Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Vlčí mak – tajomný, magický a liečivý

 

Stará litovská povesť popisuje magický ochranný kruh, vytvorený z červených lupienkov vlčieho maku, jemne posypaných soľou, ako silný spôsob ochrany v bielej mágií. Spôsob, ktorý zaručoval nepriateľovi, že sa mu trikrát vráti všetko zlé, čo chce urobiť vám, ale tiež spôsob, že sa dobro trojnásobne vráti vášmu priateľovi.

Vlčí mak – tajomný, magický a liečivý

 

S podvedomým strachom v dnešnej dobe vytesňujeme vlčie maky mimo okruh našich záujmov. Škoda. Sprevádzajú ho totiž mýty, ktorých sa bojíme. Takže hneď na začiatok vás ubezpečujeme, že príbehy o fatálnom oslepnutí, zapríčinenom vlčím makom, sú výmysly. Takže čo je to vlastne za rastlinu?

Mak vlčí (Papaver rhoeas), alebo nazývaný aj divý mak, sa u nás stáva vzácnou rastlinou. O burine už nemôžeme ani hovoriť. Na intenzívne obrábaných lánoch ho nenájdeme. Ešte tak na okrajoch parciel, na miestach, ktoré nie sú ošetrené herbicídmi (chemickými prípravkami proti burinám). Najčastejšie ho vidieť na okrajoch ciest, rumoviskách, čerstvých násypoch pôdy alebo pozemkoch krátko ležiacich úhorom. Táto jednoročná rastlina je rozšírená prakticky po celom svete: v Európe, Ázii, Afrike, Amerike, v Austrálii – neobýva len najsevernejšie a tropické oblasti.

Záznamy o využívaní vlčích makov pochádzajú okrem iného aj zo starovekého Egypta, kde sa používali nielen ako farbivo, ale tiež na liečbu hemoroidov. Vlčí mak bol známy už od roku 3000 pred nl. Sumeri ho pre mierne narkotické účinky nazývali "rastlinou radosti". Jeho vedecký názov (papaver) je odvodený od slova papa, čo znamená detská kašička. Má keltský pôvod a vychádza z toho, že kedysi sa jeho šťava primiešavala deťom do jedla, aby dobre spali.  Toto síce nebolo veľmi správne riešenie kvôli miernej jedovatosti častí divých makov - dnes však vieme, že správne pripravená medicína dokáže upokojiť. Tak deti, ako aj dospelých.

 

Čo obsahuje vlčí mak?

Sú to hlavne ópiové alkaloidy (papaverin, morfín, kodeín...). Už pri počutí slovíčka ópium u mnohých naskočí husia koža. Strach však nie je na mieste. Ópium je v medicínskom ponímaní predstaviteľom liečiva, ktoré v prísne stanovených dávkach pomáha. Vlčí mak obsahuje rad ďalších alkaloidov, celkom je to asi 0,11 až 0,12%. Hlavným alkaloidom je rhoeadin (asi 0,06%) a ďalej alkaloidy allokryptopin, berberín, koptisin, isorhoeadin, protopin, roemerin, sinaktin a ďalšie. Vedľa toho sú prítomné antokyanové farbivá cyanine a mekocyanin, slizové látky, triesloviny, cukry a kyselina mekonová.
Prítomné alkaloidy mierne tíšia bolesť a spôsobujú upokojenie, rhoeadin vyvoláva kŕče.

 

Čo zbierať?

Najväčšia pozornosť pri zbere vlčieho maku je upriamená na jeho okvetné výrazne červené lupene. Sú štyri a obsahujú alkaloid, ktorý má v kombinácii so slizom ochranný účinok na sliznicu horných dýchacích ciest a ústnej dutiny. Odvar z okvetných lístkov sa oddávna používal proti úpornému dráždivému kašľu. Sušené lupienky sa používajú samostatne alebo v čajových zmesiach. Môžeme ich zbierať za suchého počasia z práve vykvitnutých kvetov. Ak je na nich rosa alebo kvapky dažďa, lupene sa zliepajú a manipuluje sa s nimi veľmi zle. Oberajú sa priamo z kvetov, a nikdy nie opadané na zem. Zbiera sa ručne trhaním smerom nahor. Kvet maku vlčieho je veľmi chúlostivý a ľahko stráca svoju prirodzenú farbu. Sušíme ich rozložené v tenkej vrstve v tieni, ináč by sa mohli zapariť. Sušiace sa lupene neotáčame. Samotné sušenie trvá cca 5 dní. Správne sušené lupene vlčieho maku majú  matno červenofialovú farbu. Majú jemný pach a chutia mierne horko a slizovito.

V malom množstve ich uschovávame v uzavretých nádobách, vo veľkom množstve v debnách vystlatých s papierom, alebo páleným vápnom na dne, vždy v suchých a vzdušných priestoroch, chránených pred svetlom.

 

Užívanie

Zápar zo sušených lupienkov sa pripravuje z dvoch polievkových lyžíc lupienkov a šálky horúcej vody, v ktorej sa tieto nechajú vylúhovať.

Pre deti a starých ľudí je vhodnejšie pripraviť sirup z dvoch lyžíc medu na pol pohára odvaru z jednej kávovej lyžičky sušených lístkov. Podáva sa niekoľkokrát denne po jednej lyžičke. V odporúčaných dávkach nemá nijaké vedľajšie účinky.

Zápar aj sirup pôsobia tlmivo na dýchacie centrá, takže sú obľúbeným prostriedkom proti kašľu alebo chrapotu a vôbec pri chorobách dýchacích ciest (angína, bronchiálna astma, akútny katar priedušiek).

Zo sušených lupienkov je tiež možné pripraviť utišujúce kloktadlo. 10 g vlčieho maku, 1/2 litra vody -  precedené je možné kloktať viackrát za deň predovšetkým proti kataru hrtana a kašľu.

 

mandala.jpgVlčí mak – mágia a ľudové liečiteľstvo

Na záver sa pristavíme aj v týchto oblastiach. Vlčí mak sa odpradávna spájal s nesmrteľnosťou, čo je zrejmé už z faktu, že jeho semienka sú životaschopné aj po osemdesiatich rokoch dormancie v nepriaznivých podmienkach. Dormancia je latinský názov pre spánok a súhrnne označuje prechodné zastavenie alebo obmedzenie procesov v organizmoch. Vďaka tejto húževnatosti a schopnosti vyrásť prakticky kdekoľvek je známa naozaj magická udalosť, keď sa po vojne na zdevastovaných bojových poliach objavili tisíce červených vlčích makov. To isté sa stalo na hroboch Napoleonových vojakov. Oddávna sú divé maky symbolom obnovy aj mieru.

Na hraniciach Nepálu a Indie sa aj dnes môžeme stretnúť so svätými mužmi, ktorí si pred meditáciou vytvoria okolo seba ochranný kruh z lupienkov vlčieho maku. Sypú ich na zem v smere hodinových ručičiek a jemne ich poprášia soľou. Takýto kruh ich ochráni pred všetkým zlom.

V ľudovom liečiteľstve sa môžeme stretnúť so zaujímavým využitím vlčieho maku. Keď si odmyslíme makový vývar na spánok, ktorý je naozaj viac škodlivý, ako účinný, nachádzame spôsoby vonkajšieho využitia. Upozorňujeme však, že odskúšané to nemáme:

Pri poštípaní nepríjemným hmyzom postačí natrieť postihnuté miesto stlačenou makovičkou vlčieho maku.

Ak sa chcete zbaviť nežiadúcich jemných chĺpkov na pokožke, bude potrebné usušiť niekoľko rastlín vlčieho maku. Potom ich vložíme do starého hrnca a spálime bez použitia papiera, či inej horľaviny. Popol sa vtiera do pokožky. Naše prastaré mamy si údajne takýmto spôsobom odstraňovali nežiadúce chĺpky nad hornou perou, alebo tie, vyrastajúce zo znamienok a bradavičiek. Popolom z vlčieho maku si tiež potierali nohy.

Kaša z čerstvých lupeňov a medu pomáha pri hojení jaziev a popálenín.

Lupene vlčieho maku sa vkladali do ponožiek a rukavíc na pomoc pri reumatických bolestiach.

Silnými odvarmi z odstrihnutých makových kvetov sa liečili hemeroidy.

Kvety vlčieho maku spolu s olivovým olejom odstraňujú vredy.

Arabský lekár Avicena, žijúci okolo roku 1000 nl. si do svojich zápiskov napísal: „Vlčí mak je liekom svätých. Čistí a oddeľuje. Čistí telo a oddeľuje zlé od dobrého v duši.“

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Prečo je kurkuma jednou z najdôležitejších požívatín na svete?

Horčica

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Bylinky a koreniny

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: davygoat.com, donteatthepaste.com
(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
01.jpg

Domáce hnojivo zo žihľavy


Zelené hnojenie sa stáva čoraz populárnejším medzi ľuďmi, ktorí si chcú dopestovať zdravotne bezpečné plodiny, bez používania chemikálií. Spôsobom, ako dostať do pôdy potrebné živiny, a pritom zachovať nezávadné prostredie pre ostatné rastliny, živ


 
obr.jpg

Porézne a neporézne materiály v stavebníctve


Vo veľmi širokej ponuke výrobcov lepidiel je niekedy ťažké sa orientovať. Pred výberom najvhodnejšieho lepidla je dobré poznať niektoré základné pravidlá, ktoré nám pomôžu.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
02a.jpg

Ako si vypestovať nádherný živý plot z vŕby + bonus


V dnešnom návode vás naučíme, ako si jednoducho vypestovať imidžový živý plot z vŕbového prútia. Tento je na rozdiel od vysadených kríkov do živých plotov, hotový veľmi rýchlo - okolo menšej záhrady ho dokážeme pri troche šikovnosti vysadiť aj poč


 

Hovädzie mäso s citrónom

Pliecko uvarte a nakrájajte na plátky. Najemno nakrájanú cibuľu speňte ...

dnes je: 23.5.2018

meniny má: Želmíra

podrobný kalendár

23888171

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Želmíra | Streda 23.5.2018 |
ÚvodÚvodná stránka