banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Hovorí sa im tiež vysoké hriadky, alebo (neprávom) záhony pre lenivých. Nesporne však majú svoje výhody. Nielenže sa nemusíte pri pletí a zbere ohýňať, ale zároveň môžete pestovať v miestach, kde by vám inak nevyrástla ani burina, trebárs na asfalte či betóne.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Záhradníčenie bez rýľovania

Tradičné spôsoby pestovania zeleniny a tiež odborná literatúra k tejto problematike odporúča jarné aj jesenné rýľovanie či kopanie záhradnej zeminy kvôli prevzdušneniu a zlepšeniu štruktúry ťažkých pôd. Moderné ekologické pestovanie však hlása opačný prístup: bez rýľovania. Kopanie je obmedzené na minimum a vykonáva sa len vtedy ak je to nevyhnutne potrebné. Možno si teraz poviete, prečo taká drastická zmena?

Na rýľovanie aj okopávanie si Slováci zvykli počas stáročí pestovania práve takýmto spôsobom. Čo sa zmenilo? Nič.

Len sme si uvedomili, že rýľovanie či oranie prináša so sebou celý rad nežiadúcich účinkov – od zvetrávania a vysúšania ornej pôdy až po deštrukcie organických hmôt v nej obsiahnutej. Rýľovaním hubíme nielen dážďovky (verných pomocníkov záhradkára) ale tiež „zaburiňujeme“ pole a to z dôvodu, že pôda sa správa ako banka so semenami.

V jej hĺbke sú uložené semená rastlín, ktoré všeobecne nazývame burinou. Tieto semená sa tu môžu nachádzať roky ba až desaťročia v živom stave, v stave pokoja. Ak ich počas orby dostaneme na povrch ornice, prebudia sa a vplyvom svetla a tepla začnú veľmi rýchlo rásť. Tým pádom budeme musieť stráviť veľa času pri ich likvidovaní. Jedným zo základných princípov organicko – ekologického pestovania je čo najmenej zasahovať do štruktúry pôdy.

A práve pre takéto pestovanie sú určené vysoké záhony, o ktorých si dnes napíšeme viac. Samozrejme netvrdíme, že v týchto záhonoch burina neporastie. Tie druhy burín, ktoré sa množia odnožami, sa tam však nedostanú. Burina sa tak do záhonu dostane len semienkami, tak nebude mať silný koreňový systém a dá sa veľmi jednoducho odstrániť.  Vysoké záhony sú výhodné aj preto, že takéto pestovanie je prístupné aj ľuďom v mestských aglomeráciách, ktorí nemajú vlastnú záhradku, ale pritom by si radi skúsili vypestovať vlastnú zeleninu a bylinky.

 

Zelené hnojenie alebo: ako založiť vysoký záhon

Človek sa väčšinou podvedome bráni všetkému novému ak mu to staré vyhovuje. Preto býva najčastejšou námietkou proti vysokým záhonom domnienka, že na ich založenie bude potrebné veľmi veľké množstvo kvalitnej zeminy. Obavy však nie sú namieste. Netreba sa báť, že by ste napríklad meter vysoký záhon museli naplniť zemou. Na obrázku si ukážeme, aké vrstvy obsahuje vysoký záhon. Ako príklad si uvedieme najobjemnejší nakoľko sa aj záhony takéhoto typu delia na nižšie (okolo 30cm), stredné (do 80cm) a vysoké. Náš záhon má výšku približne 130 cm.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

V princípe celú jeho spodnú časť tvorí vrstva, ktorá záhon ohrieva a dodáva živiny. Vysoký záhon môžeme postaviť priamo na pôdu, no môžeme tiež podľa potreby vykopať cca 40 cm hlbokú jamu, ktorú obkolesíme „mantinelmi“ záhona (1). Na dno sa môže položiť kartón alebo geotextília. Geotextíliou môžeme tiež vystlať celé vnútro záhonu (2).

