banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Hovorí sa im tiež vysoké hriadky, alebo (neprávom) záhony pre lenivých. Nesporne však majú svoje výhody. Nielenže sa nemusíte pri pletí a zbere ohýňať, ale zároveň môžete pestovať v miestach, kde by vám inak nevyrástla ani burina, trebárs na asfalte či betóne.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Záhradníčenie bez rýľovania

Tradičné spôsoby pestovania zeleniny a tiež odborná literatúra k tejto problematike odporúča jarné aj jesenné rýľovanie či kopanie záhradnej zeminy kvôli prevzdušneniu a zlepšeniu štruktúry ťažkých pôd. Moderné ekologické pestovanie však hlása opačný prístup: bez rýľovania. Kopanie je obmedzené na minimum a vykonáva sa len vtedy ak je to nevyhnutne potrebné. Možno si teraz poviete, prečo taká drastická zmena?

Na rýľovanie aj okopávanie si Slováci zvykli počas stáročí pestovania práve takýmto spôsobom. Čo sa zmenilo? Nič.

Len sme si uvedomili, že rýľovanie či oranie prináša so sebou celý rad nežiadúcich účinkov – od zvetrávania a vysúšania ornej pôdy až po deštrukcie organických hmôt v nej obsiahnutej. Rýľovaním hubíme nielen dážďovky (verných pomocníkov záhradkára) ale tiež „zaburiňujeme“ pole a to z dôvodu, že pôda sa správa ako banka so semenami.

V jej hĺbke sú uložené semená rastlín, ktoré všeobecne nazývame burinou. Tieto semená sa tu môžu nachádzať roky ba až desaťročia v živom stave, v stave pokoja. Ak ich počas orby dostaneme na povrch ornice, prebudia sa a vplyvom svetla a tepla začnú veľmi rýchlo rásť. Tým pádom budeme musieť stráviť veľa času pri ich likvidovaní. Jedným zo základných princípov organicko – ekologického pestovania je čo najmenej zasahovať do štruktúry pôdy.

A práve pre takéto pestovanie sú určené vysoké záhony, o ktorých si dnes napíšeme viac. Samozrejme netvrdíme, že v týchto záhonoch burina neporastie. Tie druhy burín, ktoré sa množia odnožami, sa tam však nedostanú. Burina sa tak do záhonu dostane len semienkami, tak nebude mať silný koreňový systém a dá sa veľmi jednoducho odstrániť.  Vysoké záhony sú výhodné aj preto, že takéto pestovanie je prístupné aj ľuďom v mestských aglomeráciách, ktorí nemajú vlastnú záhradku, ale pritom by si radi skúsili vypestovať vlastnú zeleninu a bylinky.

 

Zelené hnojenie alebo: ako založiť vysoký záhon

Človek sa väčšinou podvedome bráni všetkému novému ak mu to staré vyhovuje. Preto býva najčastejšou námietkou proti vysokým záhonom domnienka, že na ich založenie bude potrebné veľmi veľké množstvo kvalitnej zeminy. Obavy však nie sú namieste. Netreba sa báť, že by ste napríklad meter vysoký záhon museli naplniť zemou. Na obrázku si ukážeme, aké vrstvy obsahuje vysoký záhon. Ako príklad si uvedieme najobjemnejší nakoľko sa aj záhony takéhoto typu delia na nižšie (okolo 30cm), stredné (do 80cm) a vysoké. Náš záhon má výšku približne 130 cm.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

V princípe celú jeho spodnú časť tvorí vrstva, ktorá záhon ohrieva a dodáva živiny. Vysoký záhon môžeme postaviť priamo na pôdu, no môžeme tiež podľa potreby vykopať cca 40 cm hlbokú jamu, ktorú obkolesíme „mantinelmi“ záhona (1). Na dno sa môže položiť kartón alebo geotextília. Geotextíliou môžeme tiež vystlať celé vnútro záhonu (2).

Na prvú vrstvu nakladieme veľké a hrubšie konáre naočkované hnojom(3). Do ďalšej vrstvy dávame menšie vetvičky alebo sa môže použiť lístie, slama, morské riasy, ľahko drvené vetvy, kôra, drevná štiepka, hobliny... (4) Ďalšiu vrstvu tvorí nevyzretý kompost (5), potom môžeme pridať vrstvu pokosenej trávy zo zásobníka kosačky (6), ďalej vyzretý kompost (7) a až hore, zhruba do poslednej štvrtiny (tretiny) zeminu(8).

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

Tento postup je dôležitý hlavne pre plodovú zeleninu. Takto môžeme pestovať paradajky, uhorky, tekvice, cukety a množstvo iných plodín. Pre bylinky je takéto zakladanie zbytočné, pretože väčšina z nich, najmä tie stredomorské, potrebujú skôr ľahšiu piesčitú pôdu.

