Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Žihľava - liek, ktorý máme na dosah a zadarmo

 

Žihľava - liek, ktorý máme na dosah a zadarmoV predstavách človeka modernej do by snáď neexistuje "ničotnejšia" rastlina (teda skôr burina), ako je žihľava. Je pre neho škaredá, zavadzia a navyše po dotyku páli. A tak je najradšej, keď sa mu ju podarí vykopať aj s koreňmi a poslať do... minimálne za susedov plot.  A hotovo. Zabudol na slová svojej babičky, ktorá mu ako dieťaťu vždy po popŕhlení vravela, že to je dobré, lebo nebude mať reumu. Naši predkovia oddávna poznali liečivú silu žihľavy, tlmili ňou bolesti pri záchvate dny, šľahali sa ňou po reumatických kĺboch, používali ju proti hadiemu uštipnutiu a pre zahriatie si drvenú žihľavu prikladali na telo. Boli totiž oveľa viac vnímaví, ako my a prírodné zákonitosti aplikovali vo svojom živote automaticky - nepotrebovali napríklad lekársky titul. Veru, príroda je veľmi dobrý učiteľ, vie však dnes niekto z nás, že napríklad taký dudok je schopný vystlať si svoje hniezdo často krát výlučne žihľavou?

Žihľavy sa vyskytujú všade, kde je dostatok dusičnanov v pôde. Býva to pozdĺž ciest, na rumoviskách, okolo plotov a múrov, na okrajoch lesov, bez ohľadu na morskú výšku.

Žihľava dvojdomá, Urtica dioica, je liečivá od podzemku cez stonky a listy až po kvety. Listy žihľavy majú skvelé čistiace, detoxikačné a diuretické močopudné vlastnosti. Žihľava je naša najlepšia liečivá rastlina na prečistenie krvi a krvotvorbu. Poďme si teda o nej povedať viac.

Burina? Zďaleka nie

Žihľava dvojdomá je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky 40 - 130 cm. Má srdcovité, chlpaté listy, ktoré pália. To spôsobujú látky histamín a acetylcholín. Žihľava obsahuje látky, ktoré pomáhajú zmierňovať reumatické bolesti. Už starí Rimania si šľahali zväzky žihľavy po boľavých kolenách. Rozlišujeme dva druhy žihľavy: žihľava dvojdomá (Urtica dioica) a žihľava malá (Urtica urenus). Pri zbere je nie je potrebné rozlišovať, obe sú rovnako liečivé s obsahom rovnakých látok a vzhľadom sú si veľmi podobné. Žihľava sa používa ako liečivá rastlina a ako krmovina pre hydinu. Nájdete v nej dezinfekčný a regeneračný chlorofyl, betakarotén, vysokú dávku vitamínu C, vitamíny skupiny B, vápnik, horčík a močopudnú kyselinu kremčitú.

Zber žihľavy

Pri zbere žihľavy je treba dávať pozor aby nebola blízko pri ceste alebo iných znečistených miestach. Zbiera sa mladá, nadzemná časť žihľavy. Žihľava, ktorá už kvitne nie je vhodná na zber. Na zber je potrebné používať rukavice. Po zbere ju rozsekáme na drobné kúsky a sušíme v tieni za slnečného počasia.


Čo obsahuje žihľava

• chlorofyl s regeneračnými účinkami
• vitamín C, K
• provitamíny A, B1
• železo
• kyselinu pantoténovú
• glukokiníny, ktoré vyvolávajú zníženie hladiny cukru v krvi
• fytoncídy, ktoré zastavujú rast nežiaducich mikroorganizmov
• organické kyseliny, amíny, aminokyseliny a mikorelementy


Využitie žihľavy

Žihľava - liek, ktorý máme na dosah a zadarmo1. Pri reumatických bolestiach sa žihľava prikladá na boľavé kĺby. Ľudia trpiaci reumatickými bolesťami by mali určite túto procedúru vyskúšať. Účinná je najmä pri chorobách ischias a lumbago. Pokožka po priložení žihľavy sčervenie a napuchne, vďaka čomu sa kožným tkanivám dostane prísun veľkého množstva krvi. Tým sa ničia zápaly spôsobujúce reumatické bolesti. Po tejto procedúre by sa však malo dávať pozor na styk so studenou vodou, ktorá môže spôsobiť silné pálenie.

2. Pomáha pri bolestiach v krížoch.

3. Podporuje trávenie a obranyschopnosť organizmu.

4. Pôsobí antioxidačne.

5. Zmierňuje zápaly nervov.

6.Lieči akútne a chronické ochorenia dýchacích ciest, zlepšuje činnosť vylučovacích žliaz s vnútornou a vonkajšou sekréciou.

7. Pomáha pri poruchách menštruačného cyklu. Pomáha pri znížení nadmerného krvácania a vplýva na skrátenie počtu menštruačných dní.

8. Je vhodná pri zápaloch vaječníkov a vajcovodov.

9. Pomáha pri chronických obličkových chorobách, pri tvorbe močových kameňov a zápaloch močových ciest.

10. Osoby trpiace na DNU by mali piť žihľavový čaj. Znižuje hladinu nežiadúcich splodín, ktoré sa hromadia v organizme.

11. Zabraňuje vypadávaniu vlasov. Pokiaľ si urobíte odvar zo žihľavy a budete si s ním umývať vlasy každý deň, rozhodne to vlasy spevní a zabráni ich vypadávaniu, regeneruje a podporí vlasy v raste.