Na prvú vrstvu nakladieme veľké a hrubšie konáre naočkované hnojom(3). Do ďalšej vrstvy dávame menšie vetvičky alebo sa môže použiť lístie, slama, morské riasy, ľahko drvené vetvy, kôra, drevná štiepka, hobliny... (4) Ďalšiu vrstvu tvorí nevyzretý kompost (5), potom môžeme pridať vrstvu pokosenej trávy zo zásobníka kosačky (6), ďalej vyzretý kompost (7) a až hore, zhruba do poslednej štvrtiny (tretiny) zeminu(8).

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

Tento postup je dôležitý hlavne pre plodovú zeleninu. Takto môžeme pestovať paradajky, uhorky, tekvice, cukety a množstvo iných plodín. Pre bylinky je takéto zakladanie zbytočné, pretože väčšina z nich, najmä tie stredomorské, potrebujú skôr ľahšiu piesčitú pôdu.

Akonáhle raz založíme podobný záhon, nemusíme sa oň ďalší rok príliš starať. Stačí len dosypať zeminu. Totiž všetko, čo je vo vnútri záhonu, stále pracuje, kompost dozrieva, mikroorganizmy pracujú a vytvárajú si tak akýsi uzavretý systém . Pojem vysoký záhon nemožno zamieňať s drobnými záhonmi, aké často vidíme na záhradách, kde sa len nasype pôda. To len pomôže tomu, že je ten záhon oddelený od trávy, ktorá tam tým pádom neprerastá, navyše to na záhrade vyzerá úhľadne.

Rozhodne to ale nenesie benefity samotného pestovania na vyvýšenom záhone. Ten, ako sme už spomínali, možno pokojne postaviť aj na betón. Položíme palety, na ne pripevníme drevený obal záhonu, vyložíme geotextíliou. Podobne môžeme využiť napríklad aj betónové tvarovky. Ideálne je takýto záhon zakladať na jeseň, kedy obsah nádoby stačí cez zimu dozrieť. Keď sa založí na jar, je treba dávať pozor, aby kompost rastliny neprehnojil a nespálil.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Dobre založený vysoký záhon má tú výhodu, že sa nemusí dohnojovať, pretože rastliny si živiny vytiahnu koreňovým systémom zdola. Jednu nevýhodu však záhon má. Na rozdiel od pestovania priamo v pôde sa musí intenzívnejšie zalievať. Výhod je však oveľa viac: pestuje sa bez kopania a pôda sa narúša prakticky len počas sadenia (siatia) a zberu úrody, hlavne pri koreňovej zelenine.

Pôda je neustále vzdušná, nakoľko po nej nešliapeme a neničíme mikroorganizmy, ktoré sú za prevzdušňovanie zodpovedné. Okrem toho je pôda teplá, plná živín a za týchto podmienok vám v nej naozaj vyrastie všetko, čo zasadíte. Zloženie vnútra vysokého záhonu doslova láka dážďovky, ktoré sa postarajú o kyprosť pôdy a jej následnú úrodnosť.

S burinou sa stretnete naozaj len minimálne. Tieto ideálne pestovateľské podmienky vám neušetria len čas, ale tiež financie. Organické obohacovanie pôdy je proste in. Mantinely záhonu však nemusíme robiť len s dosák či paliet. V prírodnom prostredí úžasne vyniknú napríklad pletené z prútov.

 

Vysoký záhon urobí polovicu poľnohospodárskej práce za vás

 

Vyvýšené záhony sa začínajú čoraz viac presadzovať nielen v komunitnom pestovaní, ale dnes aj u súkromných pestovateľov. Na rám je možné využiť napríklad aj obyčajné stavebné palety, len jepotrebné optimálne ich naformátovať tak, aby sa dalo do záhona pohodlne z oboch strán. dosiahnuť. Hlavne je to výborný spôsob, kedy môžu ľudia pestovať aj rastliny, ktoré im v bežnom kvetináči nevyrastú, trebárs cukety.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Dobré rady do jesennej záhrady

Ako si vypestovať melón v tvare kocky

Ďalšie články, rady a tipy na tému Záhrada

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.
V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: liveinternet.ru, greensector.ru, moyadacha.temaretik.com, dom-sad-og.ru, zhenskie-uvlecheniya.ru, secretdachi.ru, velskforest.ru
Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

27716794

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Olympia | Utorok 17.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka