Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vypestujte si vlastné arašidy

 

Podzemnica olejná (arašidové oriešky) sa dá pestovať počas celého roka ako izbová rastlina. Najlepšia doba je však od januára do mája. Arašidy pestujeme hlavne pre plody - známe a chutné oriešky arašidy. Surové arašidy pripomínajú chuť hrášku. V lete sa dá pestovať podzemnica ako letnička vonku v kvetináčoch. Nie je to pritom vôbec zložité. Ukážeme vám ako na to.

 

Vypestujte si vlastné arašidy

Podzemnica je jednoročná rastlina. Kvety tvarom pripomínajú kvet hrachu. Po oplodnení začína intenzívne rásť kvetná stopka sa semenníkom, skláňa sa k zemi, kde sa zavŕta 3-6 cm hlboko do pôdy. V nej sa vyvinie tvrdý struk so sieťovaným povrchom, ktorý podľa odrody obsahuje jedno až štyri semená obalené červenofialovými osemením - a to sú práve tzv. búrske oriešky čiže arašidy. Surové priamo z rastliny chutia podobne ako náš hrášok.

Sú zdravé

Arašidy obsahujú antioxidanty (resveratrol), ktoré chránia bunky, tkanivá a ďalšie orgány, spomaľujú proces degenerácie mozgu (napr. Pri Alzheimerovej chorobe), posilňujú nervovú sústavu, podporujú krvotvorbu, upravujú krvný obeh i látkovú výmenu, čím zároveň zlepšujú niektoré kožné ochorenia a znižujú kazivosť zubov. Obsahujú 40-50% nenasýtených tukov, 25-30% bielkovín a asi 17% sacharidov, vlákninu, železo, vápnik, draslík, sodík, horčík, fosfor, mangán, meď, selén, zinok, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, vitamíny skupiny B a vitamín E, malé množstvo provitamínu a a tiež vitamín C. Majú vysoký podiel rozpustnej vlákniny, ktorá dokáže znížiť spotrebu inzulínu v organizme a účinne pomáha diabetikom spomaľovať vstrebávanie krvného cukru.

Predpestovanie sadeníc

01.JPGV našich klimatických podmienkach je vhodnejšie sadenice predpestovať. Semená vysejeme cca dva mesiace pred vlastnou výsadbou. Najskôr ich ale namočíme asi na 48 hodín do teplej vody. Klíčenie zvyčajne trvá 3-6 týždňov pri teplote 12-15 ° C. Keď sú sadenice veľké 10-15 cm a nehrozia už neskoré jarné mrazíky, vysádzame ich na vonkajší záhon 20 cm od seba.

Pestovanie

Ak sa rozhodneme pre pestovanie v záhradke, podzemnica vyžaduje kyprú a ľahkú pôdu (aby sa kvetná stopka so semenníkom mohla ľahko zavŕtať) a chránené, slnečné a teplé stanovisko. Pretože teploty, ktoré potrebuje k zdarnému vývoju, by nemali klesnúť pod 20 ° C, je vhodné pestovať ju v skleníku či fóliovníku. Aby boli arašidy kvalitné, potrebuje rastlina najmenej päť mesiacov teplého počasia a v období vegetácie ročné zrážky 500 až 800 mm, prípadne starostlivé zavlažovanie. Počas kvitnutia ju však nezalievame, pretože by sa kvety zle opeľovali. Arašidy netrpia škodcami ani chorobami.

Vypestujte si vlastné arašidyPri pestovaní v byte budeme musieť kvetináče počas teplých dní nad 20°C vyniesť von na balkón či lodžiu, aby sa kvety opelili.

Zber úrody

Po odkvitnutí byle čo najskôr prihrnieme zeminou, a potom ešte niekoľkokrát a podobne ako pri pestovaní zemiakov vytvoríme "hrobec". Čím viac stopiek sa nám podarí prihrnúť zeminou, tým väčšia bude úroda. Tú zvýšime tiež skracovaním hlavných osí rastliny a vyššou závlahou. So zberom začíname, akonáhle rastliny na jeseň zaschnú a odumrú. Podryjeme ich rýľom, uchopíme za vňať a opatrne vytiahneme z 03.JPGpôdy. Struky pozbierame a usušíme ich. Dôležité je sa zberom začať v správny čas, dôležité je tiež uskladnenie v suchu, lebo semená ohrozuje karcinogénna pleseň Aspergillus flavus . Pred konzumáciou môžeme arašidy pražiť alebo soliť, avšak najzdravšie sú bez úprav.

 

 

 

 

 

Vypestujte si vlastné arašidy

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako úspešne pestovať cykas

Vypestujte si doma avokádo

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: youtube
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.JPG

Jarné čistenie jazierka a odzimovenie bazéna


Jar prináša do biotopov nový život a očakáva od vás, že jazierko vo vašej záhrade pripravíte na ďalšiu letnú sezónu.


 
02.JPG

Ako uchovať medvedí cesnak, aby vydržal čo najdlhšie


V čerstvej podobe si ho môžeme vychutnať len približne jeden mesiac v roku. Preto je užitočné poznať rôzne spôsoby, ako si túto zdravú lahôdku uchovať pre použitie aj v iných ročných obdobiach.


 
obr.JPG

Drevo a kameň v kúpeľni na chalupe


Obavy z použitia dreva v kúpeľni snáď už medzi väčšinou chalupárov rozptýlil celý rad publikovaných dobrých skúseností, z ktorých vyplýva, že dreva v kúpeľni sa nemusíte báť. Avšak za dodržania určitých zásad.


 
01.JPG

Jednoduchý domáci balzam na pery


Pokožka pier je veľmi citlivá a treba ju chrániť nielen pred chladom, ale aj slnečnými lúčmi. Preto balzam na pery používate celý rok. Vyrobiť si ho pritom dokážete vlastnými rukami, v domácich podmienkach a celkom ľahko.


 

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

podrobný kalendár

25998521

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Víťazoslav, Klaudius | Streda 20.3.2019 |
ÚvodÚvodná stránka