Akonáhle raz založíme podobný záhon, nemusíme sa oň ďalší rok príliš starať. Stačí len dosypať zeminu. Totiž všetko, čo je vo vnútri záhonu, stále pracuje, kompost dozrieva, mikroorganizmy pracujú a vytvárajú si tak akýsi uzavretý systém . Pojem vysoký záhon nemožno zamieňať s drobnými záhonmi, aké často vidíme na záhradách, kde sa len nasype pôda. To len pomôže tomu, že je ten záhon oddelený od trávy, ktorá tam tým pádom neprerastá, navyše to na záhrade vyzerá úhľadne.

Rozhodne to ale nenesie benefity samotného pestovania na vyvýšenom záhone. Ten, ako sme už spomínali, možno pokojne postaviť aj na betón. Položíme palety, na ne pripevníme drevený obal záhonu, vyložíme geotextíliou. Podobne môžeme využiť napríklad aj betónové tvarovky. Ideálne je takýto záhon zakladať na jeseň, kedy obsah nádoby stačí cez zimu dozrieť. Keď sa založí na jar, je treba dávať pozor, aby kompost rastliny neprehnojil a nespálil.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Dobre založený vysoký záhon má tú výhodu, že sa nemusí dohnojovať, pretože rastliny si živiny vytiahnu koreňovým systémom zdola. Jednu nevýhodu však záhon má. Na rozdiel od pestovania priamo v pôde sa musí intenzívnejšie zalievať. Výhod je však oveľa viac: pestuje sa bez kopania a pôda sa narúša prakticky len počas sadenia (siatia) a zberu úrody, hlavne pri koreňovej zelenine.

Pôda je neustále vzdušná, nakoľko po nej nešliapeme a neničíme mikroorganizmy, ktoré sú za prevzdušňovanie zodpovedné. Okrem toho je pôda teplá, plná živín a za týchto podmienok vám v nej naozaj vyrastie všetko, čo zasadíte. Zloženie vnútra vysokého záhonu doslova láka dážďovky, ktoré sa postarajú o kyprosť pôdy a jej následnú úrodnosť.

S burinou sa stretnete naozaj len minimálne. Tieto ideálne pestovateľské podmienky vám neušetria len čas, ale tiež financie. Organické obohacovanie pôdy je proste in. Mantinely záhonu však nemusíme robiť len s dosák či paliet. V prírodnom prostredí úžasne vyniknú napríklad pletené z prútov.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Vyvýšené záhony sa začínajú čoraz viac presadzovať nielen v komunitnom pestovaní, ale dnes aj u súkromných pestovateľov. Na rám je možné využiť napríklad aj obyčajné stavebné palety, len jepotrebné optimálne ich naformátovať tak, aby sa dalo do záhona pohodlne z oboch strán. dosiahnuť. Hlavne je to výborný spôsob, kedy môžu ľudia pestovať aj rastliny, ktoré im v bežnom kvetináči nevyrastú, trebárs cukety.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Dobré rady do jesennej záhrady

Ako si vypestovať melón v tvare kocky

Ďalšie články, rady a tipy na tému Záhrada

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.
V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: liveinternet.ru, greensector.ru, moyadacha.temaretik.com, dom-sad-og.ru, zhenskie-uvlecheniya.ru, secretdachi.ru, velskforest.ru
Autor: Ivan Nôta

 


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Imitácia textúry dreva na fasáde pomocou špeciálneho valčeka


Textúra dreva sa dá na fasádnej omietke docieliť aj iným spôsobom, ako pomocou silikónovej matrice a to použitím fládrovacieho valčeka. Postup prác je takmer zhodný s prácami s matricou.


 
1.jpg

Bylinkové sirupy, ktoré rozjasnia váš deň


Sú chutné, zdravé a navyše ich príprava je veľmi jednoduchá. A ak máte na svojej záhrade aspoň jednu z týchto rastlín, môžete si pripraviť medicínu, ktorú poznali už naše babičky.


 
obr.jpg

Odolnosť originálnych zemných skrutiek


Odolnosť originálnych zemných skrutiek je testovaná na zaťaženie zhora i z boku, takže máte vopred garantované, koľko záťaže spôsobené vlastnou stavbou vrut unesie aj koľko bočného zaťaženia (predovšetkým vetra) vydrží.


 
1.jpg

Ako si zhotoviť obraz z lisovaných kvetín


Milou spomienkou na leto sa môžu stať obrazy z lisovaných kvetov. Krása kvetov zostane po vylisovaní zachovaná v takmer pôvodnej podobe. Kombinovať môžeme kvety, listy aj trávy a vytvárať z nich nevšedné aranžmány.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.6.2019

meniny má: Blanka, Bianka

podrobný kalendár

26766513

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Blanka, Bianka | Nedeľa 16.6.2019 |
ÚvodÚvodná stránka