banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vypestujte si vlastné arašidy

 

Podzemnica olejná (arašidové oriešky) sa dá pestovať počas celého roka ako izbová rastlina. Najlepšia doba je však od januára do mája. Arašidy pestujeme hlavne pre plody - známe a chutné oriešky arašidy. Surové arašidy pripomínajú chuť hrášku. V lete sa dá pestovať podzemnica ako letnička vonku v kvetináčoch. Nie je to pritom vôbec zložité. Ukážeme vám ako na to.

 

Vypestujte si vlastné arašidy

Podzemnica je jednoročná rastlina. Kvety tvarom pripomínajú kvet hrachu. Po oplodnení začína intenzívne rásť kvetná stopka sa semenníkom, skláňa sa k zemi, kde sa zavŕta 3-6 cm hlboko do pôdy. V nej sa vyvinie tvrdý struk so sieťovaným povrchom, ktorý podľa odrody obsahuje jedno až štyri semená obalené červenofialovými osemením - a to sú práve tzv. búrske oriešky čiže arašidy. Surové priamo z rastliny chutia podobne ako náš hrášok.

Sú zdravé

Arašidy obsahujú antioxidanty (resveratrol), ktoré chránia bunky, tkanivá a ďalšie orgány, spomaľujú proces degenerácie mozgu (napr. Pri Alzheimerovej chorobe), posilňujú nervovú sústavu, podporujú krvotvorbu, upravujú krvný obeh i látkovú výmenu, čím zároveň zlepšujú niektoré kožné ochorenia a znižujú kazivosť zubov. Obsahujú 40-50% nenasýtených tukov, 25-30% bielkovín a asi 17% sacharidov, vlákninu, železo, vápnik, draslík, sodík, horčík, fosfor, mangán, meď, selén, zinok, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, vitamíny skupiny B a vitamín E, malé množstvo provitamínu a a tiež vitamín C. Majú vysoký podiel rozpustnej vlákniny, ktorá dokáže znížiť spotrebu inzulínu v organizme a účinne pomáha diabetikom spomaľovať vstrebávanie krvného cukru.

Predpestovanie sadeníc

01.JPGV našich klimatických podmienkach je vhodnejšie sadenice predpestovať. Semená vysejeme cca dva mesiace pred vlastnou výsadbou. Najskôr ich ale namočíme asi na 48 hodín do teplej vody. Klíčenie zvyčajne trvá 3-6 týždňov pri teplote 12-15 ° C. Keď sú sadenice veľké 10-15 cm a nehrozia už neskoré jarné mrazíky, vysádzame ich na vonkajší záhon 20 cm od seba.

Pestovanie

Ak sa rozhodneme pre pestovanie v záhradke, podzemnica vyžaduje kyprú a ľahkú pôdu (aby sa kvetná stopka so semenníkom mohla ľahko zavŕtať) a chránené, slnečné a teplé stanovisko. Pretože teploty, ktoré potrebuje k zdarnému vývoju, by nemali klesnúť pod 20 ° C, je vhodné pestovať ju v skleníku či fóliovníku. Aby boli arašidy kvalitné, potrebuje rastlina najmenej päť mesiacov teplého počasia a v období vegetácie ročné zrážky 500 až 800 mm, prípadne starostlivé zavlažovanie. Počas kvitnutia ju však nezalievame, pretože by sa kvety zle opeľovali. Arašidy netrpia škodcami ani chorobami.

Vypestujte si vlastné arašidyPri pestovaní v byte budeme musieť kvetináče počas teplých dní nad 20°C vyniesť von na balkón či lodžiu, aby sa kvety opelili.

Zber úrody

Po odkvitnutí byle čo najskôr prihrnieme zeminou, a potom ešte niekoľkokrát a podobne ako pri pestovaní zemiakov vytvoríme "hrobec". Čím viac stopiek sa nám podarí prihrnúť zeminou, tým väčšia bude úroda. Tú zvýšime tiež skracovaním hlavných osí rastliny a vyššou závlahou. So zberom začíname, akonáhle rastliny na jeseň zaschnú a odumrú. Podryjeme ich rýľom, uchopíme za vňať a opatrne vytiahneme z 03.JPGpôdy. Struky pozbierame a usušíme ich. Dôležité je sa zberom začať v správny čas, dôležité je tiež uskladnenie v suchu, lebo semená ohrozuje karcinogénna pleseň Aspergillus flavus . Pred konzumáciou môžeme arašidy pražiť alebo soliť, avšak najzdravšie sú bez úprav.

 

 

 

 

 

Vypestujte si vlastné arašidy

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako úspešne pestovať cykas

Vypestujte si doma avokádo

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: youtube
Autor: Ivan Nôta


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Imitácia textúry dreva na fasáde pomocou špeciálneho valčeka


Textúra dreva sa dá na fasádnej omietke docieliť aj iným spôsobom, ako pomocou silikónovej matrice a to použitím fládrovacieho valčeka. Postup prác je takmer zhodný s prácami s matricou.


 
1.jpg

Bylinkové sirupy, ktoré rozjasnia váš deň


Sú chutné, zdravé a navyše ich príprava je veľmi jednoduchá. A ak máte na svojej záhrade aspoň jednu z týchto rastlín, môžete si pripraviť medicínu, ktorú poznali už naše babičky.


 
obr.jpg

Odolnosť originálnych zemných skrutiek


Odolnosť originálnych zemných skrutiek je testovaná na zaťaženie zhora i z boku, takže máte vopred garantované, koľko záťaže spôsobené vlastnou stavbou vrut unesie aj koľko bočného zaťaženia (predovšetkým vetra) vydrží.


 
1.jpg

Ako si zhotoviť obraz z lisovaných kvetín


Milou spomienkou na leto sa môžu stať obrazy z lisovaných kvetov. Krása kvetov zostane po vylisovaní zachovaná v takmer pôvodnej podobe. Kombinovať môžeme kvety, listy aj trávy a vytvárať z nich nevšedné aranžmány.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.6.2019

meniny má: Blanka, Bianka

podrobný kalendár

26766194

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Blanka, Bianka | Nedeľa 16.6.2019 |
ÚvodÚvodná stránka