banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vypestujte si záhradný altánok

 

Máte veľkú záhradu a premýšľate, čím ju ozvláštniť? Vyskúšajte altánok. Nie však ten z obchodu, ale taký, ktorý si sami vypestujete. Z vŕbového prútia.  
Ohybné prúty vŕby sa od nepamäti používali k pleteniu aj ako stavebný či spojovací materiál. Vyrábali sa z nich užitočné pomôcky pre dom aj záhradu a tiež umelecké predmety. Dnes sa opäť dostávajú do popredia záujmu aj ako  finančne výhodný variant k drahým záhradným stavbám.


Vypestujte si záhradný altánok


Záhradné altánky z vŕby sa síce na prvý pohľad javia ako zložitá záležitosť, ale verte, že to nie je pravda. Stačí, ak v sebe prebudíte architekta a pridáte trochu zručnosti. Samotná stavba altánku z vŕbového prútia vám zaberie len pár hodín. Prakticky za jedno popoludnie budete mať hotovo. Potom však nastáva doba pestovania – doba, kedy jednoducho musíte čakať, kým altánok narastie. Trvá to 2- 3 roky a v niektorých prípadoch aj dlhšie. Takže ak plánujete v záhrade netradičný doplnok, začnite už teraz.


Vypestujte si záhradný altánokV čom je pes zakopaný?

Za všetkým stojí doslova zázračná schopnosť  pomerne rýchleho a jednoduchého zakorenenia vŕbových prútikov. Toto  ich priam k stavbe „živého“  altánku predurčuje. Ide o finančne nenáročné, originálne a ľahko udržiavateľné riešenie dekoratívno – spoločenského záhradného prvku , ktorý je rovnako dobre tvarovateľný, ako napríklad živý plot.


Zber prútov: V dnešnej dobe nenarazíte na vhodné vŕby „na každom rohu“ ako tomu bolo v minulosti, ale budete si musieť urobiť malý jarný výlet k potoku či mokrinám, kde na ideálne vŕby určite narazíte. V týchto miestach si narežte dlhé mladé prúty a získate základ pre váš budúci altánok, ktorý je prakticky zadarmo. Najlepšie na tom je, že ide o stavebný materiál z prírody – a vy ho použitím na záhradnú stavbu do prírody vrátite. Čisto, jednoducho a ekologicky. Nazbierajte si aj menšie konáriky (cca 70 cm) budú slúžiť na následný „tunning“ vášho altánku.

Základy tvorby záhradného altánku (besiedky)

 

Nastal čas zahrať sa na záhradného architekta. Prejdite sa po lúke a zvoľte si vhodné miesto, kde bude váš budúci altánok stáť aj to, aký bude mať tvar. Navrhnite pôdorys a veľkosť  miesta. Po obryse vykopte ryhu dostatočne hlbokú na zasadenie vŕbových prútov, použitých na základnú osnovu stavby. Každá vetvička nad 1,3 m výšky by mala byť zapustená do zeme v hĺbke 40 cm.  V mnohých prípadoch nemusíte kopať hlbokú ryhu v zemi. Ak je pôda mäkká, postačí ak železnou tyčou napicháte do zeme hlboké dierky po obryse altánku tak, aby do nich vošli vŕbové prúty. Nastrihané jednoročné a dvojročné vetvy jednoducho napichajte priamo do zeme, najlepšie po výdatnom daždi. Zo začiatku je potrebné postarať sa o dôkladnú zálievku, po krátkom čase sa prútiky zazelenajú a poradia si už sami.  Ako sme už písali – bude treba počkať pár rokov, kým prúty nedorastú do potrebnej výšky. Čakanie však stojí za to.

02.jpg Vypestujte si záhradný altánok

 

Vypestujte si záhradný altánokPodobne ako živé ploty aj vŕby je potrebné usmerňovať strihom.


Vetvičky môžete sadiť rôznymi spôsobmi – fantázií sa pritom medze nekladú. Kolmo sadené vytvoria klasické „kolíky“, sadené šikmo proti sebe v uhle 45° sa čoskoro začnú prepletať a vytvoria originálny stavebný „prepletenec“ so šikmými okami.


Ďalšou z možností je zasadiť niektoré prúty do oblúkov. Vtedy ich ohnete a zasadíte aj špičku. Z celej nadzemnej dĺžky vyrašia puky a základ stavby bude hustejší a v budúcnosti mohutnejší.

 

 

Vypestujte si záhradný altánokPočas budúcich mesiacov od zakorenenia sledujte ako prútiky rastú. Keď bude ich dĺžka vhodná na ukončenie stavby, môžete to urobiť. Ak vyrastú niektoré prúty veľmi vysoko a iné budú nízke, zostrihnite z vyšších a čakajte. Ako sme už spomínali, po obvode môžete vysadiť aj malé prútiky a tie potom počas rastu vplietať do konštrukcie, aby bola pevnejšia.

 

Konáriky tvarujte do kupoly počas rastu. Pomáhajte si lykom a povrázkami, aby držali tvar. Neskôr už môžu veľmi zdrevnatieť a potom by ste skôr vytvorili indiánske teepee, ako oblúkový altánok. Nebojte sa tvarovať aj bočné steny besiedky. Zväzujte niektoré konáre k sebe, prepletajte ich, alebo tvarujte podľa vašich predstáv. Je to jednoduché.


Ak chcete, aby váš altánok vyzeral každým rokom inak, nebojte sa implantovať do neho nové sadenice. A to aj na niekoľko etáp. Prvoradá je samozrejme základná konštrukcia. V nasledujúcich rokoch však môžete pridávať nové a nové konáriky (malé aj väčšie) a ľubovoľne ich tvarovať.  Tak vdýchnete do altánku dušu.

Najlepšia hrúbka sadeníc konštrukcie altánku je 1,5 cm v spodnej časti a menšia. Aby ste mohli nazbierať takéto konáre, budete samozrejme potrebovať záhradkárske nožnice. Ak sa nechystáte nazbierané vetvy ihneď použiť, ponorte ich do vedra s vodou. Ináč by vám neskôr vyschli a nepustili korienky.

Altánok nemusí mať striktne oblúkový tvar, ako zelené iglú, môže byť akýkoľvek, na ktorý si trúfnete. Dokonca môžete vytvoriť akýsi domček s kolmými stenami a šikmou strechou. Všetko závisí naozaj len a len od vašej fantázie. Ak po jari príde suché a horúce leto, nezabudnite na pravidelnú zálievku. Ináč by vám vŕbové prútiky nenarástli a v horšom prípade by mohli dokonca vyschnúť. Buďte starostliví a venujte svojej stavbe naozaj veľkú pozornosť.

Vypestujte si záhradný altánok

Altánok bude aj po rokoch od jari do neskorej jesene krásne zelený.

 

Vypestujte si záhradný altánok

Vypestujte si záhradný altánok

Vypestujte si záhradný altánok

Ak máte v záhrade či sade naozaj veľa miesta, môžete si z vŕbového prútia urobiť originálne prvky, ktoré porastú zároveň s vašim altánkom. Vaša záhrada dostane nádych neobyčajnej noblesnosti a tiež príjemný vzhľad.

Vypestujte si záhradný altánok

Vypestujte si záhradný altánok

 
 

Vŕbové prúty môžete prepletať aj na sucho, čiže bez zakorenenia. Možnosti sú nekonečné.

Vypestujte si záhradný altánok - ohrada

 

Vypestujte si záhradný altánok

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

Ako si vypestovať melón v tvare kocky

Ďalšie články na tému Záhrada


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: umweltberatung.at, idealsad.com, imged.pl
(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463503

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka