banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Všetko čo potrebujete vedieť o pestovaní mäsožraviek

 

Túžite pestovať mäsožravé rastlinky? Ponúkame odpovede na najčastejšie otázky tých, ktorí o ich pestovaní začínajú uvažovať, vrátane odporúčaní rastlín ideálnych pre začiatočníkov.

Kde môžem mäsožravé rastliny kúpiť?

Skromná ponuka najbežnejších druhov býva k videniu aj v kvetinárstvach alebo hobbymarketoch. Pre náročnejších pestovateľov je ale vhodnejšou voľbou návšteva špecializovanej burzy alebo výstavy, prípadne sa pozrieť na ponuky na internete - existuje niekoľko špecializovaných slovenských e-shopov s mäsožravkami. 

Všetko čo potrebujete vedieť o pestovaní mäsožraviek

 

Potrebujem pre mäsožravky skleník?

Väčšina bežne pestovaných druhov žiaden skleník nepotrebuje a najlepšie porastie na bežnom okennom parapete. Dôležitý je dostatok svetla a slniečka. Predtým sa tvrdievalo, že je nutná vysoká vzdušná vlhkosť a tým pádom skleník alebo iný uzavretý priestor. Súčasná pestovateľská prax toto vyvrátila.

Musím mäsožravky kŕmiť? Čo žerú?

Mäsožravky najčastejšie chytajú drobný hmyz a iné živočíchy obdobnej veľkosti. Vodné druhy sa obvykle špecializujú na ešte menšie vodné tvory. Len v extrémnych prípadoch sa môžeme stretnúť s druhmi, ktoré zvládnu polapiť aj menšie stavovce. Pre úplnú väčšinu mäsožraviek je však živočíšna korisť len obyčajným prilepšením a pri pestovaní kŕmení nevyžadujú. Živiny si berú zo substrátu. 

Aké druhy sa najľahšie pestujú?

Ak máte možnosť pestovania na južnom okennom parapete alebo ešte svetlejším mieste, potom môžete začať napríklad (sub) tropickými druhy rosičiek, ako sú Drosera capensis, Drosera Spatule alebo Drosera aliciae. Do tienivejších podmienok sú potom veľmi vhodné mexickej tučnice (Pinguicula cyclosecta, Pinguicula gigantea, Pinguicula ehlersiae i.) Alebo terestrické kobercovito rastúce bublinatky (Utricularia subulata, Utricularia blanchetiii). Kto má možnosť chladného zimovania (skleník, zimná záhrada, atď.), Potom sa môže pozerať tiež po saracénií (Sarracenia) alebo obľúbenej mucholapke podivnej (Dionaea muscipula). Všeobecne ale mäsožravky patria medzi jednoduché rastliny na pestovanie a pri splnení niekoľkých špecifických nárokov nie je nutné báť sa ani náročnejších z nich.

Mám v byte mušky. Aké mäsožravky sú na ne najlepšie?

Niektoré mäsožravky síce dokážu nachytať veľa drobných mušiek (Pinguicula gigantea, Drosera indica a i.), ale na tento účel ich však pestovatelia neodporúčajú. Ich účinnosť nie je tak veľká, ako si laici predstavujú. Efektívnejšie býva zamerať sa na pôvod mušiek (najčastejšie ovocie u octomiliek alebo substrát u rastlín napadnutý smutnicami).

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Mäsožravé rastliny – lapače bytového hmyzu

Domáce hnojivá

Čítajte aj ďalšie zaujímavé články v sekcii Izbové kvety

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: roraima.pl
Autor: Ivan Nôta

 
 

 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

Montážne výhody sudovej sauny


Ich konštrukcia je naozaj jednoduchá a vyžaduje si len základné technické znalosti.


 
1.jpg

Dizajnové hrnčeky na čaj a kávu vlastnými rukami


Biely porcelán je nuda, možno si povzdychnete pri pohľade na porcelánovú súpravu, ktorá vám zostala ukrytá v komore z predošlých čias. Nevyhadzujte ju. Vďaka jednoduchému farebnému postreku vytvoríte i z najobyčajnejšieho riadu dizajnové kúsky.


 
obr.jpg

Ako odvetrať kúpeľňu?


Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené.


 
1.jpg

Zimovanie prenosných rastlín


Ako sa starať o teplomilné, stredozemné či subtropické rastliny od novembra do marca? Vytvorte im podmienky vhodné na ich odpočinok. My vám poradíme ako na to.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

28049402

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Sobota 19.10.2019 |
ÚvodÚvodná stránka