banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaľahlo vám v ušiach? Skúste domáce recepty

 

Zaľahlo vám v ušiach? Skúste domáce receptyHneď na úvod vás musíme upozorniť, že „babské recepty“ na zaľahnuté ucho skúste len v prípade ak vás trápi len krátku dobu a nie je bolestivé. Ak zaľahnutie pretrváva viac ako týždeň, zverte sa do rúk odborníka. Zaľahnutie v uchu môže mať veľa príčin. Niektoré sú úplne banálne, ako je napríklad zaplavenie jeho vnútra vodou pri kúpeli alebo plávaní či zmena tlaku, ktorá nastáva ak človek prekonáva za krátky čas veľkú nadmorskú výšku, pričom ide o dôsledok nevyrovnaných tlakov medzi dutinou stredného ucha a okolím. Iné príčiny už môžu byť závažnejšie a znamenajú napríklad nahromadenie ušného mazu alebo dokonca v relatívne malom počte prípadov sa jedná o sprievodný jav nejakého zdravotného problému či priamo choroby. Pozrime sa na rôzne domáce rady, ako by sme mali v prípade normálnych ťažkostí so „zaľahnutým“ uchom doma postupovať.

1. Obyčajná žuvačka často dokáže zázraky a slabo zaľahnuté ucho dokáže uvoľniť. Pokiaľ ju nemáme po ruke, snažme sa niekoľko minút žuť (pohybovať čeľusťami zo strany na stranu a hore a dole) naprázdno.

2. Podobne ako žuvačka môže u nezávažných problémov pomôcť prehĺtanie - dá sa robiť naprázdno, ale tiež si možno vypomôcť nejakým nápojom.

3. Často vyrieši problémy s ľahko zaľahnutým uchom skákanie na jednej nohe s hlavou naklonenou problematickou stranou smerom nadol.

4. Môžeme tiež zohriať trošku oleja (zvyčajne sa odporúča panenský olivový, ale v skutočnosti stačí akýkoľvek - naše prababičky k olivovému oleju prístup nemali a túto metódu používali tiež - napr. s rozpustenou bravčovou masťou alebo i rybím tukom) a kvapnúť niekoľko kvapiek do ucha.

5. S upchatým uchom môže pomôcť tiež teplá para. Ak máme sprchovací kút, tak ho starostlivo uzavrieme, osprchujeme sa čo najteplejšou vodou a potom ešte vydržíme desať až pätnásť minút ako v saune. Ak úľava nenastane v priebehu či po skončení naparovania, môžeme ešte jemne ucho pretrepať prstom.

6. Ak nemáme sprchovací kút, môžeme uchu dopriať aj čosi podobné inhaláciám, čiže nakloníme hlavu nad nádobu naplnenú horúcou vodou a prikryjeme ju nejakým uterákom. Pri tejto metóde si musíme dávať veľký pozor, aby sme sa náhodou neoparili.

7. Na noc si na ucho či na okraj zvukovodu priložíme plátok cibule, upevníme ho a zabalíme hlavu do šatky. Do rána by sa situácia mala zlepšiť. Niektoré babské rady odporúčajú miesto cibule použiť kúsok cesnaku.

8. V mnohých prípadoch pomáha aj peroxid vodíka. Ľahneme si na zdravéucho a do toho problémového nakvapkáme trochu peroxidu. Necháme päť až desať minút účinkovať (budeme pravdepodobne počuť šumenie a praskanie). Po uplynutí tejto doby je potrebné ucho opatrne vytrepať a vypláchneme ho tiež teplou vodou. Občas sa namiesto kvapkania odporúča použiť injekčnú striekačku (samozrejme bez ihly) a to ako na naliatie peroxidu tak na výplach vodou.

Dôležité!  Ak máme akékoľvek podozrenie, že zaľahnuté ucho je príznak či sprievodný jav nejakej choroby (napovedať môže napr. neznesiteľná bolesť alebo teplota), rozhodne by sme invazívnejšie babské rady nemali skúšať (prehĺtanie alebo žuvačka či skákanie nevadí) bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom a zistení, o aký zdravotný problém sa jedná.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Kvas z červenej repy – ruský liek na všetky choroby

Liečivé účinky droždia

Ďalšie zaujímavé články, rady a návod na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: herzamansaglik.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Zatvárajte svoju garáž rolovacou bránou na mieru


Zákaznícke riešenie garážových brán je vyhľadávaným spôsobom zabezpečenia osobného automobilu, ako aj samotného vstupu do domu.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

27704229

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ľudmila | Pondelok 16.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka