banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vypestujte si doma avokádo

 

Tento tropický strom rastie od Mexika po Brazíliu a pestuje sa v celom subtropickom aj v častiach tropického pásma, kde dorastá až do výšky 20 metrov. V našich podmienkach sa dá pestovať len v interiéri, ako izbový dekoratívny stromček. Dekoratívny znamená, že nám doma nezarodí. Napriek tomu sa stane ozdobou našej obývačky či zateplenej zimnej záhrady.

Pestovanie avokáda

Plody exotického tropického avokáda sú známe aj z našich obchodných sietí. Majú podľa odrody hruškovitý až guľatý tvar. Pevná šupka má zelenú alebo tmavohnedú farbu, pod ňou je bledozelená alebo žltkastá dužina maslovitej konzistencie. Uprostred sa nachádza pomerne veľké guľaté semeno. A práve z takéhoto semena si môžeme celkom poľahky dopestovať celý avokádový stromček.

Krok číslo 1

Výber plodu

Niektorí záhradkári na špecializovaných fórach upozorňujú, že domáce pestovanie avokáda môže byť pre našinca zložité z dôvodu, že tieto plody sa (aby v obchodoch vydržali čo najdlhšie) zbierajú ešte nezrelé a potom je problém s nevyvinutým semenom. Pre nás je teda dôležité, aký plod si v obchode vyberieme. Tento by nemal mať poškodenú ani prasknutú kožu, na dotyk a jemný tlak prstami by nemal byť príliš tvrdý, ale ani príliš mäkký. Ak si myslíte, že ste kúpili nezrelé avokádo, nechajte ho pár dní na stole – dozreje.

Krok číslo 2

Namáčanie semena

Avokádo opatrne narežeme a vyberieme semeno. Pripravíme si malú nádobu na vodu a 3 – 4 kusy drevených špáradiel. Semeno jemne špáradlami napichneme a uložíme do nádoby (pohára, misky a pod.)  špičkou nahor, tak ako je zrejmé z fotografie.  Ak je semeno takmer guľaté, spodnú časť poznáme podľa malého, nevýrazného očka.

 

Pestovanie avokáda

Do nádoby nalejeme vodu tak, aby bola spodná polovica semena  ponorená v nej. Po troch až piatich týždňoch by malo dôjsť ku klíčeniu avokáda. Všeobecne platí, že semeno by nemalo zostávať vo vode viac, ako tri mesiace. Ak ani dovtedy nenaklíči, vyberte ho von a zasaďte aj tak. Väčšinou sa chytí.

Krok číslo 3

Výsev

Výsevný substrát zvolíme ľahký a vzdušný aby prebytočná voda mohla ihneď odtiecť (avokádo nemá rado príliš veľa vlahy). Nádoba (črepník) by mal byť dostatočne veľký aby sme budúci stromček nemuseli ešte mladý presádzať.  Naklíčené semeno zbavíme špáradiel  a zasadíme do ¾ tupým koncom do substrátu. Udržujeme vlhké prostredie. Semená klíčia najrýchlejšie v teple (25°C). Je teda veľmi výhodné urobiť výsev v zimných mesiacoch a črepník s naklíčeným semenom položiť nad teplý radiátor. Po vyrastení listov mu bude stačiť priemerná izbová teplota.

 

Pestovanie avokáda

 

Krok číslo 4

Pestovanie

Avokádo rastie v našich podmienkach pomerne rýchlo. Košatý stromček cca 1 meter vysoký nám narastie približne za dva roky.

 

Pestovanie avokáda

 

Avokádo zo začiatku rastie pomerne rýchlo, no po určitom čase sa jeho rast takmer zastaví. Málokedy dorastie do výšky viac ako jeden meter. Príliš silné zavlažovanie signalizuje zhnednutím listov, preto to s vodou nepreháňajte – odporúča sa viac poprašovať listy vodou pomocou mechanického rozprašovača.

 Zvyčajne má jeden kmienok, keď ho zrežete, rozkonári sa a vytvorí korunku. Aby sa zahustila, na jar odštipnite dlhé výhonky vybiehajúce z tvaru koruny. Rastline sa darí na dostatočne svetlom mieste, no v lete ho chráňte pred silným slnečným svetlo a radšej ho držte mimo okna v polotieni.

 

Pestovanie avokáda

Mohlo by vás tiež zaujať:

Izbové rastliny, ktoré pohltia toxické látky vo vašej domácnosti

Izbové kvety na jeseň

Čítajte aj ďalšie zaujímavé články v sekcii Kvety v izbe a váze

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: pixabay.com,en.wikipedia.org, sdelaysam-svoimirukami.ru, syntk.wordpress.com

Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27773189

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka