banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Výsadba ozimného cesnaku

 

Cesta ku kvalitnej a bohatej úrode ozimného cesnaku je jednoduchšia, ako si myslíte. Dôležitá je dôkladná príprava pestovateľskej plochy aj  správna technika výsadby. Ukážeme vám, ako na to.

Nie každému vyhovuje cesnak kupovaný v obchodnej sieti, kam sa často dováža z Ázie. Nielen, že väčšinou nevydrží dlhšie skladovanie, ale hlavne býva výrazný rozdiel v chuti. Ak máme vlastnú záhradku, potom nám stačí zvoliť vhodné stanovisko. A ešte kvalitný sadbový cesnak. Prelom októbra a novembra je ideálnym časom na jeho sadenie.

01.jpg

 

Vhodným stanoviskom pre pestovanie ozimného cesnaku je záhon alebo políčko so stredne ťažkou pôdou, ktorá je dobre zásobená živinami a vlahou. Snažíme sa vyberať miesto v závetrí, hoci to nie je vyložene nutné. Rastliny, pestované na veterných miestach môžu byť slabšie, pôda je tiež prievanom viac vysušovaná, čo je v čase aktívneho rastu nežiaduce. Veľmi ťažké, premokrené ílovité štruktúry, sú pre pestovanie cesnaku úplne nevhodné.

Cesnak patrí k rastlinám, ktoré čerstvé hnojenie hnojom neznášajú. To znamená, že pôda na parcele nesmie byť v žiadnom prípade vyhnojená hnojom. Pre jej obohatenie živinami použijeme rôznorodý záhradný odpad, ako nadrobno posekanú trávu, lístie zo zdravých stromov a iný nadrvený záhradný odpad, ktorý získame rozsekaním zelených častí rastlín po ich jesennej likvidácii. Prípravu záhonu vykonávame najčastejšie v polovici septembra. Hlbokým zrytím podporíme premiešanie vrstiev, prevzdušnenie pôdy a aktivitu drobných mikroorganizmov. Pri tejto činnosti tiež môžeme zlikvidovať nežiaducich škodcov, ako sú slimáky, v septembri práve kladúce vajíčka budúcej generácie. Zárodky takýchto tvorov najlepšie zlikvidujeme, keď ich sparíme horúcou vodou, prípadne po rytí necháme ležať záhon ladom, kde sa o likvidácii nevítaných návštevníkov postarajú drobní spevaví vtáci.

Po dôkladnej príprave necháme pôdu aspoň tri týždne zľahnúť a potom pohrabeme železnými hrabľami. Cesnak by sme nemali pestovať na rovnakom stanovisku skôr ako po piatich rokoch. Je to predovšetkým z dôvodu obmedzenia jednostranného vyčerpania pôdy a tiež obrany pred šírením hubových chorôb.


Kedy a ako sadiť?

Pranostiky a múdrosti našich predkov odporúčajú ako ideálny termín výsadby cesnaku polku októbra. Síce sa hovorí, že ten "pravý" termín je od Svätopluka do Agnesy (12. - 16. novembra), no dnes je vhodnejšie je riadiť sa teplotou pôdy. Cesnak by sme mali sadiť až vtedy, keď teplota pôdy klesne pod 9°C. Výrazne tým znížime riziko napadnutia hubami Fusarium, ktoré mávajú na svedomí hnilobu koreňov rastlín a ich následné zakrpatenie.

Do riadne pripravenej pôdy si naznačíme kolíkmi jednotlivé riadky, vzdialené od seba približne 20 cm. Jednotlivé strúčiky potom sadíme do hĺbky okolo 7 cm, pričom vzdialenosť jednotlivých strúčikov by mala byť aspoň 15 cm, aby mali dostatok priestoru pre rast. Dbáme na výber silných strúčikov.


Kedy má cesnak správnu orientáciu?

02.jpgPri sadení nezabudnite na správnu orientáciu každého strúčika.  Ak miesto, odkiaľ porastú korene a jeho vrchol nebudú umiestnené správnym smerom, bude nová rastlina plodiť podstatne menej, ak vôbec vyrastie. Cesnak teda zásadne sadíme podpučím nadol. Cesnak je odolný proti chladu, jeho pestovanie je možné takmer v každej pôde. Pre dobrý rast mu vyhovuje chladnejšie obdobie a slnečné stanovisko. Nevyžaduje si zavlažovanie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako úspešne vypestovať medvedí cesnak vo vlastnej záhrade?

Domáce hnojivo zo žihľavy

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrada

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: ogorodvsadu.ru, oblgazeta.ru
Autor: Ivan Nôta


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Čo je hybridné vetranie?


Hybridný systém vetrania dosahuje zníženie spotreby energie pri udržaní prijateľnej kvality vnútorného prostredia a tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí


Je všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku.


 
obr.jpg

Dizajn záhradných chodníkov


Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku.


 
nur.kz.jpg

Najlepší domáci liek proti akné


Z petržlenovej vňate je možné jednoduchým spôsobom vyrobiť liečivú vodičku, ktorá excelentne zbavuje pokožku tukových usadenín a následne ju sťahuje, čím dochádza k uzatvoreniu pórov.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

podrobný kalendár

26569956

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Urban | Sobota 25.5.2019 |
ÚvodÚvodná stránka