Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vyrobte si domáci prírodný acylpyrin

 

01.jpgKto z nás by nepoznal acylpyrin – malú tabletku, po ktorej siahame nielen pri horúčke, chrípke a nevoľnostiach? Tento liek má aj napriek obrovskému komerčnému úspechu úplne obyčajné korene a jeho podstata spočíva v úplne obyčajnom strome v našich končinách zvanom vŕba. Táto  bola zdrojom úľavy pre chorých po celé stáročia, odvar z vŕbového lístia a kôry sa proti horúčke a bolestiam používal oddávna.

História liečivej pilulky

Hoci účinky odvaru z kôry vŕby sú spomenuté aj v starých sumerských a egyptských textoch a používali ich aj Kelti a Germáni, prvá vedecká správa opisujúca účinky prášku z vŕbovej kôry sa datuje do 18. storočia. Reverend Edward Stone podal predsedovi Britskej kráľovskej spoločnosti správu o jeho úspešnom použití pri liečbe horúčky a reumatizmu. Jeho vedecké vysvetlenie bolo vyslovene laické a pochabé, domnieval sa, že keď vŕba rastie vo vlhku a vlhko tiež spôsobuje reumatizmus, musí mať vŕba niečo, čím sa reumatizmu bráni. Zároveň si všimol, že vŕbová kôra má horkú chuť rovnako ako kôra chinínovníka (napriek tomu, že chinín a aspirín sú chemickou podstatou veľmi odlišné). Chinín je jeden z najstarších liekov používaných na tíšenie bolesti a zníženie horúčky. Práve táto podobnosť inšpirovala ďalšie bádanie a stála pri zrode objavu acylpyrinu či aspirínu. V nasledujúcich rokoch sa stala vŕbová kôra nesmierne populárnou po celej Európe a v mnohých prípadoch nahrádzala chinín. Presadeniu liečivých účinkov vŕbovej kôry nahrávala aj Napoleonova blokáda Európy, ktorá zabránila dovozu chinínu z Peru. Lekári vŕbovú kôru s obľubou predpisovali pri horúčke, na tíšenie bolesti zubov i reumatických bolestiach. V roku 1828 bola z vŕbovej kôry izolovaná účinná látka salicin a vývoj sa posunul zase o krok ďalej. Trvalo však viac ako 40 rokov, než bolo preukázané, že salicin sa v organizme premieňa na kyselinu salicylovú, ktorá je vlastne účinnou zložkou. K jej priemyselnej výrobe bol už len krôčik. Tá začala v roku 1874 v Drážďanoch. Umelo vyrobená kyselina salicylová bola nielen rovnako účinná, ale aj desaťkrát lacnejšie než extrakt pripravovaný z vŕbovej kôry.

Pacienti užívajúci kyselinu salicylovú však museli čeliť nepriaznivým vedľajším účinkom. Veľké dávky lieku silne dráždili žalúdok, vyvolávali vracanie a neznesiteľné zažívacie ťažkosti (tie ostatne má aspirín u niektorých chorých i dnes). S takýmito ťažkosťami sa stretával aj otec mladého chemika Felixa Hoffmanna, ktorý práve nastúpil do farmaceutického oddelenia firmy Bayer. Mladík chcel otcovi pomôcť a tak sa vrhol na vývoj nového lieku, ktorý by mal rovnaké účinky, ale bol by pre pacientov znesiteľnejší. Pod vedením Arthura Eichengrüna do molekuly kyseliny salicylovej vpravil inú látku, kyselinu octovú a vznikla tak kyselina acetylsalicylová. V roku 1899 si firma Bayer požiadala o ochrannú známku na nový liek - Aspirin. To zabezpečilo firme obrovský úspech. Aj ďalšie firmy hľadali možnosti na výrobu tohto lieku, preto sa stretneme s rôznymi názvami (Aspro, Acylpyrín, Anopyrin a inými). Po konci prvej svetovej vojny však spojenci skonfiškovali firme Bayer majetok a prišla aj o výlučné právo používať značku Aspirin. Veľké písmeno sa zmenilo na malé a lieku sa otvorili dvere do sveta.

 

Domáci acylpyrin

Vrbová kôra je síce viac horká a vývar sa prehĺta horšie ako pilulka, ale ako u každého prírodného liečenia má mnoho výhod - oproti práškom kôra nemá nežiaduce účinky a nezaťažuje organizmus takým spôsobom ako lieky.

 

Liečivé účinky vŕbovej kôry

Kôru vŕby používame najmä vnútorne:

 • pri teplote, horúčke, chorobách z prechladnutia (chrípka, angína)
 • mierne analgetikum (zmierňuje vnímanie bolesti)
 • pri reumatizme, dne
 • proti neuralgiám
 • na posilnenie nervov a lepší spánok
 • pri hnačke a kataroch tráviaceho traktu
 • pri chorobách obličiek a močovej sústavy
 • môže pomôcť proti vnútorným parazitom

 

Zvonku:

 • proti vyrážkam, akné
 • na plesňové ochorenia
 • na zle sa hojace rany
 •  proti poteniu (kúpele, najmä nôh)
 • proti lupinám
 •  ako kloktadlo pri zápaloch hrdla alebo v ústnej dutine

 

Príprava a dávkovanie odvaru z vŕbovej kôry

Príprava odvaru: na 0,25 l vody použijeme 1 lyžičku sušenej kôry. Necháme ju variť 5-10 minút, necháme mierne vychladnúť a precedíme. Odvar nepijeme naraz, ale po lyžiciach v priebehu dňa, asi lyžicu za dve hodiny.

Pre vonkajšie použitie pripravíme odvar silnejší a tiež ho necháme dlhšie variť.
Pozor, ak ste alergickí alebo zle znášate kyselinu acetylsalicylovú (teda aspirín, acylpyrin), je pravdepodobné, že sa to bude týkať aj vŕbovej kôry. Tiež nie je vhodné jej podávanie v tehotenstve a ľuďom trpiacim zníženou zrážanlivosťou krvi alebo žalúdočnými vredmi.
Vŕba je pri používaní ďaleko menej dráždivá ako lieky, menej dráždi žalúdočnú sliznicu a býva dobre tolerovaná. Pri jej užívaní je na prospech zvýšiť dávky prijímaného vitamínu C.

 

Vyrobte si domáci prírodný acylpyrinKedy zbierať a ako uchovávať vŕbovú kôru

Na kôru sa vydávame zjari, v marci a apríli. Šúpeme ju z 2-3 roky starých vetiev - aby išla dobre dole, môžeme ju jemne naklepať. Pruhy kôry sušíme čo najrýchlejšie teplotou do 60°C v rúre na pečenie, sušičke potravín, môžeme aj na slnku.

Skladujeme ju na suchom mieste v plátenných alebo jutových vreckách. Pre ľahšiu manipuláciu a vylúhovanie ju môžeme aj nadrviť na prášok.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Liek menom rasca

Pripravte si liečivý nápoj z kapusty na jarnú či jesennú očistu a aj na chudnutie

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: radavam60.ru, healthperfect.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
5.jpg

Interiérový detox: upratovanie ako očista


Chaos a neporiadok spomaľujú tok energie a vytvárajú priestor pre hromadenie zlej energie s negatívnym vplyvom na náš život.


 
obr.JPG

TOP 10 účinkov oleja zo semienok rasce


Možno ste sa v lekárňach stretli s prípravkom "Rascový olej". A možno ani netušíte, aké blahodarné účinky má tento prípravok na váš organizmus. Olej zo semienok čiernej rasce je dôležitý liečivý olej.


 
obr.jpg

Ochrana dreva v stavebných konštrukciách podkrovia


V článku „Dizajnové riešenia interiéru miniatúrneho podkrovia“ sme spomínali že dodnes sa pojem podkrovie v niektorých prípadoch spája s pojmom skladisko.


 
obr.JPG

Vyrobte si domáci prírodný acylpyrin


Tento liek má aj napriek obrovskému komerčnému úspechu úplne obyčajné korene a jeho podstata spočíva v úplne obyčajnom strome v našich končinách zvanom vŕba. Táto bola zdrojom úľavy pre chorých po celé stáročia.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 15.12.2018

meniny má: Ivica

podrobný kalendár

25413567

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ivica | Sobota 15.12.2018 |
ÚvodÚvodná stránka