12.Priaznivo pôsobí na hormonálne žľazy v detstve a puberte.

13. Pomáha na ekzémy, plesne a kurie oká.

14. Podporuje trávenie, vyprázdňovanie a prečisťuje tráviaci trakt.

15. Odstraňuje kašeľ, podporuje čisté dýchanie.


Žihľavová kúra

Očistnú kúru zo žihľavy je vhodné vykonávať raz ročne, najlepšie na jar, kedy je žihľava mladá. Na žihľavový čaj je vhodné zbierať vrcholky žihľavy. Pije sa 14 dní minimálne jeden liter. Potom nasleduje dvojtýždňová prestávka, po ktorej pokračuje pitie čaju ďalších 14 dní. Zdravý človek absolvuje kúru len raz, chorý, kým sa jeho stav nezlepší. V 100g nájdeme až 200 miligramov vitamínu C, čo je 4x viac ako v citrónoch.

 

čaj.jpgŽihľavový čaj - zlepšuje tepnové prekrvenie a čistí krv

Príprava žihľavového čaju:

  • 100g žihľavy dvojdomej
  • 1,5l vriacej vody

Postup:

Žihľavy zalejeme vriacou vodou a lúhujeme pätnásť minút.

Žihľavový sirup - posilňuje a prečisťuje organizmus

Príprava:

  • 300g čerstvej alebo sušenej žihľavy
  • 500g cukru


Postup:

Žihľavu zalejeme 2 l vody a necháme lúhovať cez noc. Nasledovne scedíme, pridáme cukor a varíme kým nadobudne hustotu medu. Konzumujeme 4 polievkové lyžice denne.


Odvar zo žihľavy na vlasy

Umývanie vlasov z odvaru zo žihľavy zabraňuje vypadávaniu vlasov. Pripravíme si ho nasledovne:

100g nasekaných žihľavy varíme tridsať minút v 1L vody s trochou octu.


Žihľava - liek, ktorý máme na dosah a zadarmoPre mastné vlasy je vhodný žihľavový šampón.

Potrebujeme:

  • žihľavu nasekanú na drobno
  • esenciálny vonný olej
  • 1dcl nastrúhaného detského mydla
  • 1hrnček prevarenej vody


Postup:

Do teplej vody zamiešame nastrúhané mydlo, pár kvapiek esenciálneho vonného oleja a žihľavy. Premiešame a necháme odstáť 24 hodín. Nakoniec scedíme do nádoby a skladujeme na chladnom mieste.
Žihľavový kúpeľ si pripravíme jednoducho. 300g žihľavy necháme vylúhovať jeden deň v 10 litrov studenej vody. Nasledovne výluh scedíme, ohrejeme a pridáme do kúpeľa. Pri kúpeli je treba dávať pozor, aby oblasť srdca nebola pod vodou.
Žihľava môže mať aj negatívne účinky


Nie je vhodné ju užívať dlhodobo a ani vo vysokých dávkach. Obsahuje mnoho šťaveľanov, ktoré nie sú vhodné pre osoby s problémami srdcovej činnosti alebo ľudí, ktorí trpia na zlú zrážanlivosť krvi. Užívať by sa nemala pri zvýšenom riziku tvorby obličkových kameňov.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Domáci žihľavový med

Keď vás ochromí DNA: ako rýchlo odstrániť kryštalizovanú kyselinu močovú z tela

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: sportobzor.ru, imdoc.ru
Autor: Ivan Nôta


 
obr.jpg

5 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri výbere práčky


Viete, že prvá práčka bola zostrojená už v roku 1767? Je to tak. Dnes natrafíte v obchodoch na veľké množstvo práčok s najrozmanitejšími funkciami od tých najznámejších až po úplne neznáme značky. Ako sa v nich orientovať?


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Voľba tmelu pri pokládke dlažby


Veľmi podstatnou pri pokládke nového materiálu je voľba správneho lepiaceho tmelu. Je nutné ho vyberať podľa druhu dlažby (sintrovaná, nasiakavá), prostredia (terasa, podlahové vykurovanie) a podkladu (betón, drevotrieska).


 
01.jpg

Výsadba ozimného cesnaku


Cesta ku kvalitnej a bohatej úrode ozimného cesnaku je jednoduchšia, ako si myslíte. Dôležitá je dôkladná príprava pestovateľskej plochy aj správna technika výsadby. Ukážeme vám, ako na to.


 
obr.jpg

Opracovanie tvaru kameňa pri stavbe kamenných domov


Pre hrubšie opracovanie niekoľkých pieskovcových blokov si vystačíte so širokým sekáčom. Kamene sa opracovávajú tiež vŕtacím kladivom s rôznymi nadstavcami.


 
03.jpg

Ako uchovať ovocie v pivnici až do jari, alebo zásady skladovania


Ak jablká alebo hrušky dobre uskladníme, zefektívnime tak vlastne zber: len málo trhaného ovocia príde navnivoč. Z tohto pohľadu sa teda oplatí dodržiavať určité zásady.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 20.10.2018

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

25052794

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vendelín | Sobota 20.10.2018 |
ÚvodÚvodná stránka