zelená s hnedými pozdĺžnymi kresbami na chrbtovej strane. Neskôr stráca zelenú farbu a pred vyliahnutím motýľa v nej vidno jeho sfarbenie.

Motýle možno zaznamenať od konca mája až do októbra. Húsenice sa môžu vyskytovať na krušpánoch počas celého roka. Na hostiteľských rastlinách môžu byť  súčasne húsenice rozličných veľkostí. Pri 20 °C trvá vývin od nakladenia vajíčok po vyliahnutie motýľa asi 40 dní. Motýľ sa môže rozširovať do nových regiónov spontánne, vzhľadom na dobré letové schopnosti. Mimoriadne dôležité je jeho šírenie „skokom“ na veľké vzdialenosti pri obchodovaní – transporte menších i väčších kríčkoch krušpánov.

 

Boj s týmto škodcom

V súčasnosti sú proti vijačke účinné, bohužiaľ, len chemické postreky. Účinné by mali byť prípravky s obsahom látky thiacloprid alebo na báze Bacillus thuringiensis. V každom záhradníctve vám určite poradia, ktorý prípravok ich návštevníci chvália. Napríklad Karate či Decis.

Najšetrnejším je pravdepodobne selektívny prípravok Dimilin 48 SC, ktorý usmrcuje húsenice ako požerový jed. Funguje tak, že narušuje tvorbu chitínu, takže húsenice počas zvliekania hynú. Prípravok nie je systémový, čiže nepreniká do rastlinných pletív, nepôsobí na vošky, roztoče a čo je dôležité, ani na  predátorov hmyzu, ako sú napr. bystruškovité chrobáky. Účinné sú napríklad aj insekticídy Karate Zeon 5 CS a Steward. Dôležité je postreky aplikovať okamžite, keď sa objavia škodce. Priveľmi napadnutý krušpán je už totiž natoľko oslabený, že jeho uhynutiu sa nedá zabrániť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako si v domácich podmienkach pripraviť najúčinnejšie návnady na sršne a osy

Vypudenie kliešťa

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Proti škodcom

 

19.6.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: invazivnevrste.hr, 123rf.com, euroleps.ch
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772291

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka