Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Zdražejú vajcia? Naučte sa ich uskladňovať ako naši predkovia. Vydržia aj rok.

 

Zdražejú vajcia? Naučte sa ich uskladňovať ako naši predkovia. Vydržia aj rok.Na trhu sa chystá zdraženie vajec! Takéto správy púšťajú do sveta seriózne médiá a vedia prečo. Zdražovanie sa nedeje len kvôli afére s fipronilom, ale aj kvôli tlaku blížiacich sa Vianoc, kedy sa spotreba vajec skokovo zvyšuje kvôli pečeniu dobrôt na slávnostný stôl. Naši predkovia však už dávno vedeli, že cez zimu sliepky znášajú menej, preto vyskúmali, ako sa predzásobiť. My si dnes o týchto takmer zabudnutých skúsenostiach a trikoch napíšeme viac.

Vajcia sú v potravinárskom priemysle definované ako rýchlo sa kaziaca potravina a v súčasnosti ich je na európskom trhu tak málo, že sa dokonca predávajú v aukciách. Očakáva sa, že ceny stúpnu až k dvadsiatim centom za kus (a v predvianočnom čase dokonca aj vyššie). Vtedy ešte väčším problémom bude to, že jednoducho na pultoch obchodov nebudú.

Lenže sezónne výkyvy museli riešiť už naši predkovia v dobách, kedy sliepky prirodzene v čase sezóny, keď mali dostatok pastvy a kvalitného žrádla, niesli veľa, a cez zimu bola znášky nižšie. Na zimnú sezónu sa dokázali gazdinky pripraviť včas niekoľkými metódami:

 

1. Nakladanie do vápna

Toto je zrejme najobvyklejší spôsob nakladania vajec. Na päťlitrovú fľašu od uhoriek si pripravte 300 gramov haseného vápna, ktoré kúpite v každých stavebninách ako hydroxid vápenatý alebo tiež vápenný hydrát. Pozor, je vhodné pracovať v rukaviciach, pretože je to žieravina, veľa vysušuje kožu. Toto množstvo zalejte studenou vodou tak, aby vznikla hustá kaša a touto kašou zaplňte fľašu do výšky troch centimetrov. Potom do fľaše skladajte vajcia špičkou dolu.  Zvyšok kaše zrieďte vodou a zmesou zalejte pohár tak, aby boli vajcia ponorené asi päť centimetrov. Nakoniec pohár starostlivo uzatvorte. Počas skladovania sa oplatí nádobu kontrolovať a prípadne dolievať novým vápenným roztokom. Takto uložené vajcia vydržia skoro rok.

2. Nakladanie do vodného skla

Pred použitím sa vodné sklo riedi v pomere 1: 9, teda na 100 ml roztoku 900 ml vody. Vodné sklo zoženiete bežne v drogériách aj v predajniach farby-laky. Zmesou sa zalejú vajcia naskladané do pohára podobne ako v predchádzajúcom prípade. Je potrebné zabrániť vysychaniu, takže pohár dobre uzavrite.   Vajcia opäť uskladníme v chlade a tme. Takto konzervované vydržia až 12 mesiacov. Pri manipulácii s vodným sklom dbajte na ochranu očí a čítajte upozornenie na obale.

3. Zmrazovanie

Zmrazovanie vajec je tiež možné, ale nepočítajte s tým, že si ich ešte niekedy urobíte napríklad na hniličku. Do cesta však budú vhodné. Musia sa oddeliť žĺtky a bielky a zmraziť ich zvlášť. Môžete ich naliať napríklad do formičiek na ľad a potom podľa potreby pred pečením nechať rozmraziť jednotlivé porcie.  Bielky sa zmrazujú bez úpravy, avšak žĺtky je možné podľa budúceho spôsobu použitia mierne osoliť alebo osladiť.

4. Do pšenice

Medzi gazdinkami sa traduje, že je možné vajcia skladovať v pšenici. Do debničky sa nasype vrstva pšenice, do nej sa vložia vajcia tak, aby sa nedotýkali a debnička sa dosype zvyškom pšenice.  Podľa tradície by vajcia mali vydržať v temnej a chladnej miestnosti celý rok a dokonca by mali byť bez rôznych pachutí. Konzistenciou by mali aj po mnohých mesiacoch pripomínať čerstvé vajcia.


Mohlo by vás ešte zaujať:

Kyslá kapusta ako superliek

Med + škorica: zázračný liek

Ďalšie zaujímavé články, rady, tipy a návody na tému Potraviny

 


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: tehnika.vyborkuhni.ru,
Autor: Ivan Nôta


 
obr.jpg

Kurz spracovania vlny

3-dňový kurz spracovania vlny. Naučíte sa v ňom spriadať na kolovrátku, plstiť a zhotoviť ručné výrobky z vlny pre Plstenie vlnykrásu, radosť aj úžitok.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
rovina.jpg

Netušené možnosti využitia pracovných nástrojov


Zruční domáci kutilovia vedia, ako si pomôcť bežným pracovným náradím pri činnosti, ktorá je často krát na míle vzdialená účelu týchto nástrojov. Pre vás ostatných máme niekoľko zaujímavých tipov.


 
obr.jpg

Prečo práve kontajnerové domy?

Stále populárnejším konštrukčným prvkom sa v celosvetovom meradle stávajú prepravné kontajnery. Kovové boxy, ktorých pôvodná funkciou bola ochrana a poskytnutie úložného priestoru pre rozličné materiály a suroviny, sú v stále hojnejšom počte...


 
b.jpg

Pevné kotvenie plota pomocou zemných skrutiek


Predpokladom spoľahlivého oplotenia sú dobre ukotvené stĺpiky, ktoré sa používajú v rôznych typoch v závislosti od druhu plota. Výhodné riešenie je kotvenie záhradných stavieb (vrátane plotových stĺpikov) v zemných skrutkách.


 
01.jpg

Liečivé účinky droždia

Droždie v podstate nie je nič iné, ako zlisované pivné kvasinky s prímesou múky, nemá príliš obľúbenú chuť a používame ho na to, aby nám krásne vykyslo cesto. Droždie však oddávna patrilo k liečiteľskej výbave obyčajných ľudí, ...


 

Placky z chleba

Do mlieka namočte chlieb, po určitej dobe rukou rozmrvte, aby ste dosi ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.2.2018

meniny má: Lívia

podrobný kalendár

23087703

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Lívia | Utorok 20.2.2018 |
ÚvodÚvodná stránka